Danima prije utakmice u Split su dolazili navijači iz cijele Hrvatske, pripremali velike zastave te koreografiju.

30.5.2011.
16:48

U iščekivanju kvalifikacijske utakmice Hrvatske i Gruzije (3. lipnja) u Splitu željeli smo se podsjetiti kako je izgledala prva utakmica hrvatske reprezentacije u Splitu.

Ta prva splitska reprezentativna utakmica, protiv Italije u jesen 1995. godine dogodila se samo godinu i pol dana prije posljednje kvalifikacijske utakmice u istom gradu, u kasnu zimu 1997. godine protiv Slovenije (3:3).

Prva kvalifikacijska utakmica hrvatske nacionalne vrste u Splitu igrala se u sklopu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 1996. godine u Engleskoj. U prvome dijelu kvalifikacija Hrvatska je u Palermu pobijedila aktualnog viceprvaka svijeta Italiju sa 2:1.

Talijani su prije određivanja grada domaćina utakmice uputili prosvjednu notu UEFA-i "samo da se ne igra u Splitu". Računajući na teze kako je Split "grad u ratnoj zoni", ne akceptirajući da je još dva mjeseca prije Hrvatska bila posve oslobođena. UEFA nije uslišala talijanske molbe i dvoboj se morao igrati u Splitu.

Čak je i talijanska javnost osudila namjere talijanskog predsjednika nogometnog Saveza Antonija Mataresea koji je predlagao da se dotična utakmica igra čak u Austriji.

Prije splitskog dvoboja istih suparnika Hrvatska je bila uvjerljivo prva na ljestvici i samo bod protiv Italije bio je dovoljan za čuvanje tog prvog mjesta. Stoga je konačan rezultat 1:1 shvaćen doslovce kao pobjeda na uzavrelom, prepunom Poljudu, koji je hrvatskoj reprezentaciji priuštio nezaboravnu atmosferu.

Bili su to dani neposredno nakon oslobađanja okupiranih dijelova Hrvatske, na krilima euforije i zanosa igrala je tada i reprezentacija, a dvoboj protiv Italije Split je dočekao sa svojim stadionom u raskošnom izdanju.

Danima prije utakmice stizali su u Split navijači iz cijele Hrvatske, te ostalih europskih zemalja, navijači su pripremali velike zastave te koreografiju. Prije utakmice Gibboni je otpjevao u zboru s cijelim stadionom Mi smo prvaci, ugođaj je bio savršen, još kad su poletjeli milijuni papirića s krova poljudskog stadiona...

Utakmica možda nije ispunila očekivanja, jer tribine su tražile pobjedu, no Italija koja je htjela osigurati barem drugo mjesto i dodatne kvalifikacije, a pobjedom možda izboriti šansu i za vrh ljestvice, odigrala je puno bolju partiju nego u Palermu.

Nakon početnog ispitivanja snage, bez prigoda, dogodio se zanimljiv detalj. Isključen je bio vratar Italije Bucci koji je loptu dirao rukom izvan kaznenog prostora, ispred Šukera u naletu.

Sudac Uilenberg iz Nizozemske je isključio Buccija. A talijanski izbornik Arrigo Sacchi je izvadio Zolu da bi stavio vratara Tolda. No, tu prednost Hrvatska nije iskoristila.

Talijani su prvi poveli, a zoditak je postigao Demetrio Albertini u 29. minuti. Poljud je i tada proključao u podršci reprezentaciji, Blažević je promijenio raspored igrača u nastavku, umjesto Jurčevića na desnom boku uveo je Koznikua i pritisak je urodio plodom već u početnim minutama drugoga poluvremena.

Bokšić je izborio jedanaesterac, srušio ga je Toldo koji je mogao zaraditi i crveni karton, no dobio je samo žuti. Ipak bi isključenje dva talijanska vratara bilo previše. Naravno, Šuker je realizirao jedanaesterac.

Do kraja je ostalo 1:1, činilo se da su tim ishodom bili zadovoljni i Hrvati i Talijani. Jer, Hrvati su hitali sigurno prema prvome mjestu, a Italija se bodom na vrućem gostovanju u Hrvatskoj spasila kompliciranja situacije oko osvajanja drugog mjesta.

No, publika na kraju nije bila zadovoljna. Vidjevši da se Hrvatska zadovoljila bodom, pred kraj utakmice bilo je i zvižduka:

"Protiv Talijana morali smo biti pragmatični, mi smo osigurali nastup na Europskom prvenstvu, zaista nije bilo potrebe ništa riskirati", rekao je nakon utakmice karizmatični kapetan Vatrenih Zvonimir Boban te dodao:

"Kada Talijani povedu, obično je nemoguće izjednačiti. Mi smo to uspjeli".