[FOTO, VIDEO] HRVATSKA - SRBIJA 24:21: / Kauboji eksplodirali u drugom dijelu i pobijedili Srbiju; Šego i Duvnjak odigrali veliku utakmicu

Hrvatska muška seniorska rukometna reprezentacija u Grazu je odigrala posljednju utakmicu u skupini A prve faze natjecanja na Euru.

13.1.2020.
22:00
PIXSELL

SVE O EUROPSKOM RUKOMETNOM PRVENSTVU MOŽETE ČITATI - OVDJE.

EURO 2020.; NATJECANJE PO SKUPINAMA, 3. KOLO SKUPINE A 1. KRUGA, STADTHALLE

HRVATSKA - SRBIJA 24:21

HRVATSKA: Šego, Stepančić, Cindrić, Duvnjak, Mandić, Musa, Horvat

Klupa: Ašanin, Ravnić, Matanović, Šipić, Marić, Šarac, Mamić, Hrstić, Karačić

SRBIJA: Cupara, Nikolić, V. Ilić, Radivojević, Kolaković, Crnoglavac, Kukić

Klupa: Ivanišević, N. Ilić, Đukić, Marsenić, Pešić, Mošić, Sretenović, Pušica, Zelenović

Petnaest obrana Marina Šege i fantastična obrambena i napadačka igra Domagoja Duvnjaka (pet golova od pet pokušaja) u 5-1 obrani bili su ključni u pobjedi hrvatske muške rukometne reprezentacije protiv žilave Srbije. U susretu posljednjeg, trećeg kola A skupine europskog rukometnog prvenstva Hrvatska je u Grazu u ponedjeljak navečer pobijedila Srbiju sa 24:21, završivši prvi dio prvenstva s tri pobjede.

POKAZALI SMO U PRVOM KRUGU KLASU, ALI JEDNA STVAR ITEKAKO BRINE: /

'On se jako puno troši, zato moraju proigrati'

Šego jedini na nivou u prvom poluvremenu od naših

Bila je to utakmica koja nije imala rezultatsku važnost. Hrvatska je i prije zadnjeg kola osigurala prvo mjesto u skupini, dok je Srbija bila bez izgleda za prolaz. Hrvatska je odlično ušla u utakmicu, povela je 5-2, uz čak šest obrana Marina Šege u prvih 10 minuta susreta. Međutim, u nastavku prvog poluvremena Srbija je zaigrala bolje, okrenula je rezultat i na odmor je otišla s dva gola razlike (10:8).

Srbija držala vodstvo i u prvih 15 minuta nastavaka, ali onda je uslijedila hrvatska serija 5-0

Srbija je držala vodstvo i u prvih 15 minuta nastavaka, no Hrvatska tada radi seriju 5-0 i od minus dva (12:14) bježi na +3 (17:14). Deset minuta prije kraja imali smo +6 (21:15) i do kraja susreta obranili smo vodstvo za konačnih 24:21.

Stepančić i Duvnjak zabili pet golova, Cindrić, Horvat i Karačić po tri

Hrvatsku su do pobjede predvodili Luka Stepančić i Domagoj Duvnjak sa po pet golova, dok su Luka Cindrić, Zlatko Horvat i Igor Karačić zabili po tri gola. Sjajni Marin Šego utakmicu je završio sa 15 obrana. Kod Srbije najefikasniji je bio Lazar Kukić sa četiri gola. U drugom susretu u skupini Bjelorusija je u izravnom okršaju za prolaz pobijedila Crnu Goru sa 36:27 (17:11). Bjelorusija je ovom pobjedom osigurala nastavak natjecanja, ali u drugi krug ide bez bodova.

Bjelorusija u drugom krugu

Mikita Vailupau sa sedam, te Siarhej Šilović i Artsem Karalek sa po pet golova predvodili su Bjelorusiju, dok su u suparničkim redovima najefikasniji bili Vladan Lipovina s pet i Filip Vujović sa četiri gola.

Hrvatska je završila natjecanje u skupini A s tri pobjede i u drugi krug prenosi dva boda. Dalje, ali bez bodova ide i Bjelorusija, dok je za Crnu Goru i Srbiju EP završilo.

Osim Hrvatske u skupini I igrat će i Španjolska, Njemačka, te Bjelorusija. Hrvatska i Španjolska sele u Beč sa po dva boda, dok Njemačka i Bjelorusija kreću s nulom. Posljednja dva suparnika u drugom krugu natjecanja Hrvatska će doznati u utorak kada su na rasporedu susreti trećeg kola u skupini B.

GOTOVA JE UTAKMICA

58' - Luka Cindrić odlično koristi brzinu, naskok, promjenu pravca i zabija za 24:19 Hrvatske. Imamo novu pobjedu na Euru.

55' - Ništa još nije gotovo. Srbi su došli na 21:19. Ilić je zabio.

51' - Raspad sistema za Srbiju. Duvnjak zabija za 21:15. Očajan je izbornik Srbije Peruničić na klupi.

51' - Duvnjak na prednjem u 5-1 obrani uzima loptu, dodaje ju suigraču u napadu koji zabija na prazan gol. Kako obranu igra Duvnjak, preokrenuo je utakmicu sa Šegom.

48' - Šego skida četvrti zicer Radivojeviću. Ovo mu je 15 obrana. Strašna utakmica za našu hobotnicu.

46' - Zlajaaaaaaa za +3 (17:14). Opet je Duvnjak odigrao odličnu obranu. 5-0 serija za naše rukometaše.

45' - David Maaandiććć. Evo nas na +2. 16:14. Kakvih nepunih 5 minuta na krilima Duvnjaka koji krade lopte, zabija golove, motor je pokretaš svega u ovim trenucima.

45' - Kapetan Domagoj Duvnjak sad je pokazao zašto je jedan od najboljih rukometaša svijeta. Prvo je presjekao napad a onda sjajno solo prodorom zabio za vodstvo 15:14. Imamo vodstvo.

44' - Šegoooo brani kao u transu. 14 obrana Šege. 50 %.

43' - Kako Šego brani. Dvostruka obrana, vezana obrana Šege.

41' - Došao je Šego do svoje 10 obrane, ali pokušao je ishitreno zabiti s gola na gol i Srbi su to presjeli.

40' - Cupara je obranio Šipiću s crte, a nakon toga i proslavio obranu sa svojim navijačima.

37' - Horvaaat! Tako je Zlaja kralju! Zlatko je zabio sa sedam metara, ali ga je napad poslije pročitao Cupara. Duvnjak ga je proigrao odličnom dijagonalom s lijevog vanjskog, a onda Horvatu loptu desnom nogom skinuo Cupara, iako je Horvat imao jako dobar kut za pospremiti ovu loptu u srpski gol.

35' - Ne pada Srbija. Sjajno se drže susjedi, iako se i Hrvatska probudila i čini se kompaktnijom i energičnijom nego li pri kraju prvog poluvremena.

34' - Luka Stepančić zabija 4 gol iz 6 pokušaja. Bilo je ovo neobranjivo. 10:11 za Srbiju.

32' - Luka Cindrić zabio je s igračem manje Hrvatske. 9:10 za Srbiju.

31' - Marin Šego otvara nastavak s obranom. Ovo mu je 9 obrana.

31' - Počinje drugo poluvrijeme. Prva je lopta za Srbiju.

30' - Poluvrijeme. Samo 8 golova zabili su Kauboji u prvom poluvremenu. Ne sjećamo se kad smo toliko malo zabili, osam i pol minuta bez realizacije puno je previše za ovako kvalitetnu momčad. Zvona zvone na uzbunu, ovo nije dobro. Lino je jako ljut. Imamo problema, posebno u napadu. Marin Šego u prvom je poluvremenu skinuo 8 lopti i da nije bilo njega, gubili bi i više od dva razlike.

