POTPUNA BLOKADA? / Štrajk u pravosuđu od sutra će biti najduži u našoj povijesti. Sve bi, doznajemo, moglo završiti na Ustavnom sudu

Štrajk u pravosuđu ulazi u šesti tjedan, a sa sutrašnjim danom postat će najduži u povijesti Hrvatske. Sindikati prijete potpunom blokadom sustava! To znači da se neće rješavati ni hitni predmeti, a sve bi, doznajemo, moglo završiti i na Ustavnom sudu. Građani uglavnom podupiru štrajk, ali i očekuju da sustav normalno radi.

10.7.2023.
19:08
VOYO logo

Štrajk je ušao u 36. dan i od sutra će biti najduži u hrvatskoj povijesti. Nema razvoda, registriranja tvrtki, prijenosa vlasništva, ročišta… Građani koje smo pitali podržavaju pravosudne službenike.

"Oni koji rade na takvim radnim mjestima su baš izloženi i velikim pritiscima. Nije to samo da sjede i tipkaju", kaže Alenka Novak iz Čakovec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"400 eura povišice nije neki novac. Dobro, ima nas koji živimo s duplo manje, ali mi ne radimo takve poslove, njima je glava u torbi", smatra Dubravka Kurtović iz Zagreba.

Image
Dobronićev upit /

Vrhovni sud: Pravosudni sustav je pred slomom, službenici masovno odlaze

Image
Dobronićev upit /

Vrhovni sud: Pravosudni sustav je pred slomom, službenici masovno odlaze

"Ja radim 30 godina na sudu i ovo je prvi štrajk u opće povijesti pravosuđa, a da ljudi žive ispod minimalca", dodaje Mirko iz Zagreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da će štrajk toliko trajati nisu se nadali ni oni sami.

"Mislili smo da će Vlada i sam ministar shvatiti kuda ide takva situacija, ide u svakako u lošem smjeru, pitanje je kome je to u interesu", kaže Jasminka Kirigin Bastalić, zapisničarka u Općinskom kaznenom državnom odvjetništvu Zagreb.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rade samo hitne poslove pa se zaostaci gomilaju.

"Mislim da sigurno do Nove godine mi nećemo to uspjeti rješavati. Do sada prije štrajka smo redovne stvari rješavali u prekovremenim satima", poručuje Denis Opačak, voditelj posebne pisarnice za kaznene predmete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traže povećanje plaća od 400 eura, ali Ministarstvo pravosuđa im nudi Memorandum o razumijevanju s povišicama do 100 eura. Najavljuju da bi u potpunosti mogli blokirati sustav pa neće raditi ni hitne poslove.

"Izostanak sastanka i bilo kakvog komentara na naše prijedloge, odnosno protuponude izaziva u ljudima još veću povrijeđenost i revolt. Osjećaju se poniženima i stoga propituju i što ćemo dalje, žele obustaviti i ovaj dio hitnih postupaka koje sada provode", objašnjava Iva Šušković, predsjednica Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer misli da službenici neće ići toliko daleko.

"Ja ne vjerujem da će se to dogoditi. Dobili su sto eura veću plaću zato što su štrajkali, u srpnju su već isplaćene plaće za lipanj. Za nešto što se zove regres dobili su u srpnju 300 eura. Oni su teoretski u ovom mjesecu dobili onih 400 eura, povećati plaću za toliko pa to nije realno", kaže predsjednik Vlade, Andrej Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji mogućnost da zbog štrajka i nerada sudova građani tuže državu za naknadu štete, a neki od njih mogli bi se obratiti i Ustavnom sudu - koji je danas bez komentara.

"Ustavni sud ne daje pravna mišljenja izvan ustavnosudskih postupaka, a svoje stavove iznosi isključivo u svojim odlukama, rješenjima i izvješćima", rekli su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S Vrhovnog suda za RTL poručuju da do kraja tjedna neće ići s novim inicijativama i prijedlozima prema Vladi, ali ako do tad ne dođe do dogovora poduzet će adekvatne mjere radi rješavanja nastale situacije.

Brak na prvu
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo