Patrijarh: Atanasije nije kažnjen

Iako je do sada stalno prisustvovao zasedanjima Sabora SPC-a, penzionisani arhijerej ovog puta nije pozvan

16.5.2013.
22:01
VOYO logo

Patrijarh Irinej negirao je da je bivši episkop zahumsko-hercegovački Atanasije kažnjen time što nije pozvan na zasedanje Svetog arhijerejskog sabora SPC koje počinje 21. maja.

Poglavar SPC objašnjava da nije reč o kazni, nego o pravilima rada Sabora, na koji se umirovljeni episkopi pozivaju samo kada za to postoji potreba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Patrijarh Irinej kaže da, "ukoliko na Saboru bude tema u kojima umirovljeni episkopi mogu da doprinesu, mogu biti pozvani za zasedanje", što važi i za vladiku Atanasija, koji je trenutno u Saboru SPC jedini sa statusom "penzionisanog" arhijereja.

U sedištu SPC Danasu je objašnjeno da o datumu zasedanja Sabora, predlogu dnevnog reda i pozivima arhijerejima odlučuje Sveti arhijerejski Sinod - petočlana izvršna crkvena vlast, kojoj predsedava patrijarh. Konačan dnevni red usvaja sam Sabor, po pravilu, prvog dana zasedanja, pri čemu postoji mogućnost da raspravlja i o temama koje Sinod nije predložio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, prema crkvenim kanonima, umirovljene vladike nemaju pravo da prisustvuju Saboru, te stoga ne postoji potreba za zabranom nečijeg dolaska. Umirovljeni vladika Atanasije (Jevtić) do sada je prisustvovao Saborima SPC, ali isključivo uz poziv patrijarha.

Iako se dnevni red i teme o kojima se raspravlja utvrđuju prvog dana Sabora, nesumnjivo je da će ovogodišnji biti "burniji" od prethodnog. Posebno što se arhijereji nisu sastali prošle jeseni uz obrazloženje da nije bilo gorućih tema i da bi održavanje Sabora bilo skupo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tema za raspravu ovoga puta biće i više nego dovoljno. Sabor će nesumnjivo potvrditi odluku Sinoda o penzionisanju vladike zvorničko-tuzlanskog Vasilija (Kačavende), a postoje najave da će se "pokrenuti" i crkveni sud koji će razmotriti njegovu dalju sudbinu, što je potvrdio episkop zahumsko-hercegovački Grigorije. Javnost očekuje odluku o tome da li će Kačavenda samo biti razrešen, ili će zbog navodnih bludnih radnji biti raščinjen.

- Teme koje su do sada bile neprijatne za vladike isplivale su na površinu i Sabor mora da da poslednju reč o tome. Slučaj Kačavenda još nema epilog, dok se crkveni sud o tome ne izjasni. A mora, jer ne mogu pojedini episkopi homoseksualizam da nazivaju "Sodomom i Gomorom" a da u svojim redovima štite pojedince takve orijentacije - kaže za Danas sociolog religije Mirko Đorđević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kosovo je bilo tema svakog dosadašnjeg Sabora u proteklih 20 godina, tako da će nesumnjivo biti i ovog. Posebno što su odnosi crkve i države suprotni po pitanju prihvatanja briselskog sporazuma, a mitropolit Amfilohije i umirovljeni vladika Atanasije imali su neprimerene istupe o koje se i patrijarh Irinej ogradio.

- Ako ima nešto pozitivno u poslednjim skandalima vezanim za SPC, to je činjenica da je crkva postala transparentnija. Krajnje je vreme da se prekine praksa guranja stvari pod tepih i da se o problemima otvoreno govori - naglašava Đorđević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvih dana zasedanja Sabora, arhijereji podnose izveštaje o radu i finansijama u okviru svojih eparhija. S obzirom na to da je blagajnik Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke osumnjičen da je tokom prošle godine proneverio oko milion evra i neovlašćeno državo pištolj u zgradi Patrijaršije, očekuje se da vladike i raspravu o ovom slučaju stave na dnevni red.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo