NJEMAČKA - HRVATSKA 22-21: / Kauboji pali nakon rovovske bitke i infarktne završnice u Kölnu, ništa od polufinala

Kauboji nisu uspjeli iznenaditi domaćina i nastaviti put prema polufinalu

21.1.2019.
22:25

Hrvatska muška rukometna reprezentacija izgubila je izglede za prolazak u polufinale Svjetskog prvenstva izgubivši u susretu pretposljednjeg kola skupine I drugog kruga natjecanja u Koelnu od domaćina Njemačke sa 21-22 (11-11).

Dan nakon neočekivanog poraza od Brazila Hrvatska je pružila jak otpor favoriziranom domaćinu, ali je na kraju morala priznati poraz. Tijekom prvog poluvremena niti jedna momčad nije uspjela ostvariti više od dva gola prednosti, a takav trend nastavio se i u prvih 10-ak minuta nastavka.

No, zbog neučinkovite i bezidejne igre Hrvatske u napadu Njemačka je u 45. minuti stigla do najveće prednosti od 18-15. No, potom je Marin Šego uspio sakupiti nekoliko sjajnih obrana, pa Njemačka čak 10 minuta nije postigla gol što su izabranici Line Červara iskoristili za preokret i vodstvo 19-18 šest minuta prije kraja. Nažalost, tu prednost nisu uspjeli sačuvati.

Sve je bilo riješeno tek u zadnjim minutama

Dvije minute prije kraja njemački vratar Wolff obranio je udarac Duvnjaka i bacio loptu u protunapad koji je Pekeler iskoristio za vodstvo Njemačke 21-20. a nakon prekršaja Karačića u napadu Gensheimer je 40 sekundi prije isteka vremena s krila pogodio za 22-20 i zatvorio Hrvatskoj mogućnost prolaska.

Igor Karačić i Manuel Štrlek postigli su po četiri gola za Hrvatsku, dok je Fabian Wiede sa šest pogodaka predvodio Njemačku. Kolo prije kraja natjecanja u skupini I Njemačka i Francuska su sa po sedam bodova osigurale prolazak u polufinale, dok je Hrvatska ostala na diobi trećeg mjesta sa Španjolskom sa po četiri boda. Brazil je peti s dva, a Island šesti bez bodova.

U srijedu će u posljednjem kolu Hrvatska igrati protiv Francuske te joj je potrebna pobjeda kako bi osigurala kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju 2020. godine.

NJEMAČKA - HRVATSKA 22-21

NJEMAČKA: Wolff; Gensheimer, Fäth, Strobel, Wiede, Groetzki, Pekeler

Klupa: Heinvetter, Musche, Wiencek, Kohlbacher, Lemke, Böhm, Weinhold, Häfner, Drux

Izbornik: Christian Prokop

HRVATSKA: Šego; Mandić, Duvnjak, Karačić, Stepančić, Musa, Horvat

Klupa: Stevanović, Štrlek, Vida, Šipić, Bećiri, Bičanić, Blažević, Slišković, Karačić, Vranković

Izbornik: Lino Červar

60' Zabio je Horvat za minut jedan!

60' Zabija Njemačka za plus dva!

58' Pekeler zabija za novo vodstvo Njemačke!

58' Novo izjednačenje u Kolnu!

57' Ponovno zabija Šipić!

56' Zabio je novi pogodak Wiede za izjednačenje!

55' Zabija Vranković za novo vodstvo!

53' Izjednačenje!

50' Gol Šipića, vraća se Hrvatska!

48' Pogodak Štrleka za dva razlike!

46' Prvi puta plus tri za Nijemce! Wiebe je zabio!

44' Kohlbacher za plus dva!

44' Zabija Štrlek hladan kao špricer!

43' Hafner ponovno! Novih plus 2!

42' Zabio je Stepančić, jako važan gol!

41' Odlazi Njemačka na plus 2! Hafner je strijelac!

40' Gensheimer sa sedam metara za vodstvo Njemačke!

39' Štrlek za izjednačenje nakon dosta vremena bez pogodaka!

35' Dvije minute isključenja za Karačića!

33' Zabio je Bohm za Njemačku!

32' Štrlek zabija za izjednačenje!

31' Pogodak Njemačke i isključenje Muse!

31' Počelo je drugo poluvrijeme!

30' Wiede je zabio, izjednačenje na poluvremenu!

