Zagorski bregi oko 45 minuta vožnje od Zagreba. A na njima ne mladi trsovi, već – maslina. Da, maslina!
"Zasadili smo ih prije 10-tak dana, tri sorte, 30 komada sve ukupno. Jedna je udomaćena u Dalmaciji tzv. oblica i 2 talijanske – casaliva i lačeto. Ideja je krenula iz jedne ljubavi prema maslini i moru", govori poljoprivrednik Miro Mraz.
Dodatno ga je potaknula jedna prvoaprilska šala na koju su prije koju godinu mnogi nasjeli. Tada šala – danas stvarnost. Et voila – prve masline u Kozjaku Začretskom.
"To je jedan povijesni trenutak, ja bi tako rekao. Moramo priznati u zadnjih 10 godina klimatske promjene su toliko značajne da stvarno ako se ovako nastavi ti zagorski brezi što se tiče južne ekspozicije mogu zadovoljiti ono što maslini treba jer je maslina široko adaptibilna što se tiče tla", govori Đani Benčić iz Zavoda za voćarstvo Agronomskog fakulteta u Zagrebu.
No, treba je zaštititi od zime. Ipak nisu otporne kao neke druge kulture koje obitelj Mraz ima na svom OPG-u.
"Uzgajamo i lijes, lješnjak pod eko proizvodnjom. Imamo 450 stabala. I imamo haskap sibirsku borovnicu isto pod eko proizvodnjom 1500 komada", dodaje poljoprivrednik Mraz.
"U zadnjih 10-15 godina govore da se klima, dakle, promijenila i to da su srednje godišnje temperature porasle za 1 stupanj, ali ono što je ovdje jako važno srednje temperature mjeseca tijekom zime su čak za 3 stupnja više", poručuje Benčić s Agronomskog fakulteta.
Masline će najviše testirati sljedećih nekoliko zima. Ako prežive, planovi su tu.
"Onda nas čeka sadnja ostatka maslina, nekih 100-tinjak još, tako da zasadimo cijelu parcelu. I ako uspijemo dobiti plod onda i prvog zagorskog maslinovog ulja. Nadamo se kroz neke 3-4 godine da bi mogli biti neki prvi plodovi", govori Miro Mraz.
Onda ga čeka gradnja dalmatinske kamene kuće i suhozida, pa i otvaranje destilerije.