Ništa od povijesnog dosega: Maze tek peta, zlato za Fenninger

Austrijanka Anna Fenninger pobjednica je veleslaloma na Svjetskom prvenstvu u alpskom skijanju u Beaver Creeku, dok je od četiri hrvatske predstavnice najbolja bila Leona Popović, zauzevši 37.

13.2.2015.
8:56

Fenninger je bila najbolja u prvoj vožnji, a u drugom nastupu je, usprkos velikoj pogrešci na sredini staze, uspjela sačuvati prednost i osvojiti drugo zlato na prvenstvu nakon što je slavila i u prvoj disciplini natjecanja - superveleslalomu. Za 25-godišnju Austrijanku to je treće zlato u karijeri na svjetskim prvenstvima te ukupno šesta medalja.

Srebro je s 1.40 sekundi zaostatka osvojila njemačka skijašica Viktoria Rebensburg koja je bila na 11. poziciji nakon prve vožnje, dok je broncu osvojila Šveđanka Jessica Lindell Vikarby, treća i nakon prve vožnje. Za Rebensburg, koja je na OI u Vancouveru 2010. bila zlatna, a u Sočiju prošle godine brončana u veleslalomu, ovo je prva medalja sa svjetskih prvenstava. Baš kao i za 31-godišnju Šveđanku.

Jedna od favoritkinja za odličje, Slovenka Tina Maze, zauzela je peto mjesto, dok je braniteljica naslova iz Schladminga, Francuskinja Tessa Worley, završila na 13. poziciji. Maze je u prve tri discipline ovog SP-a osvojila medalju i imala je priliku postati prva žena u povijesti s odličjima u svim disciplinama na jednom prvenstvu, ali 'pala' je na pretposljednjoj prepreci.

Od četiri hrvatske skijašice najbolja je bila Leona Popović, zauzevši 37. mjesto s 8.41 sekunde zaostatka. Iva Mišak je bila stepenicu niže (+8.60), Andrea Komšić je zauzela 44. poziciju (+10.83), dok je Saša Tršinski bila 52. (+13.72) od 56 skijašica koliko ih je završilo drugu vožnju.

1. Anna Fenninger (Aut) 2:19.16 2. Viktoria Rebensburg (Njem) 2:20.56 3. Jessica Lindell Vikarby (Šve) 2:20.65 4. Tina Weirather (Lih) 2:20.71 5. Tina Maze (Slo) 2:20.90 6. Michaela Kirchgasser (Aut) 2:20.91 7. Kathrin Zettel (Aut) 2:21.31 8. Mikaela Shiffrin (SAD) 2:21.63 9. Maria Pietilä Holmner (Šve) 2:21.84 10. Sara Hector (Šve) 2:21.96 ... 37. LEONA POPOVIĆ (HRV) 2:27.57 38. IVA MIŠAK (HRV) 2:27.76 44. ANDREA KOMŠIĆ (HRV) 2:29.99 52. SAŠA TRSINSKI (HRV) 2:32.88