Jedna studija otkrila je zašto radimo pogreške i slučajno razbijamo stvari ili prelazimo autom preko rubnjaka

Neuronski sklopovi u mozgu jedan su od razloga zašto radimo pogreške

FOTO: Peter Lindberg/Flickr

Događa nam se da nam ispadaju stvari, da promašimo kantu za smeće, da autom pređemo preko rubnjaka. Naš mozak griješi upravljajući mišićima. Jedan od razloga zašto se pogreške događaju su neuronski sklopovi u mozgu.

Javlja se zakašnjela reakcija od trenutka percepcije do mišićnog odgovora kao kada se na televiziji slika nakon uključenja pojavljuje sa zakašnjenjem. Senzorni proces je uzrok da mozak kasni desetinu sekunde što je dovoljno da se napravi nepravilan pokret.

Kako se mozak natječe sa ovim zakašnjenjem glavna je tema studije CMU objavljene online u eLife. Umjesto da percepcija vodi direktno motoričkom odgovoru, mozak traži međukorak.

Mozak koristi prediktivni model

Ako želite ubaciti loptu u koš, mozak koristi prediktivni model da odredi koji mišići ili motorička akcija su potrebni da bi to izveli. Ako model po kojem mozak postupa nije dobar, što se često događa, promašit ćete. To objašnjava zašto sportaši ne pogađaju koš, ili golferi rupu ili zašto glazbenici odsviraju krivu notu.

basket picture
Ako model po kojem mozak postupa nije dobar, promašit ćete Christopher/Flickr

Da bi se pokret uspješno izveo, mozak koristi senzorsku informaciju o udovima, prati unutrašnje stanje udova i daje odgovarajuću motoričku zapovijed. Vjeruje se da ovaj proces koristi unutrašnji model na bazi prijašnjeg iskustva prema kojem su udovi reagirali na motoričke zapovijedi.

Razumijevanje kako se pogreške događaju traži razvoj novih matematičkih algoritama koji mogu izdvojiti prediktivni model iz moždane aktivnosti. Uzmete li loptu i promašite koš, to se događa jer mozak ima određenu pretpostavku kako ruka treba bacati.

Moguća poboljšanja kroz učenje

Pokušavate to napraviti, ali mozak naprosto koristi krivi model. Mozak određuje vlastiti model kako rade mišići. Analize studije na majmunima pokazuju kako je njihov mozak koristio prediktivni model i time se moglo objasniti 65 posto napravljenih pogrešaka.

Mozak radi prediktivni model svijeta. Kako točno i gdje mozak formira ovaj prediktivni model je dio istraživanja. Naš mozak uspostavlja određeni model po kojem udovi obavljaju zadatak, a kroz učenje moguća su poboljšanja, piše Pittsburgh Post Gazette.