Vršački vinogradi Kinezima prodati budzašto

Prodati kao obična ledina, da bi cena bila niža

19.8.2013.
19:08
VOYO logo

Agencija za privatizaciju je na tako loš način formirala paket za prodaju "Vršačkih vinograda" da je direktno snizila cenu. To tvrde članovi Saveta za borbu protiv korupcije, čije će navode iz izveštaja o prodaji ovog preduzeća u julu ove godine, istraživati policija i tužilaštvo, piše "Blic".

Na dva neverovatna propusta ukazuje Izveštaj: Agencija je za 5,3 miliona evra prodala vinograd kao običnu ledinu, u paket dodala sadnice vinove loze, a zalihe od oko deset miliona litara vina, čija je vrednost procenjena na 5,6 miliona evra, dala gratis uz zemljište. Na licitaciji jedinu ponudu, na 30 odsto početne vrednosti, dala je kineska kompanija „Guan Nan“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog ovoga je premijer i ministar policije Ivica Dačić naložio radnoj grupi kriminalističke policije da proveri prodaju imovine “Vršačkih vinograda”.

Jelisaveta Vasilić, član Saveta za borbu protiv korupcije, kaže da je prva stvar koju je Savet uočio kao sumnjivu, to što su sadnice i zemljište prodavani odvojeno, umesto kao vinograd, što znatno umanjuje prodajnu cenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Trebalo bi ispitati zbog čega vinograd nije prodat kao takav, već se u istom paketu odvajaju sadnice, kao da nisu na tom zemljištu. Zatim, sumnjivo je i to zbog čega je deset miliona litara vina prodavano u istom paketu, kada je to brend preduzeća, koji je mogao biti prodat zasebno i koji može da konkuriše na tržištu. Samo je cena vina procenjena na 5,6 miliona evra, a celo preduzeće ponuđeno je za 5,3 miliona evra -, kaže Jelisaveta Vasilić.

Jelisaveta Vasilić Prema njenim rečima, Savet za borbu protiv korupcije sumnja da je prodajni paket namerno formiran na taj način i da od nadležnih institucija očekuje da otkriju šta se iza ovakve štetne ponude krije. - Sada čekamo odgovore na pitanja koja smo dostavili Agenciji, ali u isto vreme očekujemo da tužilaštvo i policija urade svoj deo posla i da procene da li su opravdane naše sumnje da je tender namešten ili ne -, dodaje Vasilić. U Ministarstvu finansija ističu da ugovor sa kineskom firmom nije potpisan. Tvrde da je odmah nakon održane licitacije predlog mogućeg ugovora sa kineskom kompanijom otišao je na kontrolu u Ministarstvo finansija, kao instituciju direktno nadređenu Agenciji za privatizaciju. Dodaju da su odmah nakon licitacije pripremili predlog ugovora koji podrazumeva veće obaveze kineskih partnera i dostavili ih zastupniku kapitala u “Vršačkim vinogradima”. - Ne zna se da li će predstavnici kineske firme prihvatiti dodatne zahteve -, rečeno je "Blicu" u Ministarstvu finansija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo