noćenje iza rešetaka /

Reporter Direkta završio u ljubljanskom zatvoru u kojem je bio i Janez Janša

Hrvatski zatvori omiljena su spavaonica političke i poslovne elite, ali Slovenci su omogućili da u zatvoru prespavaju i oni koji nemaju za Rolex

7.9.2016.
22:47
VOYO logo

Posjetili smo nekadašnji vojni objekt u Ljubljani, danas popularno alternativno odredište. Odmah pokraj, u istom kompleksu, nalazi se i hostel koji je otvoren u zatvoru gdje su nekada pritvarani politički zatvorenici.

Prvotno kada bi ovo bio zatvor i kada bi zatvorenici ovdje dolazili, policija bi im vezala oči tako da ne znaju gdje se nalaze.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Noć u ovakvim ćelijama košta od 23 do 33 eura po osobi. Evo u Zagrebu je jako popularno da političari noće u zatvorima. Kako je ovdje, je li itko ikad od političara ovdje noćio?

"Kad je ovo bio politički zatvor, ovdje je bio pritvoren bivši predsjednik vlade Janez Janša kao politički zatvorenik", otkrila je Tanja Lipovec, voditeljica hostela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekada je ovdje bilo puno više ćelija. Sada ih je 20 koje su prenamijenjene u sobe i u kojima gosti mogu spavati.

Sada gosti mogu birati hoće li spavati u dvokrevetnim ili trokrevetnim ćelijama.

"Posebnost ovog hostela je da pružamo gostima malo drugačije iskustvo. Hrvati jako vole dolaziti ovdje. Oni su nam među to 5 najbrojnijih posjetitelja", tvrdi Lipovac.

Svaki zatvor imao je tamnice pa tako i ovaj. I ovdje su završavali neposlušni zatvorenici. Ovdje je mračno i vlažno, no zašto je to ostalo u ovakvom izdanju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo smo ostavili kao neki oblik muzeja. Gostima je uvijek zanimljivo vidjeti kako su samice izgledale kada je ovdje bio zatvor", kaže Lipovac.

Gosti iz cijelog svijeta u jednoj od ćelija mogu prakticirati i svoju vjeroispovjest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ideja je da se negativni simbol zatvora pretvori u pozitivni. tako ovdje imamo pet polisa sa svim najvažnijim vjeroispovjestima na svijetu, šesta je za sve ono što gosti sami žele prakticirati", rekla je Lipovec.

Rešetke na prozorima ostale su još od vremena kada je ovdje bio zatvor. Drveće s moje desne strane posadili su sami zatvorenici.

"Zatvor je bio otvoren od 1882. do 1991. kad je Slovenija izašla iz Jugoslavije. Hostel smo otvorili 2003. godine", dodaje Lipovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike