Sjedinjene Države će poštedjeti Tursku novih gospodarskih sankcija ako ona ne aktivira svoje ruske protuzračne projektile S-400, rekao je u petak jedan dužnosnik američke diplomacije dok Ankara pokazuje sve više nepovjerenja prema NATO-u. Iako kritiziraju vojnu operaciju Ankare protiv Kurda na sjeveroistoku Sirije, Sjedinjene Države strahuju od pridruživanja tog strateškog partnera NATO-a Rusiji i koriste sve svoje diplomatske napore kako bi ugodile turskom predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu.
Sankcioniranje svih koji koriste resurse protivnika
Američki predsjednik Donald Trump je u srijedu ukinuo sankcije trojici turskih ministara nakon turskog vojnog upada na sjever Sirije, koji su druge saveznice NATO-a oštro kritizirale. Ali Turskoj i dalje prijete dodatne sankcije jer je kupila sustav projektila S-400 unatoč prosvjedima Washingtona koji drži da to oružje nije prikladno odredbama NATO-a.
Prema zakonu iz 2017. američka administracija treba sankcionirati svaku zemlju koja zaključi veliki vojni ugovor s nekim protivnikom Sjedinjenih Država, uključujući Rusiju. Da bi to izbjegli "postoji načini da se Tursku uvjeri da se udalji od S-400, bilo deaktiviranjem, vraćanjem ili uništenjem", rekao je taj neimenovani dužnosnik State Departmenta.
Rusi žele prodati još raketnih sustava Turskoj
Turska je počela u srpnju primati sustave S-400 na temelju ugovora procijenjenog na 2,5 milijarda dolara. Turske i ruske vlasti se nadaju da će prvi turski S-400 biti raspoređeni u proljeće 2020. kada turski vojnici završe obuku o njihovoj uporabi. Rusija je u srijedu objavila da pregovara o prodaji novih sustava raketa S-400 Turskoj.