29' - Minutu i po prije kraja Željko Musa dobio je 2 minute isključenja. Evo prilike za Orlove da povedu s 3 gola. Šego je obranio dva puta zaredom za "spas". Ima sad 8 obrana.

27' - Ušao je s brojem 6 Matej Hrstić. Manje je od tri minute prije kraja poluvremena. Luka Stepančić je pokušao iz vana, ali samo u blok. Sad smo u krizi, već dugo bez gola, ovo brine. Punih 7 minuta, uskoro će biti punih 7 minuta da smo bez gola.

25' - Srbija igra jako dobro obranu, stvaraju nam velike probleme. Igor Karačić nije iskoristio priliku i oduzimaju nam suci loptu. Napad je za Srbiju.

23' - Lino Červar za vrijeme time-outa kritizira svoje igrače. Pogledajte kako to izgleda.

22' - Moramo biti strpljivi.

19' - Lob Zlatka Horvata sa sedam metara. Kakva majstorija, bravo Zlaja...

18' - Lazar Kukić zabio je sa 7 metara Šegi za 6:6. Krenuli smo agresivno i čvrsto, a onda smo stali.

14' - 70 % Marin Šego, sedma obrana, nestvarno brani Šego. Sad je skinuo sedmerac srpskom igraču.

13' - Mamić je dobio dvije minute isključenja. Prvo isključenje za Hrvatsku.

12' - Srbija je smanjila na 3:5. Mamić je u igri, Lino je uoči utakmice rekao kako želi vidjeti Mamića u napadačkom dijelu igre.

11' - Pretvorila se igra u run'n'gun, na obje strane. Peruničić je zvao time-out, no i nakon njega Šego je obranio udarac. Bolji smo, bolje izgleda Hrvatska, ali jednostavno neće nas golovi.

10' - Šegoooo, treći zicer brani Radivojeviću, pet od sedam. Kako brani Šego, ludnica...

9' - Luka Stepančić iz kontre nakon dijagonalne lopte od strane kapetana Domagoja Duvnjaka zabija za 4:2. +2 je najveća prednost Hrvatske u ovoj utakmici do sad.

8' - Šego ponovno brani, njegova 4 obrana.

7' - Luka Stepančić zabija za 2:1.

5' - Šego opet brani, tri šuta, tri obrane u gotovo 5 minuta igre.

3' - Bravo Šego, Dva šuta, dvije obrane, sad je skinuo cepelin Iliću.

2' - David Mandić postigao je prvi gol na utakmici. Hrvatska

1' - "Hrvatska, Hrvatska, Zovi, samo zovi, malo vas je, malo vas je pi*kice, Vukovar, Vukovar", odjekuje s tribina.

1' - Počela je utakmica. Sretno Hrvatska! 'Hoćemo pobjedu, hoćemo pobjedu", grmi s iz glas više od 5 000 navijača.

20.27 - Grmi s tribina, jaka je hrvatska podrška u Grazu.

20.27 - Ustanite dame i gospodo, na redu je "Lijepa naša".

20.26 - Na redu su himne. Prva se svira "Bože pravde".

20.23 - Kako RTL javlja, pivot Marino Marić osjetio je jutros bol u leđima i iz preventivnih razloga neće igrati protiv Srbije. Červar ima na raspolaganju prvog kružnog napadača Željka Musu i Marina Šipića.

20.07 - Kružni napadač Marino Marić osjetio je bol u leđima i vidjet će stručni stožer za vrijeme zagrijavanja kako će reagirati Marino, te onda donijeti odluku, otkrio je za RTL neugodnu vijest pomoćnik Line Červara Hrvoje Horvat.

"Liječnička služba radi svoje. Vidjet ćemo kako će reagirati na zagrijavanju", istaknuo je Hrvoje Horvat.

