HRVATSKA JE PRVAK SVIJETA! / Ludnica u Budimpešti, zlato je naše nakon deset godina!

Hrvatski vaterpolisti su svjetski prvaci! Deset godina nakon prvog naslova, zlata iz Melbournea, Barakude su po drugi put na krovu svijeta!

29.7.2017.
21:35
PIXELL/AFP

Sandro Sukno zabio je u zadnjim sekundama, suci nisu priznali gol, nije bilo ni važno, Hrvatska je nakon velike borbe dobila Mađare, nadjačala i 10 tisuća navijača na plivalištu Alfeda Hajosa. Sukno je zabio tri, Garcia dva, Joković, Lončar i Macan po jedan gol.

PONOVILA SE POVIJEST: Ovako su hrvatski vaterpolisti u finalu iskovali zlatnu medalju

Ponovila se povijest

Nakon srebra s prošlog SP-a, Hrvatska je po drugi put na krovu svijeta, deset godina nakon 2007. kad je ponovno bila bolja od Mađara. Iz te momčadi tu su Joković i Bušlje. Odličan je u finalu bio Sukno, najbolji igrač, a sjajno je branio vratar Marko Bijač!

Šesta uzastopna medalja na SP-u

Ovo je šesta uzastopna medalja za Hrvatsku na svjetskim prvenstvima, uz zlata iz Melbournea i Budimpešte, "barakude" su osvojile i tri uzastopne bronce (Rim 2009, Šangaj 2011, Barcelona 2013) dok je prije dvije godine u Kazanu osvojila srebro.

Savršena 1. četvrtina

Hrvatska je utakmicu otvorila savršenom prvom četvrtinom koju je dobila sa 4-0. U igri izabranika Ivice Tucka sve je funkcioniralo, obrana je u potpunosti zaustavila suparnike spriječivši ih u realizaciji sve tri situacije s igračem više, dok je raznovrsnost u napadu u potpunosti izludila Mađare. Sukno je već u prvom našem napadu uplivao iza leđa suparnika i pogodio za vodstvo, uslijedio je gol Lončara s igračem više, pa realizacija Jokovića da bi odličnu prvu četvrtinu golom s igračem više zaključio Macan. Istina, Hrvatska je imala i sreće jer su Mađari kod 2-0 u istom napadu s igračem više dva puta pogodili okvir gola, Bijač je kod drugog udarca odbio loptu u gredu.

U drugoj četvrtini hrvatski napad je upao u krizu, razbranio se mađarski vratar Nagy, dok su Vamos i Torok s dva pogotka smanjili na 4-2. Dvije i pol minute prije kraja poluvremena Hrvatska nije imala niti sreće jer je pogodila dvije grede u istom napadu.

Mađari u prve dvije četvtine nisu iskoristili niti jednu od pet situacija s igračem više u bazenu, no Erdelyi je početkom treće zabio iz šeste situacije i smanjio na 4-3, potom Hrvatska nije iskoristila dva puta igrača više u istom napadu. Prvo je Garcia pogodio vratnicu, a nakon što se lopta odbila u ruke našim igračima sreće nije imao niti Joković. Hanhercz je potom pogodio za 4-4, no nakon tog pogotka sreća se ponovno okrenula na hrvatsku stranu. Nakon 12 uzastopnih neiskorištenih napada, Javier Garcia je zabio dva napada zaredom, a oba se puta lopta odbijala od ruku mađarskih braniča i varala Nagyja. Hrvatska je mogla na odmor prije posljednjih osam minuta i s tri gola prednosti, ali je udarac Buljubašića 33 sekunde prije istrka vremena trećeg dijal odsjeo na vratnici.

Briljantni Sukno

Ipak, kapetan Sukno je golom s igračem više pet minuta prije kraja odveo Hrvatsku na 7-4, no Mađarska se odbila predati, Vamos je s dva pogotka zaredom uspio primaknuti Mađarsku na 7-6 tri minute prije kraja, ali ponovno je odgovorio Sukno golom za 8-6 2:23 minute prije kraja. Kada je Vamos promašio 1:10 minuta prije kraja u situaciji s igračem više za Mađarsku postalo je jasno kako će Hrvatska osvojiti naslov prvaka.

