Slavi Hrvatska, slavi Hercegovina, vijore se opet crveno-bijela polja diljem svijeta!

8.9.2014.
10:36

Jedan od najvecih dogadaja hrvatskog sporta ove godine nije mogao ljepse zavrsiti. Marin Cilic je na Arthur Ashe stadionu u New Yorku ispisao povijest i postao drugi hrvatski tenisac koji je osvojio jedan Grand Slam turnir, nakon antologijskog Wimbledona Gorana Ivanisevica 2001. godine. 13 godina poslije, takoder u ponedjeljak, Hrvatska opet slavi, ali ovoga puta daleko laksu i uvjerljiviju pobjedu od onih ludih pet Goranovih setova protiv Patricka Raftera. Mec je trajao sat i 53 minute, a najteze je bilo osvojiti treci set.

Marin je protiv Nishikorija od prve minute briljirao, unatoc nesto slabijem pocetnom udarcu u odnosu na polufinalni mec s Rogerom Federerom. Medutim, njegova igra s osnovne linije imala je i glavu i rep, a udarci su bili precizni i jaki, uvijek korak ispred neugodnog Japanca kojeg trenira legendarni Michael Chang.

U tom prvom setu sve je bilo gotovo za 33 minute. Marin je radio konstatni pritisak na Nishikorijev servis, kod 3:2 je napravio prvi break i lako zadrzao svoj servis do kraja te dionice. Japanac je jedinu priliku za break imao u prvom gemu kod 30:40, ali Cilic se izvukao dobrim servisom.

U drugi je set Nishikori krenuo odlucnije, ali bez pravog rezultata. Marin je vec kod 1:1 napravio break, a potom i jos jedan za 5:2. No, kod servisa za drugi set, prvi i jedini put je odigrao malo losije. Slab servis i nekoliko pogresaka vratili su Nishikorija u igru (5:3), ali odmah potom Marin je ponovno brejknuo Japanca i osvojio drugi set sa 6:3. U drugoj dionici je Cilic podignuo malo prvi servis na 44 posto, ali je imao cak 91 posto osvojenih poena nakon prvog servisa i 74 nakon drugog. Uz to je opalio i sedam aseva te 12 winnera uz 9 neforsiranih pogresaka, jednako kao i njegov protivnik.

Medutim, bilo je vec tada jasno da je to jednosmjeran mec. U trecem setu Cilic je zaigrao jos bolje, brejknuo Nishikorija kod 1:1 i zadrzao prednost do kraja. Nije, doduse, bio lagan taj treci set. Nishikori je nekoliko puta zaprijetio, a najopasnije kod 4:2 na Marinovom servisu. Japanac je imao 15:40 pa jos jednu break-loptu nakon sto se Marin vratio u igru, ali Medugorac je jos jednom pokazao da je danas mentalno sasvim drugi tenisac. Izborio je 5:2 u servis-gemu koji je trajao deset minuta, i onda maestralno odservirao najvazniji gem svog zivota s dva asa i dva sjajno odigrana poena s osnovne linije.

Na kraju, statistika puno toga govori. Cilic je imao 38 winnera u odnosu na 19 Nishikorija, te 27 neprisiljenih pogresaka u odnosu na 30 svog protivnika. Uz to je opalio i 17 aseva, Japanac samo dva.

Inace, Cilic i Nishikori su stari znanci na ATP Touru. Ogledali su se do velikog finala US Opena cak sedam puta, a uspjesniji je Japanac koji sada vodi s 5:3. Medutim, najslada i najveca pobjeda pripala je Marinu.

Inace, to je bio njihov treci ogled na US Openu, a najdramaticnije je bilo 2010. godine kad je slavio Nishikori u pet setova. Taj mec je trajao cetiri sata i 59 minuta, a Nishikori je ove godine ustvrdio da nakon tog meca tri dana nije mogao normalno hodati. Danas mu je, vjerojatno, jos teze.

Na putu do svog prvog finala na Grand Slam turnirima Marin Cilic je odigrao 19 punih i jedan nedovrsen set te na terenu proveo 14 sati i 50 minuta. Njegov suparnik u finalu, Japanac Kei Nishikori, odigrao je puna 22 seta, a na terenu je proveo 16 sati i 26 minuta.

Put Marina Cilica do finala na US Openu: 1. kolo: Marcos Baghdatis (Cip) 6-3, 3-1 predaja - 52 minute 2. kolo: Ilja Marcenko (Ukr) 7-6 (2), 6-2, 6-4 - 2 sata i 47 minuta 3. kolo: Kevin Anderson (JAR/18) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4 - 3 sata i 1 minuta) 1/8 finala: Gilles Simon (Fra/26) 5-7, 7-6 (3), 6-4, 3-6, 6-3 - 4 sata i 13 minuta 1/4 finale: Tomas Berdych (Ces/6) 6-2, 6-4, 7-6 (4) - 2 sata i 12 minuta 1/2 finale: Roger Federer (Svi/2) 6-3, 6-4, 6-4 - 1 sat i 45 minuta

Put Keija Nishikorija do finala US Opena: 1. kolo: Wayne Odesnik (SAD) 6-2, 6-4, 6-2 - 2 sata i 5 minuta 2. kolo: Pablo Andujar (Spa) 6-4, 6-1, predaja - 1 sat i 3 minute 3. kolo: Leonardo Mayer (Arg) 6-4, 6-2, 6-3 - 1 sat i 52 minute 1/8 finala: Milos Raonic (Kan/5) 4-6, 7-6 (4), 6-7 (6), 7-5, 6-4 - 4 sata i 19 minuta 1/4 finala: Stanislas Wawrinka (Svi/3) 3-6, 7-5, 7-6 (7), 6-7 (5), 6-4 - 4 sata i 15 minuta 1/2 finale: Novak Dokovic (Srb/1) 6-4, 1-6, 7-6 (4), 6-3