U laboratorijima za analizu prehrambenih namirnica detektiraju se nedopušteni pesticidi i druge tvari štetne za zdravlje.
"Ono što je tu bitno da su zapravo metode kojima se to određuje vrlo brze i efikasne jer su to sve potencijalne tvari koje bi mogle ugroziti krajnjeg potrošača", kaže nam Marin Svalina, analitičar u laboratoriju za analizu prehrambenih namirnica.
Mnogi građani paze što jedu.
"Ovisi o nama samima, nudi nam se svašta pa moramo izabrati", smatra Marija iz Osijeka. Njezin sugrađanin Željko kaže da godinama kupuje kod iste gospođe pa je siguran da je ekološki proizvedeno.
Antun iz Osijeka također pazi što jede i misli da mu sasvim dobro ide. "Tek mi je 85 godina, vidjet ću što će biti kad ostarim", našalio se.
Iz Agencije za poljoprivredu i hranu poručuju da je hrana u Hrvatskoj sigurna.
"Vrijednosti koje su zakonski propisane su i do sto puta manje nego što je stvarna opasnost za zdravlje ljudi", pojašnjava Brigita Hengl, stručna savjetnica u Centru za sigurnost hrane HAPIH.
Problem s nedopuštenim pesticidima najčešće se pojavljuje pri uvozu namirnica iz zemalja s drukčijom zakonskom regulativom.
"Takva hrana bude stopirana prilikom ulaska u Europsku uniju", kaže Svalina.
Štetne tvari otkrivene su u kruškama uvezenim iz Turske koje su povučene i uništene. No, inspekcija je primijetila i zabranjeni pesticid kod jednog hrvatskog proizvođača mandarina iz doline Neretve.
"Ovo što dođe do nas informacija preko sustava je odlična stvar, ali bojim se da bi nam mogle neke stvari ispod radara", poručuje Tanja Popović Filipović, voditeljica Centra za edukaciju i informiranje potrošača.
Zato je, poručuje struka, voće i povrće bitno prati ili namakati u vodi sa solju, sodom bikarbonom ili octom.
"I to namakanje bi trebalo trajati otprilike 20 minuta, ali ako nemamo vremena za to ili volju, vrlo je bitno dobro oprati", zaključuje Danijela Periš, specijalistica sigurnosti kvalitete hrane.
Državni inspektorat u ovoj je godini do sada s tržišta opozvao 76 proizvoda, najviše zbog prisutnosti nedopuštenih mikroorganizama, mikotoksina i alergena.