Do prije samo godinu dana na internetu je bilo dostupno svega desetak različitih modela umjetne inteligencije (Ai, Artificial intelligence). Danas ih ima na stotine, mnogi su komercijalni servisi namijenjeni velikim korporacijama, a velik je i broj besplatnih (osobito onih za izradu slika).
Umjetna inteligencija danas je posvuda - u automobilima s 'autopilotom' poput onih iz Tesle, automobilima bez vozača iz 'Wayma', u medicini za ranu dijagnozu, pa čak i u vašim omiljenim aplikacijama za gledanje videa - što mislite kako aplikacija zna koji sljedeći videozapis preporučiti da gledate?
Sukob na najvišoj svjetskoj razini
I dok je do prije samo šest mjeseci 'situacija bila ružičasta' oko budućnosti Aija, a stručnjaci predviđali da će 'Ai do 2030. godine postati biznis vrijedan trilijune dolara', u Silicijskoj dolini već su počela međusobna 'posrtanja'. Konkurencija je svakim danom sve veća i praktički nema velike ili male tehnološke tvrtke koja ne radi na svom 'Ai' modelu ili barem njegovoj verziji digitalnog asistenta.
Elon Musk, jedan od najbogatijih ljudi na svijetu, osnivač kompanija Tesla i Space X, bio je i jedan od osnivača 'Open Ai', neprofitnog start-upa koji je razvijao razne Ai tehnologije. U međuvremenu, zbog nesuglasica oko budućeg smjera kretanja tvrtke, Musk je napustio 'Open Ai' koji je u međuvremenu postao pravi 'business' i stoji iza najkorištenijeg Ai modela 'Chat GPT'. Nakon što je preuzeo društvenu mrežu 'Twitter', danas 'X', Musk je lansirao vlastitu umjetnu inteligenciju, nazvanu, kako drugo, 'X-Ai'.
Drugi osnivač Open AI-ja, Sam Altman, i sam je izbačen iz tvrtke u petak nakon što ga je uprava optužila za 'nedosljednosti u komunikaciji i skrivanje informacija'. No, samo dan kasnije pojavila se informacija da se "upravni odbor predomislio" i da žele povratak Altmana.
Kinezi razvijaju revolucionarni model?
Bijela kuća je posljednjih mjeseci donijela niz novih propisa kako bi spriječila 'prijenos osjetljive tehnologije u Kinu'. Tu se prije svega misli na prodaju čipova i procesora koji se koriste za 'strojno učenje' u razvoju Ai modela i umjetne inteligencije. Kineski tehnološki gigant 'Tencent' pak se u tamošnjim medijima 'pohvalio' kako ima najveće zalihe AI čipova na svijetu, nabavljene prije svega od tvrtke Nvidia prije donošenja zabrana.
Ova tema bila je visoko na dnevnom redu prošlotjednog sastanka kineskog predsjednika Xija Jinpinga i njegova domaćina Bidena. Kineski tehnološki sektor ubrzano razvija svoju umjetnu inteligenciju nazvanu '01.Ai', za koju se vjeruje da je naprednija od 'Chat GPT-a'.