Velika Britanija osniva 'Facebook bojnu'

Ratovanje je od davnih vremena do danas u neprestanoj mjeni. Oružja koja se koriste na ratištima također se mijenjaju.

3.2.2015.
9:47
VOYO logo

Današnja ratišta obilježava prelazak na digitalno bojno polje. Prisjetimo se samo Juliana Asangea i afere WikiLeaks ili otkrića Edwarda Snowdena koji je svijet upozorio na zastrašujuće razmjere špijunaže američke špijunske agencije NSA. Više nije nikakva tajna da digitalno ratovanje evoluira vrlo brzo.

Naravno da se u ratovima uvijek nastojalo oslabiti neprijatelja ili ga prestrašiti ("demoralizirati") izmišljanjem raznih dezinformacija, ali tako sistemski pripremljena i organizirana propaganda nikada u povijesti nije bila takvog opsega kao danas. "Psihološka oružja za masovno uništavanje", naročito ona digitalna, imaju od svih oružja najveći doseg, veći čak i od samih raketa, ne poznaju ni granice, ni frontove, preskaču brda i oceane bez ikakve poteškoće. Baš kao i internet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanija osniva 'Facebook bojnu'

Nova grupa vojnika u Britaniji, nazvana popularno "Facebook ratnici" vodit će "kompleksne i tajne informacije te subverzivne kampanje", piše Financial Times.

Naziv ove jedinice zapravo glasi "77. bojna", a taj broj također nosi i svoje povijesno značenje. Kako piše Financial Times, izvorna "Chindits" jedinica [77. bojna] je bila gerilska jedinica na čelu s britanskim zapovjednikom general bojnikom Ordeom Wingateom, jednim od pionira modernog nekonvencionalnog ratovanja. Ta jedinica je djelovala duboko iza japanske linije u Burmi između 1942. i 1945. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnji "Facebook ratnici", kako su ih prozvali britanski mediji, će u svojim akcijama koristiti slične atipične taktike, kako bi se uz pomoć nenasilnih sredstava postigli vojni ciljevi. Drugim riječima, te "taktike" ne ubijaju, već - uvjeravaju, odnosno "proizvode pristanak".

To će uglavnom činiti kroz doktrinu poznatu pod nazivom "refleksivna kontrola", a riječ je o staroj sovjetskoj taktici širenja specififičnih informacija kako bi natjerali svog protivnika da reagira na točno onaj način koji im odgovara. Riječ je zapravo o "informacijskom ratu" koji se može definirati kao ratovanje uz pomoć posebno oblikovanih informacija kojima je cilj da natjeraju svog neprijatelja da se svojevoljno odluči na unaprijed određene odluke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je prilično lukava taktika, a britanska vojska će se baviti upravo time angažirajući najmanje 1.500 vojnika u digitalnoj postrojbi koja će kao oružje koristi Twitter, Facebook i druge online društvene mreže kao sredstvo ne samo za prikupljanje informacija, već jednako tako i za širenje dezinformacija. Specijalna "77. bojna" bi prema pisanju Financial Timesa trebala početi s aktivnostima u travnju ove godine.

Rat za umove ljudi

Britanija nije jedina zemlja koja ulaže novac u digitalnu ratnu doktrinu. Guardian je svojevremeno objavio da su izraelske obrambene snage (IDF) koristile 30 različitih društvenih mreža i web stranica na nekoliko različitih jezika tijekom operacije "Lijevano olovo" (Cast Lead) u nastojanju da "uspostave suradnju s publikom do koje inače ne bi došli", kako je izjavio glasnogovornik IDF-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Da se pobjedi potrebno je tri desetine vojne snage i sedam desetina propagande", tako je primjerice svoje načelo svojevremeno oblikovao Glavni Stožer Crvene armije Kine.

Sredinom 2013. Kina je izvela i svoju prvu 'digitalnu' tehnološku vojnu vježbu i to u jeku zabrinutosti drugih država zbog učestalih napada kineskih hakera. Ta digitalna vježba je "testirala nove vrste borbenih snaga, uključujući jedinice koje koriste i digitalnu tehnologiju u sklopu nastojanja da se prilagode informacijskom ratu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ISIS je također uspješan u regrutiranju novih simpatizera putem društvenih mreža, a njegovi pripadnici hakirali su račune američke vojske na društvenim mrežama, uključujući i američko Središnje zapovjedništvo (U.S. Central Command)

"Sve je oružje", odnosno sve može poslužiti kao oružje u ratu, što dobro zna svatko tko ima ikakve veze s vojnom doktrinom. Društvene mreže nisu nikakva iznimka od tog pravila. Štoviše.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo