Zbog štrajka u Hrvatskoj ljutnja i bijes jer primjerice ne može se kupiti ili prodati nekretnina, a nema ni razvoda! Deveti dan štrajka pravosudnih službenika, sustav je u kolapsu - može li problem riješiti ministar Malenica?
Čistačice Prekršajnog suda u Zagrebu na oglasnoj ploči obavijestile su službenike i namještenike da su njihovim donacijama kupile sredstva za čišćenje, rukavice, sapune i vrećice za smeće.
Zasad nema ni sredstava za tražene povišice pa pravosudni službenici štrajkaju 9 dana. Razvoda nema, ostavinskih rasprava nema, hipoteke se ne upisuju….
"Stajanje svih vrsta hipoteka koje su se uobičajeno upisivale kroz 24 sata. Sad 10 dan za redom se ne upisuju što znači da je sustav kreditiranja u potpunoj blokadi, fizičkih subjekata tako i pravnih", govori Ana Pitnarić, odvjetnica.
Kako banke ne mogu upisati založna prava na nekretnine, u zastoju su i krediti koji idu preko APN-ovog natječaja.
"Situacija u kojoj su ljudi otkazali stan računajući da će useliti u novi. Međutim sada ne mogu isplatit kupoprodajnu cijenu i sada nemaju gdje živjeti. Obitelj s djecom, trenutno žive žive u hotelu", ističe Pitnarić.
Unatoč tome što se ročišta ne održavaju niti nova zakazuju, građani su jutros dali podršku službenicima ispred suda u Zagrebu.
"Ja imam razumijevanja za štrajk zaposlenika da se izbore za svoja materijalna prava koja jesu. Naravno da će to nama građanima i tako smo u zaostatku rješavanja svojih predmeta, da će to jedno određeno vrijeme prolongirati", govori Zagrepčanin Neven Peša.
"Dobio sam odgovor koji sam htio, pričekat ću štrajk i ako treba ići ću zajedno s njima i štrajkat ću jer sam vidio da su vrlo ljubazni i korektni", tvrdi Zagrepčanin, Vladimir Vukić.
S Vrhovnog suda stigao je zaključak da su hitni poslovi oni zbog čijeg bi neobavljanja strankama nastala nenadoknadiva šteta, a o tome odlučuju suci.
"Mi smo zaista stjerani pred zid, nemamo više drugih sredstava. Sudstvo je godinama i desetljećima sustavno zanemarivano. Nama je jako žao što je došlo do ovoga. Itekako imamo razumijevanja za situacije građana", ističe Marija Antunović, sudska savjetnica na ZK odjelu Građanskog suda u Zagrebu.
Razumijevanje traži i ministar pravosuđa.
"Sljedeći tjedan imam razgovor s njima. Ja apeliram na strpljenje, na razumijevanje i situaciju u kojoj se nalazimo. Da su dobili povećanje od 10,80 i 60 eura što je nekima povećanje od 20 posto", rekao je Ivan Malenica. Upitan hgoće li im biti plaćeni dani u štrajku kaže da ne bi otkrivao. "To je jedna od tema o kojoj ćemo razgovarati idući tjedan", dodaje.
Štrajk će tako ući u treći tjedan, a kad se tome pridodaju godišnji odmori - zaostaci će se nadoknađivati mjesecima.