Turudić Ježiću: Sami sebe teretite za pranje novca!

Najosporavaniji svjedok tužiteljstva što se obrane tiče, prvi puta se pred Županijskim sudom suočava sa svojim bivšim prijateljem, a našim bivšim premijerom Ivom Sanaderom.

8.3.2012.
9:36
VOYO logo

Svjedočenje vlasnika Diokija Roberta Ježića na suđenju bivšem premijeru Ivi Sanaderu počelo je u 9.30 sati u četvrtak. Ježić je dugo glasio za Sanaderovog prijatelja, no naš ga se bivši premijer odrekao u ekstradicijskom postupku koji se vodio u Austriji, kazavši da je on bio jedan od mnogih koji su to za njega voljeli govoriti kada je bio premijer.

Ključni svjedok tužiteljstva, Ježić, u istrazi je tvrdio kako je dio MOL-ovog mita Sanaderu isplaćen preko njegovih švicarskih tvrtki. Sanaderovi odvjetnici osporavaju njegovo svjedočenje tvrdnjom da on spašava sebe u postupcima u kojima se pojavljuje kao osumnjičenik. Dvojac Ježić i Sanader je suosumnjičen u aferama povezanim s tvrtkom Dioki, primjerice vezano za isporuku jeftinije struje tom petrokemijskom posrnulom divu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

DružbAdrija i LNG terminal

13.54 Sanader prigovara na istinitost čitavog iskaza, a njegov odvjetnik je otišao korak dalje i ustvrdio da zna odakle su došli milijuni na DIOKI-jevom računu koji se pripisuju Sanaderu i tumače kao mito od MOL-a.

"To je honorar za investicije koje su Rusi trebali imati u Omišlju!", ustvrdio je Prodanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13.48 "A što je to DružbAdrija? Je li to neka firma? Znam da je bio projekt?", pitao je u jednom trenutku Turudić, nakon više pitanja koje je obrana postavila Ježiću o tom projektu. Ježić, naime, ima zemljište na Krku koje je važno za taj projekt.

Ježić kaže da nije nikad participirao u dolasku Družbe Adria u Hrvatsku, a na pitanje je li s bilo kojom ruskom firmom pregovarao o prodaji zemljišta koje ima na Krku i to za potrebu naftnih rezervoara na Omišlju, Ježić odgovara:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moje zemljište i naše zemljište nije predviđeno za spremnike nafte. Nisam razgovarao o prodaji svog zemljišta", kaže Ježić, ustvrdivši i da je na njemu trebao izniknuti LNG terminal.

Egzotična zemlja EU

To je honorar za investicije koje su Rusi trebali imati u Omišlju13:32 Sanader je pitao zašto je Ježić firme s Cipra opisao kao firme iz egzotične zemlje, budući da je Cipar članica EU. U poslovanju, tvrdi Ježić, sasvim je jasno koje se zemlje nazivaju egzotičnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cipar je među zemljama gdje je lako osnovati firmu, gdje je slabija kontrola poslovanja i mekša porezna politika", kazao je Ježić.

A može li se i Xenoplast opisati kao egzotična firma, zanimalo je Sanadera. Ježić kaže da ne, jer je osnovan u Švicarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sanader ispituje

13.30 Sanader postavlja pitanja. Najprije ga je zanimalo je li ikada imao poslovne odnose s firmama iz Rusije. Ježić odgovara da s nekima je, s nekima nije i da se ne želi upuštati u detalje po tom pitanju. No, na kraju ipak govori:

"Oko 30 godina sam u poslu s naftom i petrokemijom i jasno da sam imao poslovne kontakte s predstavnicima ruskih kompanija", kaže Ježić, ali tvrdi da niti s jednom ruskom kompanijom nije imao zajedničku investiciju u Srbiji, što ga je Sanader također pitao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13.20 Ježić je izjavio da je već dugo u poslovnom odnosu s Hurlimanom, ali da ovaj ne radi za DIOKI. Turudić nije dopustio pitanje od DružbAdriji.

13:12 Sloković traži od Ježića da objasni odnose Diokija i INA-e, a Ježić je kazao da se radi o odnosima koji traju već više od 50 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Te dvije firme su bile integrirane do 1996. godine. Današnji DIOKI je kupac, potrošač i osnovni korisnik jedne od sirovina koja je sastavni dio prirodnog plina. To je integrirani odnos koji je uvijek postojao i bio temelj na kojem današnji Dioki funkcionira", kaže Ježić. Nastavio je kako se radi o sestrinskim firmama.

