Dan žalosti obilježava se diljem susjedne Bosne i Hercegovine kao znak sjećanja na stanovnike Prijedora u kojemu su 31. svibnja 1992. godine vlasti bosanskih Srba naredile nesrpskom stanovništvu da svoje kuće obilježe bijelom zastavom ili plahtom te da oko rukava stave bijele trake, piše Klix.ba.
U zločinima u Prijedoru ubijeno je oko 3.176 ljudi, a među njima je bilo oko 102 djece. Srpske su snage najprije 22. svibnja napale bošnjačka naselja na Mataruškom brdu, 24. svibnja Kozarac te su u razdoblju od 26. svibnja do 30. svibnja otvorili logore Keraterm, Omarska i Trnopolje. Tamo su odvodili stanovništvo, mučili i ubijali.
Dan bijelih traka obilježit će se mirnom šetnjom do glavnog trga u Prijedoru, ali i simboličnim bijelim trakama koje će se nositi na vidljivim mjestima.
Slična je situacija bila i u Tovarniku na istoku Hrvatske. Hrvati su nakon okupacije Tovarnika morali nositi bijele trake oko ruke, a kuće obilježavati bijelim zastavama ili plahtama. Za Hrvate je postojao i policijski sat.
"Dan kada je Tovarnik plakao" obilježava se svake godine 31. siječnja u sjećanje na 31. siječnja 1998. kada su na mjesnom groblju ekshumirani posmrtni ostaci 48 mještana iz masovne grobnice. Tijekom Domovinskog rata stradalo je 75 mještana s područja Tovarnika.