Uz učenike i nastavnike, u dvije osnovne škole i jednu srednju stižu zaštitari.
Ondje će biti za vrijeme nastave i nakon nje. Cijeli tjedan, pa i vikendom. Branko Goleš ravnatelj OŠ Ivan Benković kaže kako će ova primjena školama dobro doći.
"Veseli nas da su igrališta puna, ali u večernjim satima dolazi do situacija da dolazi do neželjenih ponašanja i šaranja po fasadama i do tučnjave među djecom pa će jedna dodatna osoba koja će to naglašavati dobro doći", kazao nam je.
Sve je eskaliralo lani kada je u medije istupio otac pretučenog 15-godišnjaka kojeg je skupina vršnjaka napala u večernjim satima ispred škole i teško ga ozlijedila. Strah se tada uvukao među djecu i roditelje.
"Ima puno vršnjačkog nasilja i svega, treba. Barem netko. Kod srednje škole više, ali ima i ovdje nasilja između sedmaša i osmaša. Svaka čast iznimkama, ali ima i trebaju", kazala nam je majka jedne učenice Lidija Jurec, a s njom se slaže i policajac i otac jednog učenika David Tulezi.
"To podržavam. Svaka bi škola trebala imati barem jednog zaštitara. Ja osobno uvijek dopratim dijete u školu jer su se počele takve stvari događati", objasnio nam je.
Učiteljica i majka Slađana Merkaš radi u susjednoj školi u Dugom Selu i ističe kako su zaštitari kod njih i više nego dobrodošli.
"Naravno da se osjećamo sigurnije. Bit ćemo mirniji", poručila je.
U dugoselskim je školama oko 2300 učenika.
"Poprilično me iznenadila ta ideja, jer nisam imala pojma da se ta ideja uopće uzima u obzir jer ni u jednoj školi nema zaštitara, kazala nam je Marija Dobra učenica 8. razreda, a s njom se slaže njezina prijateljica iz školskih klupa:
"Prvo mi je ideja bila glupa, ali kasnije kad sam razmislila mi se svidjela ideja jer ćemo se moći više družiti po noći oko škole", istaknula je Ema Policki.
Za zaštitare je Grad do kraja godine osigurao 25 tisuća eura.
"Kamere već postoje, sada ih postavljamo i usklađujemo, to je u suradnji s policijom. Mi kao grad smo osigurali sredstva za zaštitare jer su škole u našoj ingerenciji, sada je na školama da provedu natječaj i zaposle zaštitare da budu u školama u vremenu koje oni odrede", objasnio je gradonačelnik Nenad Panian.
U pomoć stiže i socijalna pedagoginja Gordana Babić, koja im se pridružila u Vijeću za prevenciju nasilja i kriminaliteta. I ona daje zeleno svjetlo zaštitarima u školi.
"Zaštitar je uvijek dobrodošao što šalje određenu poruku, bitno je da zaštitari imaju određene kompetencije, da mogu prepoznati što se s djecom događa, da mogu obavijestiti školske službe i policiju ako za ti ima potrebe", kazala je.
A ovim učenicima on bi se već trebao pridružiti do kraja mjeseca.