Američki državni tajnik Antony Blinken sastao se s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom na summitu G20 u Indiji. Ovo je prvi put da su njih dvoje razgovarali licem u lice od početka rata u Ukrajini prije godinu dana.
Visoki dužnosnik State Departmenta rekao je da je rasprava u Delhiju trajala manje od 10 minuta.
Blinken je također rekao Lavrovu da bi Rusija trebala osloboditi Paula Whelana, američkog državljanina u zatvoru, te da bi se Rusija trebala ponovno pridružiti Novom START ugovoru o kontroli nuklearnog naoružanja iz kojeg se nedavno povukla. Dužnosnik State Departmenta rekao je novinarima da je Blinken "razriješio" Lavrova od svake ideje da američka potpora Ukrajini koleba.
Dužnosnik nije rekao što je gospodin Lavrov odgovorio, ali je rekao da nema naznaka da će Rusija promijeniti kurs u skorije vrijeme. Rusko ministarstvo vanjskih poslova reklo je da je Blinken tražio razgovor s Lavrovom, ali nije komentiralo razgovor. Posljednji put su se njih dvoje sreli u Ženevi u siječnju 2022. I Lavrov i Blinken komentirali su rat u Ukrajini ranije tijekom summita u Delhiju.
Na tiskovnoj konferenciji u četvrtak, Lavrov je optužio zapadne zemlje da pokušavaju utjecati na neutralne države da osude rusku invaziju na Ukrajinu.
“Zapad nastavlja s pokušajima da gura sve i svakoga”, rekao je.
Blinken je navodno održao razgovore s najvišim diplomatima tijekom summita u Delhiju kako bi okupio podršku Ukrajini. Na zatvorenom grupnom sastanku u četvrtak ujutro, ponovno je naglasio svoju osudu rata.
"Moramo nastaviti pozivati Rusiju da prekine svoj agresorski rat i povuče se iz Ukrajine radi međunarodnog mira i ekonomske stabilnosti", rekao je, prema tekstu njegovih primjedbi koje je novinarima objavio američki State Department.
"Nažalost, ovaj sastanak ponovno je pokvaren neizazvanim i neopravdanim ratom Rusije protiv Ukrajine", dodao je.
Blinken ponovio je svoju osudu Vijeću Ujedinjenih naroda za ljudska prava u Ženevi kasnije tijekom dana, gdje se pojavio putem videokonferencije.
G20, koji uključuje 19 najbogatijih nacija svijeta plus Europsku uniju, čini 85 posto globalne gospodarske proizvodnje i dvije trećine njezinog stanovništva.