Američka kompanija General Atomics spremna je prodati Ukrajini dronove Reaper MQ-9 za jedan dolar. The Wall Street Journal doznaje kako bi dogovor uključivao dva drona starije verzije Reaper, a Kijev bi trebao platiti deset milijuna dolara za prijenos bespilotnih letjelica u zemlju i još osam milijuna dolara na njihovo održavanje. Sporazum bi uključivao i zemaljsku kontrolnu stanicu koja bi upravljala dronovima gotovo bilo gdje na području Ukrajine.
Cijeli prijedlog je iznio Linden Blue, glavni izvršni direktor tvrtke General Atomics, ukrajinskom vojnom atašeu u Washingtonu prošli tjedan. Glasnogovornik General Atomicsa, Mark Brinkley, rekao je da tvrtka ne može komentirati taj prijedlog, dodavši ipak kako "vjeruju da Ukrajina treba sposobnost poput Reaperove, i to što prije".
"General Atomics već mjesecima raspravlja o zahtjevima ukrajinskih oružanih snaga s njihovom vladom i ostaje predan podršci na bilo koji mogući način", rekao je glasnogovornik General Atomicsa.
Izdržljivost od 27 sati
SAD je Ukrajini dostavio više od 700 manjih dronova tijekom prošle godine, uključujući taktičke dronove Switchblade. Oni se mogu nositi u ruksacima i koriste se za uništavanje meta. Uvelike su korišteni za obranu ukrajinskih položaja.
Reaper je, međutim, mnogo sofisticiraniji dron sa znatno većim dometom, brzinom i mogućnostima. Reaper, kojim se može upravljati na daljinu ili letjeti samostalno, ima maksimalnu izdržljivost od 27 sati i može doseći visinu od 15.240 metara. Raspon krila Reapera je 20 metara i može se naoružati.
General Atomics nudi stariju verziju drona Reaper, tip MQ-9A Block 1, koji inače stoji nekoliko milijuna dolara po komadu. Dronovi bi se mogli koristiti za prikupljanje obavještajnih podataka, kao i za nadzor i izviđanje, a pomogli bi Ukrajini da se obrani dok se priprema za očekivanu rusku ofenzivu.
Prodaja Reapera izravno ukrajinskoj vladi
Bespilotna letjelica Reaper s Grey Eagleom, koju također proizvodi General Atomics, omogućila bi ukrajinskim snagama provođenje napada i nadzora nad ruskim trupama sa sigurnije udaljenosti. Bijela kuća opirala se nastojanjima da osigura Grey Eaglese, kojima trenutačno upravlja američka vojska, zbog straha da bi osjetljiva tehnologija u avionu, uključujući kameru, mogla pasti u ruske ruke ako se obori letjelica. Reaperima, koji su veći i imaju veću nosivost, upravljaju američke zračne snage.
Bijela kuća trebala bi odobriti prodaju Reapera, odnosno prijenos tehnologije u Ukrajinu. General Atomics navodno predlaže prodaju Reapera izravno ukrajinskoj vladi, koja ne bi išla kroz američku vladu.
Reaperi u Afganistanu
SAD je krajem 2022. rasporedio osam bespilotnih letjelica MQ-9 Reaper u Grčkoj na godinu dana. Dronovi su raspoređeni u stratešku zračnu bazu Larisa u blizini Egejskog mora, koja omogućuje bespilotnim letjelicama da lako podupiru istočni i južni bok NATO-a. Bespilotne letjelice MQ-9 Reaper imale su istaknutu ulogu i u ratu u Afganistanu.
Zanimljivo je da su zračne snage SAD-a (USAF), otprilike mjesec nakon što je Rusija izvršila invaziju krajem veljače, predložile slanje Ukrajini svojih starijih bespilotnih letjelica Reaper. Međutim, Pentagon se nije složio, što je izazvalo frustracije ukrajinskog vodstva.