119 milijuna kuna! Iznos je to koji za naknadu štete, zbog usporene gradnje pelješkog mosta, traže tvrtke Konstruktor, Viadukt i Hidroelektra Niskogradnja. Kako bi došli do traženog novca, protiv Hrvatskih cesta su podigli i tužbu pred stalnim arbitražnim sudištem Hrvatske gospodarske komore.
Spoticanja oko novca za gradnju
Iako je prvo ročište već održano nijedna od strana o sporu ne želi govoriti. No, Večernji list doznaje da izvođači radova na pelješkom mostu žele naplatiti indirektnu štetu koja im je nanesena jer je gradnja mosta zapravo obustavljena, a oni su zbog nje morali ondje angažirati svoju mehanizaciju i ljude. Istovremeno napominju kako su za gradnju bili spremni i da je glavni razlog za prekid gradnje nedostatak novca.
No, prema izjavama upućenih u Hrvatskim cestama, problematika je dublja i drugačija. Hrvatske ceste se navodno brane time da građevinske tvrtke nisu ispunile svoje obaveze jer, primjerice, nisu osigurale građevinsku dozvolu za organizaciju gradilišta, što je preduvjet za početak gradnje.
Pitanje bankovnih garancija
Uz to navodno postoje i problemi s bankovnim garancijama vodećeg partnera u konzorciju, Konstruktora. Sporan je i iznos koji tvrtke traže. Naime, Konstruktor od 119 milijuna kuna traži nešto više od 50, a prema informacijama iz HC-a, na gradilištu je postavio samo jedan svoj kontejner.
Podsjetimo, gradnja pelješkog mosta teška 1,94 milijarde kuna trebala je biti završena 2012. godine. Novac za gradnju nije bio osiguran ni kada se projekt ugovarao, a Vlada Jadranke Kosor kasnije je priznala da se zbog recesije cijeli tijek radova usporava. Vlada Zorana Milanovića, pak, odlučno je rekla da od gradnje odustaje.