Luka, Gabriel, Mario i Bernard hrvatski su geografski reprezentativci. S dvije brončane medalje stigli su iz Indonezije.
"Medalja to je fantastično, to je akumulacija znanja i truda od prvog razreda osnovne škole", ističe učenik XV. gimnazije u Zagrebu, Luka Protulipac.
"Dokaz mojih postignuća i na državni natjecanjima. Ova medalja je zapravo epitaf nakon svega toga", ističe učenik Gimnazije Antuna Gustava Matoša u Zaboku, Gabrijel Kučko.
Na međunarodnoj geografskoj olimpijadi sudjelovali su učenici iz 59 zemalja, a doći do medalje nije bilo nimalo lako.
"Ovo je nešto potpuno drugačije i naš školski sustav nas ne priprema dovoljno za ovo i morali smo uložiti puno truda i svoj napor", objašnjava učenik Prirodoslovne škole Vladimira Preloga u Zagrebu, Bernard Trempetić.
"Odlično iskustvo za sve nas, sve u svemu odličan provod i odlični rezultati", ističe učenik III. gimnazije u Splitu, Marko Rubić.
Dočekali su ih ponosni roditelji i mentori.
"Organiziramo pripreme u trajanju od tjedan dana ali mi smo s njima u kontaktu stalno sve do odlaska na olimpijadu", kaže profesorica na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, Dubravka Spevec.
"Nije lako iz tako male države, koja ima mali broj srednjoškolaca od kojih je samo jedna trećina u gimnazijama generirati toliko dobrih sudionika međunarodne geografske olimpijade", dodaje Ružica Vuk iz Hrvatskog geografskog društva.
Oni geografiju imaju u malom prstu. Natjecanje se sastojalo od tri dijela, a najzahtjevniji je bio terenski rad.
"Morali smo uočiti probleme koje je to mjesto ima dizanje tla, odlaganje otpada, zagađenje voda, problemi s kvalitetom cesta i onda smo to trebali uklopiti u naš urbanistički plan i ponuditi ljudima rješenje", objašnjava Gabrijel.
"Svaki bod je bitan jedan bod te može pomaknuti za 10 mjesta naprijed, jedan izgubljeni te može vratiti 20 unazad. Svi su tu negdje", ističe Luka.
U Indoneziji su proveli dva tjedna, a uz natjecanje, imali su priliku upoznati domaće stanovništvo i njihovu kulturu.
"Najbolje mi je bilo dan prije završne ceremonije kada smo se svi skupili u jednoj dvorani i svirali tradicijske indonezijske instrumente i odabrane pjesme", priča Bernard.
Geografija je, kažu, puno više od poznavanja zemljopisnih karti i globusa.
"Geografija je meni uvijek bila ne najdraži, ali među dražim predmetima u školi. Nastavljajući svoj put kroz matematiku i fiziku na fakultetu nastavljam zapravo i s geografijom", ističe Mario.
Ovi dečki pravi su dokaz da se trud isplati.