Šest europskih država članica, među kojima je i Hrvatska, premašilo je granične vrijednosti Europske unije za sitne lebdeće čestice (PM2,5), pokazuje Izvješće o kvaliteti zraka za 2020. koje je objavila Europska agencija za okoliš (EEA).
Osim Hrvatske, na popisu se nalaze Bugarska, Češka, Italija, Poljska i Rumunjska, dok su istovremeno samo Estonija, Finska, Irska i Island imale koncentracije sitnih lebdećih čestica ispod preporučenih gornjih granica koje je postavio WHO.
Važno je navesti da preporuke EU i WHO još uvijek nisu usklađene, ali će se taj problem nastojati riješiti ažuriranjem akcijskog plana EU.
Procjenjuje se da je u 2018. godini oko 417.000 ljudi u 41 europskoj zemlji prerano preminulo zbog izloženosti sitnim lebdećim česticama. Stoga, piše u izvješću, potrebno je dalje ulagati u politike koje se bave pitanjem onečišćenja zraka na europskoj, nacionalnoj i lokalnoj razini.
Ipak postoje i pomaci prema boljem. U 2018. godini prerano je preminulo oko 60.000 osoba manje nego 2009. godine.
"Podaci EEA-a dokazuju da investiranje u bolju kvalitetu zraka predstavlja ulaganje u bolje zdravlje i veću produktivnost svih Europljana. Politike i aktivnosti u skladu s europskim ciljem nulte stope onečišćenja vode do dužeg i zdravijeg životnog vijeka te otpornijeg društva", rekao je Hans Bruyninckx, izvršni direktor EEA i dodao:
"Dobra je vijest da se kvaliteta zraka poboljšava zahvaljujući ekološkoj i klimatskoj politici koje provodimo. Međutim, ne možemo zanemariti ni negativne strane, odnosno činjenicu da je broj preranih smrti u Europi uslijed zagađenja još uvijek daleko previsok. U europskom zelenom planu postavili smo si ambiciozan cilj svođenja svih vrsta zagađenja na nultu razinu".