Diljem glavnog grada Srbije jučer su povodom rođendana predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina osvanuli divovski digitalni displeji s rođendanskom čestitkom. "Sretan rođendan predsjedniku Vladimiru Putinu od braće Srba!", stajalo je napisano velikim slovima, a ispod još i potpis o čijoj je akciji riječ: "KonZervativni pokret Naši."
Agencija Beta posebno prenosi čestitku Putinu od predsjednika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja: "Vaša borba za zaštitu ruskog naroda zaslužuje divljenje i putokaz je cijelom slobodoljubivom svijetu u borbi protiv zapadne hegemonije i globalizma."
Putinu je zahvalio na "svemu što je učinio i što čini za očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Srbije": "Naš nepokolebljiv stav je da samo uz Vašu podršku možemo sačuvati Kosovo i Metohiju u sastavu Srbije, zato mislim da Srbija mora odoljeti pritiscima Zapada i da ni po koju cijenu ne smije uvesti sankcije Rusiji."
Koliki je Šešelj obožavatelj Putina pokazao je u siječnju 2019. tijekom Putinovog posjeta Srbiji. Prema protokolu bilo je predviđeno da Putin s Aleksandrom Vučićem posjeti Hram Svetog Save, a Šešelj, kako se očito nije uspio ugurati u protokol da se osobno susretne s Putinom, sakrio se u jednu izbu u hramu i pet sati čekao na svoj trenutak.
Čekao je i čekao, pričao je poslije, i kad je Putin u obilasku s Vučićem došao do mjesta gdje je on bio sakriven, Šešelj je iskočio ispred njega i rukovao se.
"Kad sam iznenada banuo pred iznenađenu predsjedničku svitu, Putin me je odmah prepoznao, srdačno se nasmijao i pružio mi ruku. Deset minuta smo razgovarali stojeći", pričao je poslije Šešelj.
O kaznama za one iz ruskog i iz srbijanskog osiguranja zbog katastrofalnog propusta, nije se nikada ništa pisalo. Kao niti o šoku onižeg Putina kad je ispred njega iskočio vođa radikala visok 196 centimetara, usto izrazito korpulentan.
Šešelju danas očito ne smeta niti to što je u travnju ove godine Putin spomenuo presedan Kosova na koji se poziva kako bi legitimizirao, i to pred UN-om, svoje priznanje nepriznatih separatističkih pokrajina na teritoriju Ukrajine i njihovo, opet nepriznato, pripajanje Rusiji. Mediji u Srbiji su zbog toga tada dizali uzbunu zbog "Putinove izdaje" i zbog "poigravanja s Kosovom".
Što se tiče Srbije i ustrajanja Vučićeve administracije da, osim Bjelorusije, kao jedina zemlja u Europi još uvijek ne određuje sankciji Rusiji zbog brutalne ratne agresije na Ukrajinu i okupaciju dijelova zemlje, službeni Beograd zadnjih je dana u stanju potpune uzbune otkako je uoči sveeuropskog sastanka u Pragu neki dan postalo jasno da EU uvodi zabranu svakog transporta ruske nafte preko teritorija EU-a.
To se, znači, ima odnositi i na Hrvatsku kao članicu EU-a, posljedično na JANAF, preko kojega Srbija dobiva više od polovice svojih potreba za naftom.