ZADNJI NA TURNIRU: / Hrvatska ponovno izgubila u ruletu jedanaesteraca

Hrvatska nogometna reprezentacija zauzela je posljednje, četvrto mjesto na China Cupu u Nanningu.

14.1.2017.
8:23

Vatreni su poveli prvijencem Luke Ivanušeca u 36. minuti koji je tako postao postao najmlađi strijelac u povijesti Vatrenih. Kinezi su izjednačili u 89. golom Wang Jingbina i potom, nakon promašaja Peroševića i Mišića pobijedili s ukupnih 5:4 (1:1).

Kad se činilo da će Vatreni ipak biti treći, Kinezi su uspjeli izjednačiti minutu prije kraja zabio je Wang Jingbin. A onda je, kao i protiv Čilea, poraz stigao s bijele točke.

Hrvatska je u Kini nastupila s igračima uglavnom iz HNL-a, a danas su debitirala trojica igrača, vratar Andrej Prskalo, Datković i Ivanušec koji će, unatoč porazu, pamtiti prvijenac koji je zabio za Vatrene. U 36. minuti sjajno je iskoristio povratnu loptu Frana Tudora i s desetak metara svladao kineskog vratara.

Srušio Rakitića

Ovim pogotkom Ivanušec je postao najmlađi strijelac u povijesti Hrvatske. S 18 godina, jednim mjesecom i 19 dana prestigao je Ivana Rakitića (19 godina, šest mjeseci i dva dana) koji je 2007. bio strijelac protiv Andore.

Čačićeva momčad bila je aktivnija protiv sastava koji vodi legendarni talijanski trener Marcello Lippi, prvak svijeta s "azzurrima". Vatreni su stvorili više prilika, ali kad je trebalo zatvoriti utakmicu, popustila je koncentracija.

Tudor je imao nekoliko dobrih prilika, a najbolju u 58. minuti kad se našao u situaciji "jedan na jedan" s kineskim vratarom i potom poslao loptu pored vratnice.

Potom prilike nisu iskoristili Perošević i Šitum koji je u 80. minuti atraktivno želio završiti akciju. Kazna za promašaje uslijedila je minutu prije kraja, pogotkom Wang Jingbina koji je pogodio bliži Prskalov kut.

U finalu China Cupa, u nedjelju u 8:35 igrat će Island i Čile.

UŽIVO

Kina - Hrvatska 5:4 (1:1)

0:1 - Ivanušec (36.), 1:1 Wang Jingbin (89.)

Kina: Xiaotian, Shuai, Xiaodong, Shanping (od 65' Jinxian), Zhunyi (od 46' Gang), Huikang (od 46' Rentian), Hongbo, Hanwen, Zhongguo, Min, Jiakang (od 75' Jingbin). Izbornik: M. Lippi.

Hrvatska: Prskalo, Pivarić, Datković, Filipović, Juranović, Antolić (od 65' Perošević), Mišić, Barišić (od 90+1' Ozobić), Ivanušec (od 80' Matas), Tudor (od 68' Šitum), Marić (od 46' Andrijašević). Izbornik: A. Čačić.

Žuti kartoni: Jiakang (44'), Tudor (48'), Antolić (53')

Jedanaesterci: 1:2 - Pivarić, 2:2 - Hongbo, 2:3 - Ozobić, 3:3 - Zhongguo, Perošević - prečka, Xiaodong - Prskalo brani, 3:4 - Juranović, 4:4 - Jingbin, Mišić - Xiaotian brani, 5:4 - Jinxian

Kraj utakmice!

5:4 Pobjeda Kine, pogodio je Wang Jinxian

Promašaj! Josip Mišić šutirao je slabo, Shi Xiaotian lako je obranio njegov udarac

4:4 Izjednačio je Wang Jingbin koji je zabio u 89. minuti 3:4 Juranović je pogodio ispod vratara Shija

Obrana! Andrej Prskalo obranio je udaraca Fana Xiaodonga

Promašaj! Antonio Perošević pogodio je gredu, lopta je pala na crtu i odbila se van. Sudac nije priznao pogodak, nema ovdje pomoći video-tehnologije.

3:3 Izjednačiio je Chi Zhongguo 2:3 Filip Ozobić dovodi Hrvatsku u vodstvo 2:2 Yin Hongbo je precizan 1:2 Pivarić je siguran, gađao je po sredini i pogodio

90+3' - Gotovo je, o pobjedniku će odlučivati jedanaesterci.

90+1' - Sjajan pokušaj Andrijaševića iz voleja.

89' - GOOOOL! Kinezi su izjednačili, zabio je Wang Jingbin!

80' - Kakva prilika! Šitum je promašio iz stopostotne šanse, pokušao je zabiti volejem, atraktivno, ali je loptu poslao u aut.

80' - Izlazi strijelac Ivanušec, ulazi Nikola Matas

68' - Nova Čačićeva izmjena, Mario Šitum mijenja Frana Tudora

65' - Antonio Perošević je ušao umjesto Domagoja Antolića.

61' - Pokušao je Barišić, ali je kineski vratar bio dobro postavljen.

58' - Odličan prodor Tudora! Igrač Hajduka stalno je aktivan, sad se sjurio prema kineskim vratima, ali mu je u završnici ponestalo snage u situaciji "jedan na jedan" sa Shi Xiaotianom.

53' - Žuti karton za Antolića

48' - Žuti karton za Tudora

46' - Počelo je drugo poluvrijeme, Franko Andrijašević ušao je umjesto Mirka Marića.

Kraj 1. poluvremena

45' - Gotovo je prvo poluvrijeme nakon kojeg Hrvatska vodi 1:0.

44' - Prvi žuti karton na utakmici dobio je Hui Jiakang zbog starta na Datkoviću.

43' - Ivanušec je još jednom pokušao, ali kineski vratar Shi Xiaotian obranio je njegov udarac izvan 16-erca.

36' - GOOOL! Hrvatska vodi protiv Kine nakon sjajne akcije u kojoj je Fran Tudor ostavio loptu za Luku Ivanušeca, a igrač Lokomotive bio je precizan snažnim udarcem u suprotni kut. Ovim pogotkom Ivanušec je postao najmlađi strijelac u povijesti Hrvatske. S 18 godina, jednim mjesecom i 19 dana prestigao je Ivana Rakitića (19 godina, šest mjeseci i dva dana).

25' - Pokušava Čačićeva momčad nadvisiti Kineze u skoku, nakon kornera pucao je glavom Datković, ali ponovno je to bilo previsoko.

14' - Prva prijetnja Kineza. Yin Hongbo je pokušao s lijeve strane 16-erca, ali nije bio precizan.

9' - Prilika za Hrvatsku! Po drugi put u dobroj se prilici našao Fran Tudor, ovaj put je ubacio Antolić, ali jenjegova lopta otišla iznad kineskog gola

1' - Počela je utakmica na stadionu Guangxi.. Sutra u isto vrijeme u finalu China Cupa igraju Čile i Island koji je svladao Kineze s 2:0.

08:00 - Izbornik Ante Čačić najavio je da će svim igračima dati šansu na turniru. U prvih 11 su Ivanušec, Datković i Prskalo.