tragedija u dubrovniku / Poginuli radnici u hidroelektrani Plat: Među 8 uhićenih su direktori, projektanti i izvođači radova

Prema dostupnim informacijama, Hidroelektrana nije ispunjavala zakonske uvjete za proizvodnju

10.6.2019.
13:59
VOYO logo

Policija je dovršila kriminalističko istraživanje koje je uslijedilo nakon požara u Hidroelektrani Dubrovnik 10. siječnja ove godine kada je život izgubilo troje djelatnika Hidroelektrane, njih sedam je zadobilo ozlijede, a Društvu HEP pričinjena izravna i neizravna materijalna šteta velikih razmjera.

Kriminalističkim istraživanjem je utvrđena osnovana sumnja da je ukupno osam hrvatskih državljana rođenih 1970., 1956., 1953., 1954., 1951., 1949., 1975., 1947. počinilo kazneno djelo iz čl. 222. st. 2. Kaznenog zakona "Teška kaznena djela protiv opće sigurnosti" u vezi s kaznenim djelom iz čl. 221. st. 1. Kaznenog zakona "Opasno izvođenje građevinskih radova" i svi oni su tijekom današnjeg dana ispitani u svojstvu osumnjičenika na području Zagreba, Splita i Dubrovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trojica osumnjičenih sumnjiče se da su kao direktori, ujedno odgovorne osobe investitora u gradnji, tijekom naručivanja i praćenja građevinskih radova obnove i sanacije Hidroelektrane Dubrovnik propustili  poduzeti zakonom predviđene radnje zbog čega građevinski radovi nisu izvedeni u skladu s relevantnim propisima i pravilima struke.

Ostalih pet osumnjičenih osoba sumnjiče se da kao projektanti i izvođači radova građevinske radove obnove i sanacije Hidroelektrane Dubrovnik nisu izvodili u skladu s tehničkim propisima i pravilima struke što je neposredno ugrozilo sigurnost uposlenika i imovine. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvojica prvoosumnjičenih, a riječ je o aktualnom članu Uprave HEP-a Nikoli Rukavini, koji je do prije dvije godine bio direktor u HEP Proizvodnji, kao i njegovu nasljedniku Željku Starmanu, bit će tijekom sutrašnjeg jutra privedeni privorskom nadzorniku u Dubrovniku, dok je protiv ostalih nadležnom državnom odvjetništvu podnesena kaznena prijava u redovnoj zakonskoj proceduri.

"Osumnjičenima se stavlja na teret da su kao direktori, ujedno odgovorne osobe, odnosno investitori u gradnji, odnosno projektanti i izvođači radova tijekom izvođenja radova i sanacije i obnove Hidroelektrane Dubrovnik propustili poduzeti zakonom predviđenje radnje zbog čega je došlo do izvođenja građevinskih radova na način da su ti radovi izvedeni mimo pravila struke i zakona zbog čega je došlo do izravnog ugrožavanja djelatnika i imovine", kazala je Andrijana Biskup, glasnogovornica PU Dubrovačko-neretvanske.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Privedeni sutra dolaze pred nadzornika pritvora, nakon toga idu kod suca istrage koji će im vjerojatno odrediti istražni zatvor u trajanju 30 dana kako ne bi utjecali na svjedoke. Ovo što im se stavlja na teret su teška kaznena djela, za njih su predviđene kazne zatvora od tri do 15 godina", kazao je reporter RTL-a, Matko Saltarić.  

Pet mjeseci istrage

Skoro pet mjeseci inspektori PU dubrovačko-neretvanske, uz sudjelovanje kolega iz MUP-a RH, saslušavali su svjedoke i pregledavali dokumentaciju, da bi prije nekoliko dana zaključili svoj dio posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome su izvještene i obitelji trojice stradalih djelatnika, Mata Maškarića, Ivice Zvrka i Davora Pozniaka. Pozvao ih je načelnik Policijske uprave Ivan Pavličević i kazao da je policijski posao upravo dovršen. Svi materijali proslijeđeni su instanci više.

Prema dostupnim informacijama, Hidroelektrana nije ispunjavala zakonske uvjete za proizvodnju. Naime, nakon rekonstrukcije Hidroelektrane provedene 2016. godine nisu ishođene zakonom predviđene dozvole. U okvirima HEP navodno je formirano tijelo koje se imalo pozabaviti time, ali postupak nikad nije proveden do kraja, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo