ŠTO KAŽU IZ MINISTARSTVA / U čijim je rukama sudbina učiteljica u produženom boravku. Strahuju od otkaza: 'Postat ćemo višak'

Image
Foto: Screenshot RTL Danas

Cjelodnevni boravak u školama, mogao bi smanjiti broj radnih mjesta, pa od otkaza strahuju zaposleni u produženom boravku. No nisu jedini, pa smo provjerili zašto je sve više nezadovoljnih programom koji od jeseni kreće u 50 osnovnih škola u našoj zemlji

25.3.2023.
20:30
Screenshot RTL Danas
VOYO logo

Nakon nastave s učenicima pišu zadaće, uče, osmišljavaju brojne projekte i aktivnosti.

U cjelodnevnoj školi, ono što sada radi dvoje radit će jedno, pa se učiteljice i učitelji iz produženog boravka boje da za njih više mjesta nema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Izgleda da ćemo mi u produženom boravku postati višak, odnosno da ćemo ostati bez posla. Ja jasno mogu reći da je nemoguće da sve to što se predviđa odrađuje jedna učiteljica ili učitelj, to je nemoguće", govori nam Gordana Kovač Bluha, učiteljica u produženom boravku.

Image
Evo detalja /

Novi plan Ministarstva: Učiteljice više neće predavati tjelesni u nižim razredima

Image
Evo detalja /

Novi plan Ministarstva: Učiteljice više neće predavati tjelesni u nižim razredima

Da bi za njih itekako trebalo biti mjesta i u cjelodnevnoj školi smatra ravnatelj u čijoj školi u produženom boravku trenutačno radi osam učiteljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prema trenutačnim projekcijama učiteljice od 1. do 4. razreda imat će prevelik fond sati rada s djecom i onaj tko nije bio u razrednoj nastavi ne zna što to znači. Učiteljice iz produženog boravka bi i tu imale prostora za rad i ne bi ih se trebalo samo olako riješiti", objašnjava Krešimir Supanc, ravnatelj OŠ Jure Kaštelana u Zagrebu.

Produženi boravak ima 20% škola u Hrvatskoj. Za razliku od učitelja u redovnoj nastavi, njihove plaće financiraju osnivači škola, gradovi i županije, a ne država. Pa se pitaju u čijim je točno rukama njihova sudbina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Njihov strah od otkaza je opravdan. Paradoksalno je da se do neizdrživosti povećava opseg posla učiteljima u razrednoj nastavi, a s druge strane se oslobađamo onih koji bi mogli uskočiti u tom dijelu koji nazivaju pomoć pri učenju. To jedno s drugim baš ne ide", smatra predsjednik Sindikata Preporod, Željko Stipić.

Projekt cjelodnevne škole od jeseni će se eksperimentalno provoditi u 50 osnovnih škola i trajat će 4 godine. Iz ministarstva poručuju otkaza neće biti. Objašnjavaju u dogovoru s osnivačima mjesto će im se pronaći u školi gdje bi mogli predavati nove predmete ili čak u vrtiću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi kao ministarstvo nismo njih zaposlili niti možemo odlučivati što ćemo s njima, već smo započeli razgovore s osnivačima škola i niti jedan nastavnik iz škole koja bude odabrana neće dobiti otkaz. Kontaktirat ćemo osnivača ako kaže da on njih nema u planu zadržati ta škola neće biti odabrana", poručuje glavni savjetnik ministra znanosti i obrazovanja, Božo Pavičin.

Pitanje je kako će se će problem učiteljica u produženom boravku riješiti za 4 godine kada bi djeca u svim školama, a ne samo u njih 50, trebala biti u cjelodnevnoj školi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo