novi zakon /

Kazne za neučinkovite poslodavce koji ne žele otvoriti stečaj!

Iako zvuči nevjerojatno, čini se da je u Hrvatskoj nemoguće tvrtku otjerati u stečaj. Odgovorne osobe to izbjegavaju, baš kao i pokušaj nagodbe i naplate dugova. Svemu tome Slavko Linić sa svojim kolegama iz Vlade želi stati na kraj, pa najavljuje novi zakon o financijskom poslovanju. No, zakon predstavljen šest mjeseci od preuzimanja vlasti, na snagu bi mogao stupiti tek u listopadu.

18.6.2012.
19:15
VOYO logo

Splitski Konstruktor na rubu je stečaja. Čitav niz vjerovnika pokušava ga već dugo pokrenuti, no bezuspješno. Dođe li do njega, zaposlenici se boje najgoreg.

"Ne radimo, svi smo na prisilnim godišnjima, čekamo, možemo još samo umrijet od gladi. Ali valjda do toga neće doći", kazao je sindikalni povjerenik u Konstruktoru, Zlatko Sunara.

No, ostvare li se najave s Markova trga, predstečajna nagodba mogla bi postati učinkovitija. Novi zakon o financijskom poslovanju nudi vjerovnicima brži dogovor, tvrtkama u problemima jednostavniji izlaz iz dugova, a nosi i poruku upravama.

"Mi ovdje sankcioniramo neaktivnost članova uprave", pojasnio je Slavko Linić.

Jer uprave i nadzorni odbori neće više smjeti sjediti i čekati. Naime, ne pokušaju li se nagoditi, mogli bi se suočiti s kaznama od 100.000 do trilijun kuna. Što točno ne želi, Linić je rekao na primjeru ljudi koji su vodili Vjesnik.

"Sjedi u Narodnim novinama, dobiva plaću u Narodnim novinama, a ne u Vjesniku, i ne otvara postupak stečaja, nego, velim ja: 'Znam da je stečaj, ali ga neću otvorit'. Izvinite, ali je li ga treba financijski kaznit? E, pa odlično", pojednostavio je Linić situaciju.

Odlično će biti i ako se ostvare željeni zakonski rokovi: poduzetnici jedni drugima moraju platiti u roku od 60 dana, državi u roku od 30. A Linić očekuje i da banke kao najveći vjerovnici uđu u vlasništvo tvrtki dužnika i pokrenu proizvodnju.

"Jer to je najbolji način da se uloži u povrat vlastitih potraživanja", kazao je ministar financija.

U Udruzi banaka kažu da banke već ulaze u vlasništvo i da to planiraju i nastaviti, a zakon pozdravljaju uz malu ogradu.

"Taj zakon je vrlo dobar i vrlo bitan i ako ga uspijemo  donijeti i provoditi na način na koji je zamišljen, mislim da će to biti jako dobro za cijelo gospodarstvo", izjavio je Zoran Bohaček iz Hrvatske udruge banaka.

Dobro za cijelo gospodarstvo - možda, ali ako zakon zaživi tek sredinom listopada, kao što je najavljeno, za radnike Konstruktora moglo bi biti prekasno.

"Trebalo je to napravit prije 15 godina", dodao je Sunara.

Kao šlag na torti, njihov predsjednik uprave baš danas je nepravomoćno osuđen na šest mjeseci zatvora zbog loše privatizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo