NOVI ŠOKANTAN PORAZ U PARIZU: / Kauboji vodili +8 protiv Slovenaca pa se potpuno raspali i ostali bez bronce!

Hrvatska ipak nije osvojila broncu, Slovenija je nakon drame slavila 31:30, za svoju prvu medalju na svjetskim prvenstvima. Hrvatska je propustila veliku prigodu, u 2.

28.1.2017.
22:00

Kakav pad, kakav šok! Hrvatska je, iako iscrpljena od sinoćnje borbe u polufinalu protiv Norveške, do 40. minute igrala fenomenalno, razbijala Sloveniju. Sve je funkcioniralo, Horvat je pogađao, Stevanović je bio briljantan na golu, Duvnjak silovit, Cindrić precizan. No, u posljednjih dvadeset minuta ostala je Hrvatska bez ideje, potpuno stala. Vujovićeva momčad koja slavi povijesni uspjeh, počela je smanjivati prednost.

Kazao je Vujović svojim igračima na minuti odmora u 50. minuti: "Dajte sve od sebe, odigrajte kao da vam je ovo zadnje u životu!". S druge strane,

Izjednačili su Slovenci na 29:29 dvije minute prije kraja.

Ispustili osam razlike

Zatim je zabio Šebetić i pokazalo se da je to bio zadnji gol na utakmici za Kauboje. Uzvrati je brzo Janc, a potom Mačkovšek pogodio gol života i pobjedu Slovenije. Nevjerojatno kakav preokret, Slovenija je napravila seriju 7:1.

Hrvatska je na 30-31 imala gotovo minutu za napad i još jedan produžetak, drugu večer zaredom. Nažalost, svi su čekali čudo od Domagoja Duvnjaka, čudo koje se nije dogodilo. Slovenija je tako došla do prvog odličja na svjetskim prvenstvima i uzvratila našim rukometašima za poraz prije četiri godine na SP-u u Španjolskoj, također u borbi za brončano odličje.

Marguč, Cingesar i Bezjak zabili su po četiri gola za Sloveniju, kod Hrvatske sedam golova postigao je Cindrić, šest Štrlek, pet Šebetić, po četiri Duvnjak i Horvat. Nažalost, nije bilo dovoljno. Bronca je Kaubojima ispala iz ruku.

Sa po dva pogotka u Šebetića i Cindrića u završnici prvog dijela hrvatska prednost je narasla do najvećih +6 (18-12) u 30. minuti, što su Slovenci uspjeli ublažiti golom u posljednjim sekundama. No, ni to nije moglo umanjiti dojam o napadački najraznovrsnijem i najracionalnije odigranom poluvremenu u Francuskoj. U prvih 30 minuta Slovenci su izgubili osam lopti, a naši rukometaši samo jednu. Suprotno očekivanjima, Vujovićeva momčad je djelovala kao da je ona samo 20 sati prije ispustili mjesto u finalu.

Slovenija je s dva pogotka otvorila drugo poluvrijeme i došla na tri pogotka zaostatka. No, navike iz prvog poluvremena su zadržali čak i kad su imali igrača više. Nastavili su bacati lopte u ruke našim igračima koji su to koristili za kontranapade. U takvoj igri naša je reprezentacija u 40. minuti došla do ogromnih osam golova prednosti (24-16). Činilo se da za Slovence povratka više nema.

Duvnjak jedva stajao na nogama

No, samo devet minuta poslije Slovenija je već uspjela prepoloviti zaostatak (27-23) ponajviše zahvaljujući kružnom napadaču Blažu Blagotinšeku. Fizička potrošnja protiv Norveške počela je dolaziti na naplatu, pogotovo kod Domagoja Duvnjaka koji je jedva stajao na nogama.

Ipak, nakon pogotka Zlatka Horvata naša je reprezentacija u posljednjih osam minuta ušla sa pet pogodaka prednosti (29-24). U preostalih pet minuta Slovenci su letjeli terenom, a Hrvati bili samo puki promatrači. Obrana se raspala, napad je bio prespor i bezidejan, a rješenja s klupe nije bilo. Slovenija je u posljednjih osam minuta postigla sedam, a primila samo dva gola.

No, od 40. minute Hrvatska je stala, prestala trčati i izgubila dobiveno. Slovenija slavi veliki preokret, navijači iz Dežele su u ekstazi u Bercyju.

U nedjelju u finalu za zlato igraju Francuska i Norveška (17:30).

CRVENO-BIJELE TRIBINE: Cico Kranjčar među navijačima na utakmici Hrvatska-Slovenija

HRVATSKA - SLOVENIJA 30:31 (18:13)

Pariz - Accorhotels Arena

Suci: Raluy Lopez i Sabroso Ramirez (Španjolska)

HRVATSKA: Stevanović (8), Pešić; Mihić, Duvnjak 4, Stepančić 1, Gojun, Matulić, Horvat 4 (1), Kontrec 1, Mandalinić 1, Štrlek 6, Musa, Jotić, Mamić 1, Šebetić 5, Cindrić 7

SLOVENIJA: Skok (8), Lesjak (4); Blagotinšek 3, Heningman 2, Marguč 4 (3), Kavtičnik 1, Janc 2 (1), Dolenec 2, Cingesar 4, Poteko, Kodrin, Gaber 3, Bezjak 4, Grebenc 3, Zarabec 1, Mačkovšek 2

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta, Slovenija 4 minute

SEDMERCI: Hrvatska 1/1, Slovenija 4/4

Kraj utakmice, Slovenija je pobijedila 31:30

60' - Hrvatska ima zadnji napad, ali ništa od toga. Poraz u borbi za broncu!

59' - Mačkovšek je pogodio za vodstvo Slovenije 31:30

58' - Pogodio je Šebetić 30:29, uzvratio Janc

58'- Izjednačenje, 29:29! Opet Cingesar

57' - Slovenija je u naletu, Vujovićeva momčad je došla na gol zaostatka, zabio je Mačkovšek iz cepelina za 28:29, serija 4:0 Slovenije

55' - Približava se Slovenija, smanjili su na 27:29, zabio je Darko Cingesar

54' - Smanjuje Grebenc za 26:29

52' - Horvat je na 100 posto, zabio je četvrti gol iz četvrtog pokušaja na utakmici

51' - Cindrić zabija vrlo važan gol za Hrvatsku, ponovno je +5, 28:23, s igračem manje Slovenija je zabila, Cingesar je pogodio za 24:28

50' - Bezjak i Marguč pogađaju za 23:27. Još deset minuta do kraja! Babić je zvao minutu odmora

47' - Dva gola Blagotinšeka, Slovenija smanjuje za 21:26, uzvratio je Štrlek za 27:21

44' - Hrvatska gazi i dalje, nakon dva gola Cindrića, Horvat je zabio za 26-19. Slovenci su i dalje u minusu

41' - Grebenc je smanjio, na 17:24

40 ' - Hrvatska melje, sad je 24:16, Kontrec je zabio za +8

38' - Duvnjak je zabio za +7, 22:15 za Hrvatsku

36' - Stevanović fenomenalno brani šut Gabera sa šest metara

35' - Za 20:15 pogađa Šebetić

34' - Prolazi Cindrić, Hrvatska vodi 19:15

33' - Stevanović je sjajno obranio udarac Zarabeca. No, Slovenija je smanjila na 15:18, zabio je Zarabec iz kontre

31' - Počelo je drugo poluvrijeme, Slovenci imaju prvi napad, Gaber je zabio 14. gol Slovenije

Sjajna igra Hrvatske, možda i najbolje poluvrijeme na ovom Svjetskom prvenstvu i zasluženo vodstvo od pet razlike. Još 30 minuta igre dijeli Kauboje od bronce.

Kraj 1. poluvremena!

30' - Cindrić diže na šest razlike, sad je 18:12! Dolenec je zabio pet sekundi prije kraja za 13:18

27'- +5 za Hrvatsku, pogodio je Šebetić za 16:11

26 ' - Isključen je Horvat, a Dolenec zabio za 11:14, uzvratio je Šebetić za 15:11

25' - Štrlek je prošao na krilu za 14:10, novih +4

24 ' - Bezjak je zabio za Sloveniju koja je imala igrača manje, za njihov zaostatak 10:13

22' - Pogodio je Henigman, ali se u napadu Hrvatke ukazao Šebetić, silovito je pogodio u rašlje za vodstvo 13:9

21' - Mamićeva "bomba" za dosad najveću prednost Hrvatske 12:8

20 ' - Četvrta obrana Stevanovića, s tribina se ori "Stivi, Stivi!"

19' - Cindrić je zabio iz brzog napada

18' - Sjajna Musina borba na crti, iznudio je sedmerac koji pogađa Zlatko Horvat! Hrvatska vodi 10:8

17' - Heningman se diže, Slovenija smanjuje na gol razlije (8:9)

14 ' Kakav top u ruci ima Duvnjak, 9:6! Uzvratili su brzo Slovenci, proigrali za pivota Gabera (7:9)

13' - Marguč još jednom pogađa sa sedam metara i Slovenija smanjuje na 6:8

12' - Stepančić je pogodio, Hrvatska vodio 8:5

11' - Stipe Mandalinić realizirao je kontru nakon izgubljene lopte Slovenaca za 6:4 vodstvo Hrvatske, nakon toga zabio je i Horvat za 7:4. Bravo Kauboji!

10' - Vid Kavtičnik sjajno je pogodio gornji desni Stevanovićev kut (5:4)

9' - Štrlek je dvaput zabio iz kontre, Hrvatska vodi 5:3!

7' - Diže se Duvnjak iz kontre, zabija za 3:3 i svoj prvi gol na utakmici

5' - Štrlek je pogodio iz kontre, ali je Slovenija ponovno povela nakon gola iz sedmerca, zabio je Marguč za 3:2 Vujovićeve momčadi

3' - Stevanović je sjajno obranio Margučev pokušaj s krila, no u nastavku akcije Gaber zabio za 2:1 Slovenaca

2' - Bezjak je zabio 9 metara za vodstvo Slovenije, uzvratio je u sljedećem napadu Cindrić za 1:1

20:45 - Počela je utakmica, na lijevom vanjskom je Mandalinić, u sedmorci Musa, Štrlek, Duvnjak, Stepančić, Horvat, na vratima Stevanović.

20:35 - Igrači izlaze na teren, navijači na tribinama su spremni.

20:20 - Pomoćni trener rukometaša Petar Metličić je s terena, uoči utakmice kazao:

"Iznenađen sam reakcijom igarča nakon teškog poraza, ali smo svi svjesni da smo dali sve od sebe. Vjerujemo da će nam se sreća vratiti. Problem je što smo imali malo vremena za odmor, samo 20 sati. Noć je bila teška, nastojali smo da se igrači odmore, opuste, probaju zaboraviti ono što je bilo jučer. Igramo za broncu, vjerujem da ćemo dati zadnji atom snage."

Bronca bi bila veliki uspjeh ove generacije.

"Svaka medalja je velika, za Hrvatsku je bronca velika, iza nas su olimpijski pobjednik, europski prvak, želimo broncu, to bi nam bila nagrada za jučerašnju utakmicu."

Slovenija?

"Mlada, poletna ekipa, imali su lakši poraz u polufinalu, igrali dobro. Ali i Slovenci su pod pritiskom, tremom, imaju respekt jer nisu nikad osvojili medalju na SP-u. Morat ćemo ih odvesti na "naš mlin", kazao je Metličić.

Domagoj Duvnjak je uoči utakmice poslao poruku navijačima, zahvalio im na podršci i još jednom stao uz Zlatka Horvata, koji je jučer u svojim rukama imao sedmerac za finale, ali je norveški vratar obranio njegov udarac na isteku 60. minute.

20:00 - Srdačan pozdrav uoči utakmice Hrvata i Slovenaca.

19:45 - Momčadi su na zagrijavanju, za sat vremena kreće borba za broncu

Obje momčadi u susret ulaze nakon teških polufinalnih poraza. Slovenija je u prilici stići do svoje prve medalje sa svjetskih prvenstava, one za treće mjesto, nakon što je u polufinalu poražena od branitelja naslova i domaćina turnira Francuske. Bilo je 31-25 za aktualne prvake protiv sastava kojeg vodi Veselin Vujović.

Hrvatski rukometaši će, pak, u borbu za broncu nakon što su u petak upisali poraz u produžetku od Norveške u susretu u kojem su sa sedam metara nakon isteka vremena bili u prilici osigurati finale. Sjajni , u produžetku je Norveška pokazala više i slavila 28-25.

Za Hrvatsku će, u odnosu na Sloveniju, ovo biti teža utakmica. Sa psihološke strane svakako, ali i zato što u susret ulaze bez dana odmora za razliku od suparnika koji je svoj polufinalni poraz upisao u četvrtak.

Unatoč pomlađivanju momčadi, Hrvatska je ta koja je iskusnija od Slovenije i što bi moglo, nadaju se mnogi navijači sastava kojeg vodi Željko Babić, odigrati ključnu ulogu. Na ovako jakim turnirima Hrvatska i Slovenija dugo nisu odigrale međusobni susret, no i dalje se hrvatski navijači rado sjećaju utakmice za svjetsku broncu 2013. godine. Slavili su tada Kauboji predvođeni Domagojem Duvnjakom (osam golova) sigurni 31-26 pobjedu.