Srbima bronca

Brončanu medalju osvojili su sad već bivši svjetski prvaci Srbi koji su u borbi za 3. mjesto pobijedili Grčku sa 11:8.

UŽIVO

Hrvatska - Mađarska 8:6

(4:0, 0:2, 2:2, 2:2)

HRVATSKA: Bijač, Sukno 3, Bušlje, Garcia 2, Joković 1 Lončar 1, Šetka, Macan 1, Fatović, Buljubašić, Vukičević, Krapić, Marcelić

MAĐARSKA: Nagy, Torok 1, Manhercz 1, Zalanki, Vamos 3, Hosnyanszky, Ad. Decker, Gor-Nagy, Erdely 1, Varga, Mezei, Harai, At. Decker

IGRAČ VIŠE: Mađarska 4-11, Hrvatska 3-9;

SUCI: Severo (Italija) i Alexandrescu (Rumunjska)

Kraj utakmice, Hrvatska je prvak svijeta!

Sukno zabija, suci ipak nisu priznali gol, nije ni važno

32'- 0:33 do kraja, Hrvatska ima igrača više, naslov je blizu!

31' - Promašio je Vamos u situaciji s igračem više, suci su isključili našeg igrača pri povratku u obranu. Još minuta do kraja!

31' - GOOOOL! Bravo Sukno! Hrvatska vodi 8:6

30' - Dvaput zaredom je zabio Vamos, smanjio na 6:7

28' - Brzo su uzvratili Mađari i smanjili na 5:7

27' - Hrvatska na +3! Zabio je Sandro Sukno! Naslov prvaka sve je bliži!

25' - Sjajan je Marko Bijač, ima deset obrana

Četvrta četvrtina

24' - Kraj treće četvrtine, Hrvatska opet ima prednost. Lakše se diše nakon Garcijinih golova

23' - GOOOL! Opet Garcia! Hrvatska vod 6:4!

22' - Gooool! Malo sreće, šutirao je Garcia, lopta se odbila i prevarila mađarskog vratara. Hrvatska je u prednosti 5:4

21' - Mađari su izjednačili na 4:4, Manhercz je zabio na igrača više s lijeve strane

20'- U dvije situacije suci su dali prednost Mađarima, Hrvatska je bez gola već 12 minuta

17' - Gol Mađara Erdelyja, domaćini smanjuju na 3:4. Hrvati su stali nakon furioznog početka

Treća četvrtina

Hrvatska na veliki odmor odlazi s dva gola prednosti (4:2)

15' - Bijač je skupio petu obranu

14' - Bušlje je s igračem više pogodio gredu, u nastavku napada Vukičević je pokušao iz velike daljine, ali prošlo je pored vratnice

12' - Bušlje je pokušao iz daljine, nije uspio

11' - Raspucali su se Mađari, sad je iz daljine zabio i Torok za 2:4

9' - Prvi gol Mađara, zabio je Marton Vamos, silovito se dignuo iz vode i iz daljine svladao Bijača za 1:4

Druga četvrtina

8 ' - GOOOOL! Macan je zabio iz blizine nakon sjajno izigrane akcije. Jugova kombinacija za fenomenalnih 4:0!

7' - Bijač brani udarac Zalankija

5' - Furiozan početak Hrvatske! Xavi Garcia sjajno se snašao pred vratima i zabio za 3:0!

3' - Hrvatska vodi 2:0, Luka Lončar je prvo izbacio mađarskog igrača iz igre, a onda svladao Victora Nagyja.

1' - GOOOOL! Hrvatska vodi! Sandro Sukno načeo je mađarsku mrežu, Barakude vode 1:0. To je 14. Suknov gol na prvenstvu

1' - Počela je utakmica finala, loptu je osvojio Erdely, bio je brži od Šetke

Prva četvrtina

20:25 - Sviraju se himne uoči utakmice.

20:15 - Vaterpolo se prati i u fan-zoni:

19:30 - Ovako izgleda poprište finalne utakmice sat vremena prije početka:

19:00 - Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva, poduzetništva i obrta Martina Dalić, potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornoga uređenja Predrag Štromar te državna tajnica Središnjeg državnog ureda za šport Janica Kostelić podržat će Hrvatsku vaterpolsku reprezentaciju u finalu Svjetskog prvenstva u Budimpešti.