Danas je krenula akcija spašavanja 12 tajlandskih dječaka i njihog nogometnog trenera zatočenih više od dva tjedna u špilji duboko u brdu na sjeveru Tajlanda. Kako pišu tajlandski mediji, spašena su četiri dječaka.
>> Druga akcija spašavanja gotova za danas: U špilji ostali trener i četiri dječaka
Predvodnik operacije spašavanja Narongsak Osotthanakorn potvrdio je da je četvero od trinaest zarobljenih trenutno na sigurnom. Operaciju spašavanja obustavljaju na neko vrijeme zbog razina kisika, ali misija je uspješnija nego što su se nadali. Sljedeća operacija kreće za 10 do 20 sati.
Reuters je neslužbeno doznao da je spašeno šest dječaka, no kasnije su se ispričali zbog krive informacije.
Operacija se odvija brže nego što je prvobitno predviđeno, a na površinu su, u skladu s uputom australskih liječnika najprije izvučeni fizički najslabiji i najosjetljiviji dječaci, prenose agencije. Dogovoreno je da ronioci dječake i njihova trenera na površinu izvlače u skupinama, a zasad su izvukli dvije grupe po dva dječaka. Najprije stignu do spasilačkog kampa unutar špilje, a potom ih izvlače na površinu.
Kako vrijeme odmiče pritisak na spasioce sve je veći. Razina kisika već je pala, a smrt jednog od ronilaca potaknula je nove sumnje u planirano spašavanje izvlačenjem kroz poplavljene hodnike špilje.
"Prvotni plan je bio da djecu izvedemo tek kad dovršimo sve pripreme za to, ali ako razina kisika padne ispod 13 posto to može biti opasno po život", rekao je Wang Yingjie, vođa kineskog tima spasioca.
>> Počela operacija spašavanja: 'Razina vode je prihvatljiva, ronioci i dječaci su spremni'
>> Dječacima u špilji na Tajlandu ponestaje kisika: 'Možda krenemo u spašavanje već danas'
Zbog svega toga, tajlandske vlasti procjenjuju da je sada najpovoljniji trenutak za početak spašavanja.
"Vrijeme je dobro. Razina vode je prihvatljiva. Ronioci su spremni. Dječaci su tjelesno, emocionalno i mentalno spremni za izlazak", zaključio je Narongsak Osotthanakorn koji predvodi operaciju spašavanja i pojasnio da će svakog dječaka iz špilje izvesti dva ronioca jednog po jednog.
No, neće im biti nimalo lako, znaju to i ronioci iz Antiterorističke jedinice Lučko.
"Ta intervencija je zasigurno jedna od najsloženijih ovog trenutka u svijetu koja se mora završiti. Posebno jer se radi o djeci", izjavio je zapovjednik ATJ Lučko Mate Bilobrk.
No, izvlačenje neiskusne djece bit će iznimno naporno i rizično.
"Najveći je problem dubina, ulaženje u dubine i izlaženje van. Djeca ne znaju plivati pa će problem predstavljati i kompenzacija tlakova", pojašnjava Tihomir Bošnjak, ronilac pirotehničar ATJ Lučko.
Djeca će u špilji trebati naučiti kako koristiti boce s kisikom, a pritom ostati smireni. Na tečajevima ronjenja špilje su zadnja faza, ali one imaju tek dva metra.
"Imate osnovni dio tečaja na koji oni uče, pa noćni uvjeti, olupine pa tek manje špilje", rekao je Kristijan Majer, ronilac pirotehničar ATJ Lučko.
Skupina dječaka u dobi od 11 do 16 godina i njihov 25-godišnji trener zatočeni su u špilji od 23. lipnja. U špilju su išli na ekskurziju nakon treninga kad su snažne oborinske vode zatvorile put do izlaza.