Ljude je zbunio video u kojem guske bulje u nebo dok po njima pada tuča. No, stručnjaci kažu da to ima smisla

Guske, naime, namjeste glavu tako da imaju što manju površinu po kojoj ih može zveknuti led

FOTO: Printscreen/Twitter video

Društvenim mrežama kruži video s guskama u kojem možemo vidjeti neobičnu taktiku kojoj te životinje pribjegavaju u trenutku kad po njima počne padati tuča. Video je na Twitteru objavio M. Inniss, a prikazuje nekoliko kanadskih gusaka koje, za vrijeme tuče, leže i stoje, s glavama podignutima visoko u zrak. Sve se ptice nalaze u istoj pozi i relativno su mirne, dok ih tuča mlati po glavama. Stručnjaci su u međuvremenu objasnili njihovo ponašanje, kažu da nije tako čudno.

Jeremy Ross, biolog i stručnjak za ptice sa Sveučilišta u Oklahomi, kaže kako je takvo ponašanje kod ptica često, a u ovom slučaju pomaže guskama da prežive oluju. Nekoliko je razloga zbog kojih ptice glavu s kljunom podižu vertikalno u zrak. Za početak, na taj način ptice zauzimaju manju površinu u koju led može udariti.

Najvažnija je zaštita osjetljivih kljunova

Drugi je razlog što ptice tako lakše vizualno prate led. “Neke od ptica, čini se, čak i reagiraju kada prema njima ide komad leda. Očito ne dižu glavu u zrak samo kako bi smanjile površinu koju zauzimaju, već kako bi i izbjegavale komade leda koji idu u smjeru njihovih glava”, pojašnjava Ross za Live Science, napominjući kako su se znanstvenici i ranije bavili tom temom.

Prva zapažanja još je 1919. godine zabilježio znanstvenik Aldo Leopold, napominjući kako ptice tom pozom za vrijeme oluje štite svoj kljun. “U normalnom držanju komad leda bi ozlijedio njihove vrlo osjetljive kljunove, ali kada glavu drže tako usmjerenu prema nebu, kljunovi postaju površine koje preusmjeravaju led i od kojih se on odbija”, napisao je Leopold zaključivši kako, čim tuča postane kiša, ptice vraćaju glavu u normalnu poziciju.