19.52 - U pretposljednjoj utakmici u grupi A Bjelorusija je u izravnom dvoboju za drugo mjesto pobijedila Crnu Goru 36:27 i izborila plasman u drugu fazu natjecanja. Hrvatska će, podsjetimo, tamo prenijeti dva boda neovisno o rezultatu večerašnjeg dvoboja s Orlovima.

19:30 - Nikša Kaleb i Filip Brkić javljaju se uživo iz Graza uoči utakmice Hrvatska - Srbija.

19:30 - Pogledajte kako izgleda svlačionica sat vremena prije utakmice.

Lino Červar i njegovi izabranici pobjedom prošle subote nad Bjelorusijom (31:23) izborili drugi krug natjecanja u koji prenose dva boda. No, unatoč tome naši rukometaši žele nastaviti niz pobjeda na turniru, koji će im još više dati na samopouzdanju. Svi su igrači (osim Josipa Šarca kojeg muči manji problem) zdravi i dobro raspoloženi, pa izbornik ima slatke brige, koga poslati na teren protiv Orlova...

Prilika mlađim igračima

Za očekivati da će barem djelomično odmoriti udarne snage, i priliku dati mlađim igračima. U 15-tak minuta igre protiv Bjelorusije, kad su u drugom dijelu zamijenili Duvnjaka, Cindrića i Horvata, pokazali su da mogu. Ašanin na golu, Šarac, Ravnić, Matanović, Šipić odlično su odigrali tu posljednju dionicu susreta, a posebno veseli i sedam obrana prvog vratara Šege koji se, kako prvenstvo odmiče, diže u formi.

Hrvatska ne treba brinuti za budućnost

Spomenuti su pokazali da Hrvatska ne treba brinuti za budućnost i da se na njih itekako može osloniti. Možda će manju poštedu dobiti mladi 21-godišnji Josip Šarac koji je, protiv Bjelorusije dobio udarac u koljeno, pa je za svaki slučaj obavio magnetsku rezonancu. Snimka je pokazala da osim kontuzijskog edema i manjeg izljeva nema nikakvih drugih oštećenje, pa on može normalno nastaviti prvenstvo i biti na raspolaganju Červaru.

Orlovi nisu ni poletjeli, već moraju kući

Što se tiče reprezentacije Srbije, oni su izgubili obje utakmice do sada u Grazu i nakon susreta s Hrvatskom vraćaju se kući. No, ovo im je prilika da se pobjedom oproste od natjecanja. Podsjećamo, s tom reprezentacijom Hrvatska je igrala u kvalifikacijama za ovo Europsko prvenstvo. U Beogradu je završilo bez pobjednika 25:25, a u Zadru je slavila Hrvatska 27:23.

No, nisu bezazleni

Iako su bez pobjede nakon dvije odigrane utakmice, srpska reprezentacija ima odličan vratarski tandem, jako dobra krila koja igraju u Francuskoj poput Ilića, Radivojevića iz Szegeda, ima vanjske igrače sa zapaženim rolama u Bundesligi kao što je Zelenović, a sve je to dovoljno razloga da s maksimalnim respektom Kauboji uđu u utakmicu. Oni će sigurno željeti otići s boljim dojmom, a vjerujemo da im naši rukometaši to neće dopustiti.

Hrvatska i Srbija igrali do sada 9 puta na velikim natjecanjima

Inače, Hrvatska i Srbija igrali su do sada 9 puta na velikim natjecanjima. Po četiri pobjede ima svaka reprezentacija, a jedan susret završen je neodlučenim ishodom. U posljednja dva susreta, Hrvatska je bila vrlo uvjerljiva. Na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine naša reprezentacija je slavila 31:23, a prije dvije godine na Europskom prvenstvu u Hrvatskoj bilo je 32:22. Neka se tradicija nastavi i ovog puta!