USKOK ga 'pustio'

"Predajom upravljačkih prava, činjenicom da mađarska strana agresivno ulazi u sustav, odnosi krajem 2010. godine imaju određene tenzije. To još više eskalira zadnjih nekoliko mjeseci. Ali dotad su bili uobičajeni odnosi", kazao je Ježić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

13.02 Jadranka Sloković pitala ga je je li pušten na inicijativu USKOK-a. Ježić je potvrdio da su u tim trenucima ispitani svi svjedoci i da USKOK predložio da ga se pusti na slobodu.

"To je bilo rubno pitanje, kako bi to rekao svjedok. Sud uvijek pušta iz pritvora", kaže Turudić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ježić je potvrdio da mu je nakon toga vraćena putovnica.

Da li sam ja potrošio taj novac, to se apsolutno nikoga ne tiče

12.50 Čedo Prodanović inzistira da Ježić odgovori zašto nije vratio novac Sanaderu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da li sam ja potrošio taj novac, to se apsolutno nikoga ne tiče. Ja sam priznao svoju obvezu!", kaže Ježić.

Prodanović je pitao kome će ga vratiti ako se ispostavi da je obrana u pravu kad kaže da je Sanader nevin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja ću ga vratiti Republici Hrvatskoj", kaže Ježić.

"Hoće li ga vratiti bez obzira bio Sanader osuđen ili ne?", pita Prodanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"A što mi to sad radimo?", pita Turudić.

"Dovodimo stvar do apsurda", odgovara Prodanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Hoću, jer to nije moj novac", odgovara, pak, Ježić.

Ježić je imao vremena za razmišljanje u pritvoru

Turudić ga je posjetio da su i firme s Cipra tražile da im se vrati novac. Ježić kaže da njima neće vratiti jer je tako dogovoreno raskidom ugovora. Prodanović pita zna li on uopće čiji je to novac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Meni je posve jasno da se radi o MOL-ovom novcu", kaže Ježić.

Prodanović je pitao odakle mu poriv da o svemu progovori s tužiteljima. Ježić odgovara da je imao u jednom periodu vremena, četiri mjeseca za razmišljanje, dok je bio u istražnom zatvoru i sjetio se novca koji mu je "smetao" na računu jer je tamo dospio na ne tako čist način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ja sam izašao 19. travnja i cijelo vrijeme sam dok sam bio unutra razmišljao što bi sve mogao biti problem. Kada sam pušten, otišao sam odvjetniku i ispričao mu to. Nakon toga smo otišli i to prijavili", kazao je Ježić.

Ježić mora vratit pare Ivi Sanaderu

12.39 "Hurliman je isplatio 90 posto dioničara, a moj udio u Xenoplastu je pripojen DIOKI-ju", kazao je Ježić. Na pitanje zašto su se povukli iz Xenoplasta, ako nisu znali za transakciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pretpostavljam da su saznali iz poslovnih knjiga, a sigurno je i Hurliman s njima govorio o tome!", kaže Ježić.

Prodanović: Meni i dalje nije jasno kako vi ne znate imena dioničara.

Ježić: Njih je zastupala odvjetnička firma.

Prodanović: Kome onda DIOKI plaća kredit?

Ježić: Ako je Ksenoplat pripojen DIOKI-ju, onda nema vraćanja kredita.

Prodanović: Znači nikome ne morate vratiti kredit?

Ježić: Moram, Ivi Sanaderu.

Prodanović: Zašto niste?

Ježić: Kako i kada sam mu mogao vratit?

Nakon više upita da objasni svoje muke zašto nije mogao platiti Sanaderu, odgovara: "Prvo, rekli smo da je moralo proći vrijeme "čuvanja" novca. A kad se trebalo početi vraćati novac događa se 12. mjesec 2010. godine pa onda 2011. godina, u kojoj znate što se događalo, postupci koji su se počeli voditi protiv Sanadera i mene.

'Sami sebe teretite'

12.35 - "Da li se pod tim operativnim radom može smatrati posudba novca vašoj firmi?", pitao je Turudić.

"Apsolutno. To samo olakšava daljnji tijek", kaže Ježić.

"Pa što ste vi onda sudjelovali u pranju novca? Sada sami sebe teretite", kaže Turudić.

