'TABU TEMA' /

Psiholozi ponovno u domovima zdravlja: Sve je više djece i mladih koji dolaze po pomoć

Nakon 30 godina psiholozi su ponovno u domovima zdravlja. S radom su počeli u Zagrebu, Splitsko-dalmatinskoj, Krapinsko-zagorskoj i Međimurskoj županiji, a timovi psihologa uskoro se očekuju i u Varaždinskoj te Osječko-baranjskoj županiji

Zorana Čičak Kulić

Zorana Čičak Kulić

TV reporterka, u fokusu su joj obrazovanje i zdravstvo. Donosi informacije s mjesta događaja

10.4.2024.
22:32
VOYO logo

Psihološka pomoć u Zagrebu i još tri županije u domovima zdravlja može se dobiti bez uputnice, a u nekim ordinacijama broj onih koji dolaze po pomoć od kada nisu potrebne uputnice iz mjeseca u mjesec raste. "To su najčešće emocionalni disbalans, depresivne smetnje, anksioznost, problemi s učenjem, suicidalnost, smetnje koje se tiču prilagodbe na novi razred, školu, fakultet", rekla je Dorotea Bratuša Juraj.

Nakon 30 godina psiholozi su ponovno u domovima zdravlja. S radom su počeli u Zagrebu, Splitsko-dalmatinskoj, Krapinsko-zagorskoj i Međimurskoj županiji, a timovi psihologa uskoro se očekuju i u Varaždinskoj te Osječko-baranjskoj županiji. "Do sada ih je zaposleno 25 u ova 4 doma zdravlja, a uskoro očekujemo i u Varaždinskoj županiji. Odnosno, očekujemo da se popuni mreža od 130 timova psihologa", kazala je Ivana Portolan Pajić, voditeljica Programa osnaživanja mentalnog zdravlja Ministarstva zdravstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NOVO STARO /

Psiholozi se nakon 30 godina vraćaju u domove zdravlja. Bit će i timovi za učenike

Image
NOVO STARO /

Psiholozi se nakon 30 godina vraćaju u domove zdravlja. Bit će i timovi za učenike

U planu je i pokretanje mobilnih timova koji će obilaziti škole u kojima nema psihologa. "Koliko god psihologa da zaposlimo termini su puni. Očito je da su građani prepoznali važnost zaštite mentalnog zdravlja i da je manje stigmatizacije. Nekako manje je vremena potrebno od toga da osjetimo da nismo dobro i da potražimo pomoć. To ne znači da će domovi zdravlja u ovoj fazi s ovim brojem psihologa uspjeti apsorbirati sve poteškoće", kaže Ella Selak Bagarić iz Hrvatske psihološke komore.

Počinju prije 14-te godine

Ispiti, ocjene, odnosi s prijateljima, samo su neki od problema koji muče mlade. "To uopće ne bi trebala biti tabu tema. Mislim da ne pričamo puno o mentalnom zdravlju u školi, ali mislim da svi znamo kome se obratiti i da imamo podršku roditelja. Ali ne priča se ovako uopće", kaže Dragana Koso, učenica jedne zagrebačke srednje škole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Polovina mentalnih poremećaja počinje prije 14. godine. "Nažalost covid pandemija je ostavila negativne posljedice. Istraživanja pokazuju da je došlo do anksioznih poremećaja, poremećaja hranjenja kao i depresije u mlađoj populaciji", kaže Darko Marčinko, predstojnik Klinike za psihologiju i psihološku medicinu KBC-a Zagreb.

Važno je prepoznati problem i reagirati na vrijeme. "Isto kao što tražimo pomoć kad nas boli zub, kada imamo virozu ili nas nešto boli, tako trebamo i kada je riječ o mentalnom zdravlju, tu ne treba biti srama", dodaje Bratuša Juraj. Djeca, mladi ali i njihovi roditelji, do pomoći psihologa bez uputnice sada mogu jednostavnije i brže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo