BRAVO KAUBOJI: / Veličanstvena Hrvatska nakon velike drame srušila Španjolce i prošla u polufinale SP-a!

Hrvatska rukometna reprezentacija je u utorak navečer u Montpellieru izborila plasman u polufinale SP-a. Kauboji su u neizvjesnoj utakmici svladali favoriziranu Španjolsku 30-29.

24.1.2017.
21:59

HRVATSKA - ŠPANJOLSKA 30-29 (17-15)

Montpellier L'Arena

HRVATSKA: Stevanović, Pešić; Mihić, Duvnjak 3, Stepančić 2, Gojun 1, Matulić, Horvat 4 (1), Kontrec 2, Mandalinić, Štrlek, Musa 3, Jotić, Mamić 9, Šebetić 1, Cindrić 5

ŠPANJOLSKA: Perez de Vargas, Corrales; Gurbindo 1, Fernandez 7, Rivera 3 (2), Tomas 3, Entrerrios, Dujshebaev 5, Sarimento 1, Aguinagalde 1, Canellas 2, Morros, Guardiola 1, Goni 2, Balaguer 3, Figueras

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Španjolska 2 minute

SEDMERCI: Hrvatska 1/1, Španjolska 2/3

Suci: Gjeding i Hansen (Danska)

Bila je to najbolja predstava hrvatske reprezentacije na ovom prvenstvu, a ovom pobjedom naši su rukometaši uzvratili Španjolcima za poraz u polufinalu posljednjeg EP-a u Poljskoj.

Hrvatska će u polufinalu, 27. siječnja igrati protiv Norveške koja je pobijedila Mađarsku 31-28.

U drugom polufinalnom susretu igrat će Francuska i Slovenija. Francuzi su bili bolji od Švedske 33-30, dok je Slovenija slavila protiv Katara 32-30.

LUDNICA U FRANCUSKOJ: Vujović i Slovenija uništili Katar i izborili polufinale, čeka ih najteži izazov

Španjolska bolje ušla u utakmicu, ali...

Što se tiče događanja u L'Areni u Montpellier, Španjolska je bolje ušla u utakmicu, međutim odabranici Željka Babića su vrlo brzo posložili redove i u šestoj minuti smo prvi put poveli (4-3).

Hrvatska je nakon uspavanog početka u tri minute (od 4. do 7.) zabila pet golova. To je bio znak da će ovo biti jedna druga utakmica. Posebna za kauboje!

U 18. minuti hrvatski rukometaši su imali i dva pogotka prednosti što je bila i naša najveća prednost u prvih 30 minuta. Kauboji su briljirali u prvom dijelu od 4. minute pa do 30.

Ozljeda Luke Šebetića

Razigrani u napadu, koncetrirani u obrani. Loša vijest za Hrvatsku u prvom dijelu, osim uvodnih 4. minute susreta, bila je i ozljeda Luke Šebetića do koje je došlo u 10. minuti nakon jednog skoka.

Stradao mu je lijevi skočni zglob, odmah je izašao s parketa i moguće da će Šebetić propustiti ostatak turnira.

Izgledalo je kao da mu je samo propala noga što bi moglo, nakon pregleda, dobiti crni scenarij u Francuskoj.

Mamić briljirao u prvom dijelu

Španjolci su također u nekoliko navrata imali plus dva, a zanimljivo u prvom dijelu bilo je čak devet izjednačenja.

Do prednosti od dva gola u prvom poluvremenu vukao nas je Marko Mamić s osam golova, a u završnici je proradio Ivan Stevanović sakupivši četiri obrane.

Za prednost od dva pogotka na poluvremenu zaslužan je Luka Cindrić koji je u posljednjoj sekundi postigao gol.

ŠPANJOLCI U OČAJU, HRVATI U EUFORIJI: Pogledajte kako su Kauboji dočekali kraj utakmice

Sjajno otvaranje Hrvatske u nastavku

Hrvatska je u nastavak susreta ušla furiozno i serijom 4-1 pobjegla na velikih 21-16.

Međutim, Španjolska se polako vraćala u igru i sedam minuta prije kraja uspjela je izjednačiti (28-28).

Golovima Domagoja Duvnjaka i Zlatka Horvata uz nekoliko sjajnih Stevanovićevih obrana, hrvatska reprezentacija je dvije minute prije kraja pobjegla na plus dva (30-28).

Valero Rivera je iz sedmerca smanjio na 29-30, a Hrvatska je u zadnju minutu ušla s golom prednosti no promašila je napad, pa je Španjolcima ostalo 40 sekundi za produžetak. Srećom, nisu uspjeli.

Mamić odigrao utakmicu života

Najefikasniji igrač u hrvatskim redovima bio je Mamić s devet golova, Luka Cindrić je dodao pet, Zlatko Horvat četiri, a Željko Musa i Domagoj Duvnjak po tri gola.

Sjajni Stevanović je sakupio devet obrana. Kod Španjolaca najefikasniji su bili Angel Fernandez sa sedam i Aleks Dušebajev s pet golova.

ČETVRTFINALE Norveška - Mađarska 31-28 (17-10) Francuska - Švedska 33-30 (15-16) Slovenija - Katar 32-30 (18-15) Španjolska - HRVATSKA 29-30 (15-17)

POLUFINALE:

Četvrtak, 26. siječnja: Slovenija - Francuska (20.45)

Petak, 27. siječnja: HRVATSKA - Norveška (20.45)

ZA 3. MJESTO - 28. siječnja (20.45 sati)

FINALE - 29. siječnja (17.30 sati)

UŽIVO:

60' - GOTOVO JE: HRVATSKA JE U POLUFINALU

59' - Napad je za Hrvatsku!

58' - Horvat je iz teške pozicije zabio za 30-28 Hrvatske.

55' - Canellasu brani udarac Stevanović.

55' - Duvnjak vraća prednost Hrvatskoj.

51' - Cindrić je zabio za +2, ali odmah su Španjolci uzvratili.

47' - U trenutku kad je Hrvatskoj prijetilo oduzimanje napada, Luka Cindrić sjajno zabija pogodak.

46' - Rivera je promašio sedmerac.

45' - Hrvatska je preko Marka Mamića iznudila sedam metara zbog obrane iz prostora, a Zlatko Horvat realizira sedmerac za 26-24 kauboja.

43' - Dušebajev, nakon isključenja Duvnjaka, je postigao pogodak za 22-24 Hrvatske.

42' - Dušebajev je prvo finitirao promjenom smjera, a onda efikasno zabio za 21-24.

41' - Luka Cindrić se digao i zabio.

38' - Nakon Mamića, Kontrec je iz kontre zabio za +5 (23-18). No, Španjolci su odmah odgovorili.

37' - Nakon time outa, Španjolska je zabila dva gola u nizu.

33' - Hrvatska je s igračem manje zabila dva gola. Ukupno je 4-1 za kauboje u drugom dijelu.

32' - Zbog namjernog dizanja noge, Duvnjak je dobio dvije minute.

31' - Musa je pokupio otpadak Duvnjaka i zabio novi gol.

31' - Manje od 30 sekundi trebalo je Španjolcima da zabiju. Goni je zabio.

31' - POČINJE DRUGO POLUVRIJEME

30' - Luka Cindrić sa zvukom sirene za plus dva Hrvatske (17-15). GOTOVO JE PRVO POLUVRIJEME. Hrvatska briljira protiv Španjolske! Marko Mamić je zabio Španjolcima osam komada u prvom poluvremenu. Ovih 30 minuta protiv furije, najboljih je 30 minuta Hrvatske na turniru. Nadamo se dobrim vijestima i u nastavku dvoboja.

30'- Stevanović je vezao dvije obrane. Od kad je ušao u igru, Stivi je skinuo četiri lopte od 8 pokušaja Španjolaca. Na pedeset je posto.

27' - Simultanka Mamića. Čovjek je zabio osam golova u prvih 17 minuta susreta.

25' - Veza Musa - Mamić funkcionira. Musa je dodao, Mamić sedmi puta na ovom susretu pogodio mrežu Corralesa.

24' - Španjolci su promijenili obranu iz 6-0 na 5-1.

24' - Tomas iz Barcelone smanjuje na 13-14 za kauboje.

22' - Cindrić u stilu Ivana Balića koji mu s tribina plješče! Fintom je Luka probio svog čuvara, dignuo se s 9 metara i zabio!

20' - Mamić, Mamić, Marko Mamić! Hrvatski reprezentativac je zabio svoj šesti gol iz devetog pokušaja. Bravo!

19' - Evo Španjolaca u egalu. Dva brza gola za 11-11. Opasna je furija.

18' - Hrvatska diže svoju prednost na dva razlike! Duvnjak je fantastično asistirao Kontrecu za +2 (11-9).

17' - Bravo Kontrec, bravo Mamić! Kontrec se bacio za loptom, uzeo ju, dao Mamiću koji s crte postiže svoj peti gol na susretu. Sjajno!

16' - Fernandez je iz lijevog kuta postigao svoj peti pogodak na susretu.

14' - Mamić opet zabija.

13' - Stepančić je ostavio iza leđa Mamiću koji zabija svoj treći gol na susretu. Mamić nas u ovim trenucima vuće prema naprijed.

10' - Ozlijedio se Luka Šebetić. Šebetić je bio u duelu s jednim španjolskim igračem, nije izgledalo tako ozbiljno, ali na usporenoj snimci jasno se vidi da mu je lijeva noga propala. U pitanju je, čini se, skočni zglob. Kakav peh za Hrvatsku! Šebetić izlazi iz igre. Kako sad stvari stoje, nećemo ga više vidjeti u ovom susretu.

9' - Mamić je zabio za novo vodstvo, ali opet nevjerojatni Španjolci igraju brzi napad, sedmerac i dvije minute za Hrvatsku.

7' - Duvnjak je zabio svoj prvi gol na susretu. Hrvatska vodi 5-4. U tri minute, kauboji su zabili pet golova. Kakav rukomet!

6' - Ulaskom krila u igru, Zlatka Horvata, pokušavamo razbiti španjolsku 6-o obranu.

4' - Mandalinić po treći puta u ovoj utakmici loše reagira u napadu. No, na svu sreću, niti Španjolcima ne ide. Gojun je iz kontre zabio prvi gol za kauboje. Tek u 4. minuti.

2' - Nismo dobro otvorili. Dva napada nismo iskoristili, Španjolska je zabila dva gola u manje od dvije minute.

1' - Balaguer nakon pogreške Hrvatske zabija iz kontre s desnog krila za 1-0 Španjolske.

1' - POČELA JE UTAKMICA: SRETNO HRVATSKA!

20.41 - Na redu je "Lijepa naša".

20.39 - Na redu su himne. Prva se svira himna Španjolske.

20.28 - Uoči same utakmice javio se i Petar Metličić i otkrio nekoliko detalje uoči okršaja sa Španjolcima.

"Španjoska je fantastičan protivnik. Ali, vjerujem da smo se dobro pripremili za njih i nadam se da ćemo im pokazati zube. Moramo držati koncentraciju svih 60 minuta i biti jako dobri u napadu. Pogreške moramo svesti na minimum, pogotovo u napadu jer Španjolci su jako dobri u kontrama i polukontrama u koju ulaze sa svih šest igrača. Mi želimo dovesti utakmicu na rub incidenta", kazao je Metličić za RTL televiziju i dodao:

"Ovakve utakmice imaju posebnu draž. Mi imamo više pobjeda od njih i nadam se da će tako biti i danas".

20.15 - Janica Kostelić svim će srcem večeras navijati za Hrvatsku.

19:04 - Kauboji su dobili podršku iz Torina:

Hrvatska u dosadašnjem dijelu natjecanja nije briljirala, u borbi za prvo mjesto u skupini je uvjerljivo poražena od Njemačke (21-28), a u osmini finale se dobro namučila protiv Egipta (21-19). Nakon uvjerljivog prvog poluvremena (13-7) naši su rukometaši u nastavku ponovno upali u crnu rupu i doveli se u nepotrebne probleme.

Španjolci s novim izbornikom

"Da znam u čemu su problemi, napravio bih drugačije. Uopće ne želim razgovarati o problemima, nego o pobjedi. Imam svojih milijun problema", ljutito je poslije utakmice komentirao izbornik Željko Babić.

Protiv Španjolske ne bi smjelo biti takvog pada u igri jer su europski doprvaci daleko opasniji suparnik koji će znati iskoristiti ponuđeno. Nakon što se nisu plasirali na Olimpijske igre Španjolci su promijenili izbornika, na klupu je došao Jordi Ribera i stvorio momčad koja je u dosadašnjem dijelu SP-a igrala možda i najbolji rukomet. Skupila je Furija pet pobjeda u skupini uz čak 160 postignutih golova. U osmini finala se, međutim, dosta namučila protiv Brazila (28-27).

'Imamo svoju šansu'

"Španjolska je momčad koju manje-više dobro znamo. Izuzetna momčad koja kroz godine nije puno mijenjala. Stigao je samo novi trener, ali ostala je ista filozofija. Igraju vrlo slično kao na Euru u Poljskoj. Mislim da možemo očekivati tešku utakmicu u kojoj moramo biti koncentrirani svih 60 minuta. Na ovom Svjetskom prvenstvu je sve moguće. Nekog izrazitog favorita nema i svjesni smo toga. Imamo svoju šansu da odigramo dobru utakmicu za polufinale", poručio je Babićev pomoćnik Petar Metličić.

Posljednji su međusobni dvovoj Hrvatska i Španjolska odigrale lani na Europskom prvenstvu, a Furija je u polufinalu slavila s 33-29. Je li večeras vrijeme za 'osvetu'?