Ježić smatra da se ne tereti.

Na pitanje je li novac i dalje na tom računu, Ježić kaže da jest. Prodanovića zanima je li novac čitavo vrijeme bio na računu Dioki Holdinga ili se trošio.

"On je tamo bio, pa nije bio. Trošilo se, tim se novcem nešto kupilo, pa se onda to prodalo i slično", kaže Ježić.

12.27 "Nisam imao formalan dogovor sa Sanaderom. Imali smo dogovor da će novac stići na Xenoplast i da ću ja s njim raspolagati i da će mu biti isplaćen za godinu-dvije dana. Način funkcioniranja i izvršenja tog posla Sanadera nije interesirao, niti je imao upliv u to", kazao je Sanader.

12.22 Ježić je upitan da opiše što se događalo s novcem nakon što je uplaćen Xenoplastu.

"Nakon nekog vremena prebačen je na račun DIOKI Holdinga i ondje je bio u operativnoj funkciji", odgovara Ježić.

Masni ugovor s Hypom

12.20 Prodanović ga je pitao kako je moguće da ga u svibnju Sanader ispituje o uplati koja nastaje temeljem ugovora iz lipnja, Ježić odgovara da je ugovor bio samo forma.

12.17 "Imao sam konzultantski ugovor s Hypo bankom na pet milijuna eura provizije, a izvršenje je bilo 3,5 milijuna eura. Radio sam sam na tome, ne u ime Xenoplasta", kazao je Ježić kad ga je Prodanović pitao je li se kad bavio lobiranjem.

"Je li vas bilo tko angažirao za posao oko otkupa zemljišta za dodatne rezervoare zemljišta za Družbu Adria?", pitao je Prodanović. Ježić odgovara negativno.

Prodanović ga je pitao je li sam izvijestio Sanadera o uplati ili ga je ovaj pitao za nju. Ježić tvrdi da ga je Sanader pitao o tome.

12.14 Na pitanje kako je zaključio da je Fazekaš osoba od povjerenja Hernadija, odgovorio je da ga je o tome izvijestio Hurliman, a dodatno je to zaključio nakon sastanka u Vladi, gdje je Hernadi bio sa Jozom Petrovićem. Fazekaš je nakon toga dođao u Zürich i ubrzo je isplaćena jedna svota novca.

12.03 Nastavlja se svjedočenje Ježića unakrsnim ispitivanjem. Odvjetnik Čedo Prodanović pitao je tko je bio još suvlasnik Xenoplasta. Ježić je odgovorio da ne zna. Upitao je bi li g. Hurliman upoznao ostale s "rubnom" transakcijom. "Ne, jer ona je od početka imala normalan izgled". S obzirom da većinski vlasnici nisu imali pojma, upitan je kako je on mislio taj novac isplatiti Sanaderu. "Imao sam dogovor s g. Hurlimanom, znalo se da je to posljedica mojih aktivnosti". Ježić je imao deset posto u Xenoplastu.

Imao sam konzultantski ugovor s Hypo bankom na pet milijuna eura provizije, a izvršenje je bilo 3,5 milijuna eura. Radio sam sam na tome

"Maloprije ste rekli da je rubna, a sad vam je normalna", kazao je sudac Ivan Turudić.

"Zaključio sam da je rubna zato što u njoj sudjeluje političar, koji je uz to još premijer, koji još ima nekakav odnos s nekom firmom i još se traži nekakav dodatni odnos... To nije idealno", kaže Ježić. "Uobičajeno je da banke provjeravaju je li politika blizu kod takvih transakcija", pojasnio je.

10.53 Upitan je je li rekao Sanaderu da će koristiti taj novac, Ježić je rekao da je to bilo samorazumljivo. "Rekao sam mu, tu nema ništa sporno". Proglašena je pauza, svjedočenje se nastavlja u podne.

Mito završilo u DIOKI-ju, ali Ježić će ga vratiti kad sazna kako!?

10.47 "Novac (5 milijuna eura) na računu Xenoplast prošao je revizije i sve porezne kontrole. Xenoplast je dao kredit DIOKI-ju, potpisan je ugovor 2. studenog 2011. godine kada je došlo do spajanja dviju tvrtki. Novac je i dalje na tom računu i kad dobijem preciznu uputu kako i kome treba vratiti novac, ja ću to i učiniti", kazao je Ježić. "Novac se koristio u poslovanju tvrtke, no moja odgovornost je da taj novac, bez obzira na to gdje bio, ostane u adekvatnom iznosu na računu", kazao je.

