Zagovara strogi lockdown / Njemačka virologinja upozorava: 'Mutanti iz Velike Britanije će nas pregaziti, virus je dobio raketni pogon'

Image
Foto: AP

Njemačka virologinja Melanie Brinkmann je članica savjetničkog tima Angele Merkel za borbu protiv pandemije.

9.2.2021.
11:00
AP
VOYO logo

Njemačka virologinja Melanie Brinkmann upozorava da ako želimo izbjeći dugotrajni lockdown, odmah moramo uvesti još strože mjere jer se britanski soj širi brzo, a korona će nas mučiti i u 2022. godini. 

Brinkmann je članica savjetničkog tima Angele Merkel za borbu protiv pandemije. Njemačka sutra odlučuje što će nakon 15. veljače kada istječu posljednje korona mjere u toj zemlji.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
stanje s koronom /

Novi podaci po županijama: 14 novooboljelih u Sisačko-moslavačkoj županiji

Image
stanje s koronom /

Novi podaci po županijama: 14 novooboljelih u Sisačko-moslavačkoj županiji

Britanski soj hara Europom

Europom trenutno vlada britanski soj koronavirusa, a još se ne zna je li li novi soj zarazniji 30 ili 50 posto, kaže njemačka virologinja. 

"Ali, čak i sa samo 30 posto, imamo zapravo potpuno novu pandemiju. Nova pandemija takoreći se zagrijava u pozadini, a da je još nismo uspjeli jasno vidjeti. S njom se nećemo moći nositi s mjerama koje su sada na snazi. Ponovno će brojke rasti eksponencijalno pa ćemo morati još rigoroznije sprečavati kontakte. Pitanje je samo hoćemo li to učiniti jednom, odlučno i dosljedno, ili ćemo ući u kratko otvaranje, kao uvod u novo dugo zatvaranje", objasnila je Melanie Brinkmann u intervjuu u posljednjem broju njemačkog Der Spiegela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brinkmann zagovara potpunu karantenu koja će biti kratka, sveobuhvatna i potpuna. Ako se bude oklijevalo, novi soj natjerat će nas na dugotrajni lockdown.

Na posljednjem sastanku njemačke kancelarke Angele Merkel sa 16 premijera saveznih pokrajina 18. siječnja Brinkmann im je predstavila strateški dokument inicijative No Covid. Riječ je o skupini 13 znanstvenika iz više disciplina koji ne vjeruju da se može živjeti s virusom. Nije dovoljno spustiti broj novozaraženih ispod 50 na 100.000 stanovnika u tjedan dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojke bi odmah porasle te bi cijela koronakriza trajala i u 2022., upozorila je Melanie Brinkmann. Strogi i kratki lockdown bio bi alternativan način.

Epidemiolozi bi mogli pratiti lance zaraze 

Znanstvenici iz inicijative No Covid predlažu "dosljednu primjenu strategije izbjegavanja kontakata" kako bi se brojke vrlo brzo smanjile, na manje od deset u tjedan dana. Tako bi epidemiolozi mogli doista opet pratiti lance zaraze i svi bismo se mogli vratiti svojim životima, tumači Brinkmann. Polovične mjere trebaju prestati. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također je upozorila da je u pitanju samo nekoliko tjedana prije nego što se visokozarazni soj proširi Njemačkom. 

"To sam jasno rekla: mutanti iz Velike Britanije i drugi će nas pregaziti, virus je dobio raketni pogon. Sad je pitanje možemo li dobiti na vremenu, možemo li zaustaviti trijumfalno napredovanje novih sojeva? (...) Objasnila sam da je svejedno imamo li sada 0,5 ili 1,5 posto: dogodit će se kao u Engleskoj, sojevi će prevladati. To je zakon prirode", naglasila je Brinkmann.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inicijativa No Covid traži strogi šestotjedni lockdown. Riječ je o dosljednom provođenju dosadašnjih mjera. Škole treba zadržati zatvorene, možda čak ponovno zatvoriti granice.

