Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo u punom smislu riječi. U jednom traktoru je otac, a u drugome sin.
Jedan takozvanom ralicom dovodi buče u red, a drugi ih bere kombajnom. Tu je i treći član obitelji, djed koji se brine da trava i korov ne uspore cijeli radni proces. Idealnu sliku jedino malo kvari lošiji urod buča.
"Moja neka predodžba je da je 20 posto manje nego neke idealne godine, sve zbog kasne sjetve i zbog te količine korova. Teško je. Kad ih i izvlačimo dio buča se samelje, a teško ih i iščupati iz toga korova", kazao nam je Mladen Cesarec, vlasnik OPG-a.
Buče se na licu mjesta melju, jer je najvažnije ono što je u njima, koštice. Obitelj iz Oroslavlja često osvajaju medalje. Posljednje je zlato stiglo iz Bruxellesa. Bučama se bave već 10 godina, najteži su bili počeci bez mehanizacije.
"Mi smo nekad presjekli buču i onda vadili koštice. Tada bi je čistili i ručno prali, a na suncu sušili. Ako je bilo sunca uspelo nam je, u suprotnom ne. Ubrzo smo vidjeli da od takvog posla ne bude ništa i krenuli u nabavku strojeva", prepričao nam je Zvonko Cesarec.
Danas je sve lakše, no jedna stvar je ostala ista, a to je da je količina buča potrebna za litru ulja. Jeste li znali da za kilogram koštica treba 50 buča, a da biste dobili litru ulja potrebno je 3 kilograma koštica, ili u prijevodu 150 buča.
Sada slijedi razdoblje u kojem neće biti predaha, jer buče treba što prije pobrati. Srećom, vremenski uvjeti idu im u prilog.
"Onda kad su idealni uvjeti treba stisnuti. Svi doma moraju sudjelovati. Tri se tjedna svi moraju aktivirati", kazao nam je Mladen.
Možda berba izgleda idilično, no bez sumnje, onima koji će u polju s njima biti sljedećih mjesec dana, sigurno će biti potreban godišnji, jer kako kažu, progonit će ih i snu.