10.45 U svibnju 2011. godine dao je iskaz pred USKOK-om, koji je ubrzo objavljen u medijima. U rujnu su Xenoplastu stigla dva dopisa - Ceroma holding ltd. i Hangarn Oil Product Trade - u kojima stoji da zadržavaju sva prava na tužbu jer je nanesena šteta njihovom ugledu. Xenoplast je odgovorio i izrazio čuđenje što traže povrat sredstava nakon dvije godine, a s obzirom na ranije navode iz raskida ugovora, tvrdi Ježić.

10. 30 Nakon Milana, nisu se vratili u Zagreb već su otišli u Zürich, gdje su se Ježić i Sanader sastali sa Sanaderovim bratom Flaviom, odnosno Vladom, kojemu je bivši premijer rekao: "Robi više neće" i zamolio ga da on preuzme na sebe daljnje transakciju preostalih pet milijuna eura. "Nije se činio iznenađenim", dometnuo je svjedok.

"Raskid ugovora došao je sa Cipra u prosincu 2009. godine. U tom raskidu je eksplicitno napisano da ne postoje nikakva potraživanja ni od jedne ni od druge strane, te da nema i neće biti mogućih žalbi. Pisalo je i da se obje strane oslobađaju odgovornosti", kaže Ježić.

Letjeli u Milano na poziv Unicredita

10.26 "Dan nakon ručka u Marcelinu, na poziv Sanadera uputili su se na utakmicu Lige prvaka u Milano. Rekao je da je gost Unicredita, glavnog sponzora događanja. U avionu sam mu rekao - nije bio više premijer pa nisam imao pritisak i strah - da ne želim primiti drugi dio novca. On je to primio smireno", kaže Ježić. Šef DIOKI-ja tvrdi da mu je bilo važno upoznati vrh jedne od najvažnijih banaka u Europi, pa je DIOKI organizirao avionski prijevoz.

10.23 "Normalno da nisam pitao zašto se vrši ta uplata. Nije bilo moje da pitam. U periodu nakon ljeta 2009. godine u medijima se počelo spekulirati o upitnom odnosu vezano za upravljačka prava nad INA-om. Meni je postajalo sve jasnije da su te dvije stvari povezane", kazao je Ježić.

Hernadi bio zadovoljan zbog sastanka u Vladi?

10.15 "Nakon ostavke Ive Sanadera bilo je ljeto i praznici pa sa Sanaderom nisam imao neke kontakte. Ali na jesen, u drugoj polovici listopada Sanader mi je najavio ručak u restoranu Marcelino, da ćemo se ondje naći s Hernadijem. Sanader me ondje čekao sam. Sjeli smo, ručali i normalno razgovarali. Čekali smo Hernadija, koji je bio na sastancima u gradu. Platio sam prvi račun i nastavili smo ga čekati. On je došao, ne sjećam se točno kada, pa smo i drugi puta ručali zajedno, odnosno mi smo pili vino i razgovarali. Hernadi je bio zadovoljan, nasmijao se. Sanader ga je pitao: 'Kako je bilo?', a ovaj mu je odgovorio da je bilo jako dobro. Zaključio sam da je zadovoljan sastankom u Vladi ili u Ministarstvu gospodarstva", kaže Ježić. Kad su završili razgovor, Ježić je Hernadiju predao elaborat DIOKI-ja o poboljšavanju ekstrakcije sirovine koju koriste na postrojenju na Žitnjaku.

10.07 Fazekaš je nekoliko dana nakon sastanka u Vladi, tvrdi Ježić, otišao u Zürich i sklopio konzultantske ugovore. Sredinom lipnja stigla je i prva uplata od 5 milijuna eura s računa tih dviju švicarskih firmi. Savjetovao je zatim Sanaderu da novac malo odstoji na računu, budući da su to "egzotične firme", a pravila su rigorozna, ispričao je.