Znanstvenici 'smirivači'

Melanie Brinkmann znanstvenike koji zastupaju teorije poput one da je dovoljno bolje zaštititi žarišta poput staračkih domova kako bi se ostali mogli vratiti normalnom životu naziva "smirivačima". Oni obično imaju prednost jer govore ono što bi mnogi željeli čuti: situacija nije tako loša, sve će biti u redu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam, s druge strane, nositeljica loših vijesti: neće biti dovoljno samo zaštititi domove umirovljenika. Pandemijom ćemo se baviti i 2022. godine. To nitko ne voli čuti", kaže Melanie Brinkmann.

Znanost nema jedinstven stav jer pandemija bjesni i sve se još jako mijenja, no njemačka virologinja je ljuta jer se stvara dojam kao da je podjela pola-pola: kao da polovinu znanstvenika čine oni koje kod nas zovu paničarima, a drugu polovicu predstavljala bi skupina koja u Hrvatskoj od početka listopada trubi da smo dosegnuli vrhunac pandemije i da su mjere nepotrebne, a lockdown bez efekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To nije istina, naš rad, u kojem pozivamo na paneuropsku strategiju za suzbijanje virusa, potpisalo je više od 1000 znanstvenika. Prevladava stajalište da se mora postupati dosljedno. Suprotan stav zastupa stroga manjina. No, neki političari to doživljavaju kao da su jedni dovoljno dobri kao drugi", zamjera virologinja.

Što je sa cijepljenjem?

Smatra da nema druge nego brzi lockdown. A cijepljenje, zar nam ono ne može pomoći u borbi protiv novog soja? "Ova je utrka davno izgubljena", kaže Brinkmann.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cjepivo se proizvodi, ali trebat će vremena da ga svi dobiju. Cijepljenje nas neće izvući iz pandemije dok ne popusti u cijelom svijetu. Koronom ćemo se i dalje baviti 2022., a vjerojatno i poslije".

Očekuje da će se najkasnije do Uskrsa cijepiti oni stariji od 80 godina, a pritisak zahtjeva za ublažavanje mjera vjerojatno će biti toliko jaki da će dovesti možda do ponovnog otvaranja. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"A onda će virus poharati mlađe, još necijepljene dobne skupine koje nemaju imunitet, i to snagom koju ne možete niti zamisliti. Jer su sojevi koronavirusa još zarazniji, s rizikom da cjepiva na njih slabije djeluju." I krenut će sve ispočetka. 

Nijemci su obećali da će do kraja rujna svaki odrasli građanin imati mogućnost cijepljenja. Ako sve bude išlo kako treba, dotad bi mogla biti cijepljena polovina populacije. No, procjena je da britanski soj ima reprodukcijsku stopu od 4,5 - toliko zaražena osoba zarazi drugih ako ne postoje mjere.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imunitet krda" u toj bi situaciji zahtijevao procijepljenost veću od 80 posto, a dotad neće biti toliko cjepiva na raspolaganju. A još niti jedno nije odobreno za djecu i adolescente.

Virologinja Melanie Brinkmann smatra da je Njemačka barem dva tjedna prekasno ušla u lockdown početkom studenoga. Političari su oklijevali, kao što oklijevaju sada, iako su im znanstvenici jasno rekli kakvu opasnost nose novi sojevi. Brinkmann smatra da je pogrešno najavljivati otvaranje ako broj novozaraženih padne ispod 50 na 100.000 u tjedan dana, kako se to dugo ponavljalo. "Sve što trebamo učiniti jest pogledati druge zemlje koje su se otvorile s incidencijom oko 50 - i brojke su se odmah povećale."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Loš primjer je Irska 

Primjer je Irska koja je prva u EU uvela lockdown, sjajno suzbila pandemiju u roku od nekoliko tjedana te otvorila trgovine i pubove uoči Božića. Vrlo brzo su brojke ponovno otišle u nebo. Tako će se dogoditi i u Njemačkoj ako političari podlegnu pritisku i odustanu od lockdowna. 

Ako prihvate preporuke inicijative No Covid, epidemiju bi se moglo srezati već do Uskrsa, obećava Brinkmann

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Što kasnije krenete prema nuli, imat ćete to više smrtnih slučajeva, i to je veća ekonomska, socijalna i zdravstvena šteta. I dulje traje", upozorava njemačka virologinja.

FNC17
Gledaj uživo 1.lipnja
VOYO logo