30' Gol Karačića, vodi Hrvatska!

28' Vraća se Hrvatska! Horvat za izjednačenje!

27' Zabio je Duvnjak i ostao ležati. Drugo isključenje za Pekelera!

27' Nove dvije minuta za Njemačku, Groetzki mora van!

26' Odlaze Nijemci na dva razlike!

24' Novo vodstvo Njemačke sa sedam metara!

24' Zabija Duvnjak nakon 8 minuta Hrvatske bez pogotka!

23' Žuti karton za Kohlbachera. Hrvatska bez pogotka sedam minuta!

22' Šego skida zicer i spriječava Njemačku da ode na dva razlike!

21' Nevjerojatan poklon Kauboja, Pekeler zabija za vodstvo!

20' Već neko vrijeme bez pogodaka!

17' Kohlbacher za novo izjednačenje!

16' Željko Musa zabija za vodstvo!

15' Izjednačili su Nijemci preko Wiedea!

14' Smanjuju Nijemci na 5:6!

13' Zabija Karačić za dva razlike!

13' Nema pogotka, Gensheimer je pogodio stativu!

13' Sedam metara za Njemačku!

12' Karačić zabija sa sedam metara!

12' Sedam metara na Musi i još jedno isključenje za Nijemce!

11' Isključenje za Pekelera zbog ometanja hrvatske kontre!

11' Zabija Musa za izjednačenje.

11' Još jedan pogodak Njemačke, sada je to serija od 3:0.

10' Novi pogodak Njemačke, zabio je Pekeler!

9' Strobel napušta teren zbog ozljede!

8' Wolff brani sedmerac Horvatu!

7' Wiede dalekometnim udarcem probija Šegu!

7' Mandić zabija laki pogodak iz kontre, ponovno plus 2 za Hrvatsku!

6' Žuti karton za Musu!

4' Prvi pogodak Njemačke nakon 3 i pol minute igre.

3' Stepančić zabija za 2:0!

1' Zabio je Karačić, otvara Hrvatska vodstvom.

1' Počela je utakmica!

Prije utakmice:

Hrvatska rukometna reprezentacija može se pohvaliti da ima pozitivan međusobni omjer s Njemačkom, što je prava rijetkost s obzirom da je Njemačka rukometna velesila. U deset dosadašnjih utamica Hrvatska je slavila čak sedam puta, Nijemci imaju dvije pobjede, a jedan dvoboj je okončan remijem.

Od sedam hrvatskih trijumfa posebno se izdvajaju oni iz 2003. i 2004. godine koji su Kaubojima donijeli svjetski i olimpijski naslov. U finalnom dvoboju Svjetskog prvenstva u Portugalu 2003. godine Hrvatska je pobijedila s 34-31 i osvojila naslov prvi i zasad jedini naslov svjetskog prvaka.

Opcije za prolazak

Naravno, ako Kauboji i ne dođu do pobjede, nije sve gotovo. Tri su situacije u kojima Hrvatska prolazi bez slavlja nad Nijemcima i Francuzima.

Prva je ona u kojoj Kauboji pobijede Njemačku, a Njemačka nakon toga u posljednjoj utakmici drugog kruga ne pobijedi Španjolsku. U tom slučaju Hrvatska bi i s porazom od Francuske imala šest bodova, a Njemačka ispala s pet ili šest i lošijim međusobnim omjerom.

U drugoj situaciji odluka bi se donosila na račun međusobnog omjera. Ako Hrvatska i Njemačka odigraju bez pobjednika, a zatim Hrvatska pobijedi Francusku i Njemačka odigra neriješeno sa Španjolskom sve tri reprezentacije imale bi po sedam bodova i u tom trokutu Hrvatska bi u međusobnim duelima bila najbolja te tako osvojila skupinu.

Treća situacija je ona u kojoj Hrvatska pobijedi Njemačku i odigra neriješeno s Francuskom. U tom slučaju bi remi u posljednjem kolu odgovarao i Hrvatskoj (prošla bi kao drugoplasirana zbog boljeg međusobnog omjera s Nijemcima) i Francuzima (prošli bi kao osvajači skupine). Nijemcima ne bi pomogla bi pobjeda protiv Španjolske.

Hrvatska tako neće ispasti ako danas odigra neriješeno, ali u slučaju poraza ispada sigurno.