'Jozo, vrati se'

10.00 Krajem svibnja 2009. godine išao je kod Sanadera u Vladu i ondje ugledao Hernadija i Jozu Petrovića. Imao je sastanak s njima. "Kurtoazno sam se pozdravio s njima. Sanaderu sam rekao da nikakva uplata nije stigla. Sanader je nazvao Hernadija i Petrovića, rekao je na hrvatskom: 'Jozo, vrati se'. Oni su se vratili. Meni je rekao da odem u drugu prostoriju. Kratko su razgovarali i otišli, nakon čega mi je Sanader rekao da će sve biti u redu. Prvi dio novca će biti uplaćen vrlo brzo, a ostatak od 5 milijuna će biti uplaćen do kraja 2009. godine, rekao mi je", posvjedočio je Ježić. Petrović je bio u upravi INA-e, a on i Sanader su bili vrlo bliski, kaže Ježić. Petrović je također blizak i s Hernadijem, kojemu je osobni savjetnik, što mu je Petrović kazao početkom svibnja 2011. godine dok su razgovarali o Ježićevom slučaju.

To je izgledalo dosta žurno za organizirati. Nakon što sam mu rekao za troškove rekao mi je: 'Nećeš valjda meni to naplatiti. Vodi računa da troškovi budu što manji'9.51 Neposredno nakon toga Hurliman je kontaktiran od Imre Fazekaša, s kojim on osobno nikada nije kontaktirao, ali bilo je poznato da je on "osoba od povjerenja od Zsolta Hernadija", tvrdi Ježić

'Nećeš mi valjda to naplatiti'

9.45 Tužiteljica ga je upitala je li se Sanader referirao vezano za troškove. "To je izgledalo dosta žurno za organizirati. Nakon što sam mu rekao za troškove rekao mi je: 'Nećeš valjda meni to naplatiti. Vodi računa da troškovi budu što manji'", odgovorio je Ježić.

"Kontaktirao je sa Stephanom Hurlimanom direktorom Xenoplasta iz Švicarske, u kojem sam manjinski dioničar, i on mi je rekao da se takav konzultantski ugovor može prihvatiti i da sredstva mogu biti primljena. Njegovo sam ime, prezime i ostale detalje predao Ivi Sanaderu", izjavio je Ježić.

9.40 "Krajem 2008. Sanader me pitao je li moguć primitak veće svote novca iz inozemstva. Kazao sam mu da, u načelu, to ne bi trebao biti problem. Sanader je tada jedna od najmoćnijih osoba u Hrvatskoj, premijer je i njemu se bilo kakav zahtjev ne odbija. Pogotovo to nisam mogao ja, koji sam poduzetnik i ovisim o privrednim subjektima u vlasništvu države. Moram vrlo dobro paziti i znati da odbijanje bilo kakve zamolbe ili usluge tog tipa sigurno ne bi bilo blagonaklono gledano. Svjestan sam da je to vrlo osjetljivo, rubno, ali vjerovao sam da će sve biti u redu", kazao je Ježić. "Početkom 2009. godine je konkretizirao da se radi o 10 milijuna eura od MOL-a za konzultantske usluge", Ježić je kazao, nastavivši da mu je odgovorio kako će se konzultirati s partnerima u Švicarskoj. Upozorio je da će novcem koji tako stiže na račun, moći raspolagati nakon godinu do dvije dana i da bi troškovi transakcije mogli doseći 20 posto, tvrdi Ježić.

Ručali skupa, Ježić Sanadera vozao okolo...

9.33 Ježić je zamoljen od tužiteljstva da opiše odnos sa Sanadera.

"Upoznao sam ga 2001. preko stranke. Druženja i kontakte smo nastavili i dosta sam se aktivno angažirao 2002. i 2003. u stranačkim i predizbornim aktivnostima. Kontakti su nam postali intenzivniji, družili smo se u stranci i u Vladi. 2007. i 2008. godine ti su se kontakti intenzivirali, tako da smo se družili i službeno i neformalno, počeo sam dolaziti i njemu u kuću tako da smo imali jedan dobar i intenzivan odnos. Taj odnos se i poboljšao, ušli smo u bližu fazu, susretali smo se i izvan Vlade, ručali bi zajedno, bez službene pratnje bih na njegov zahtjev ga svojim automobilom vozio na neke lokacije i vraćao ga natrag nakon dva do tri sata", ispričao je Ježić, na kraju okarakteriziravši taj odnos kao "više nego blisko".

9.31 Prije ispitivanja svjedoka utvrđeno je da je na prošloj raspravi propušteno utvrdili da je obrana odustala od ispitivanja Ivana Šukera.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo