JURNJAVA U PRIJESTOLNICI GLAMURA: / Ferrari nakon 16 godina proslavio pobjedu u Monaku

Pobjednik Velike nagrade Monaka, šeste utrke Svjetskog prvenstva Formule 1, njemački je vozač Sebastian Vettel (Ferrari).

28.5.2017.
17:01
AFP, BERTRAND LANGLOIS

On je do svoje treće ovogodišnje pobjede stigao s 3.145 sekundi prednosti ispred momčadskog kolege, Finca Kimija Räikkönena, koji je startao s prve startne pozicije. Treće mjesto zauzeo je Australac Daniel Ricciardo (Red Bull-TAG Heuer) s 3.745 sekundi iza Vettela, dok je trostruki svjetski prvak, Britanac Lewis Hamilton (Mercedes) ciljem prošao kao sedmi nakon što je krenuo s 13. startne pozicije.

SPEKTAKULARNA NESREĆA U MONTE CARLU! Bolid nakon sudara završio na boku: /

'Bio bih bolje da mogu iskočiti van'

Vettel povećao vodstvo

Vettel je ovom pobjedom prekinuo 16-godišnju 'sušu' Ferrarija u Monte Carlu, posljednji vozač legendarne 'scuderije' koji je slavio u Kneževini bio je još jedan Nijemac Michael Schumacher davne 2001. godine. Za Vettela je ovo ukupno 45. pobjeda u karijeri.

Räikkönen je u VN Monaka krenuo sa svog prvog pole positiona nakon čak devet godina pauze, ali je prvo mjesto izgubio u prolasku kroz boks.

U redoslijedu SP-a Vettel je vodeći sa 129 bodova, drugi Hamilton ima 104, a treći je Finac Valtteri Bottas (Mercedes) sa 75.

REZULTATI:

1. Sebastian Vettel (Njem/Ferrari) 1:44:44.340 2. Kimi Räikkönen (Fin/Ferrari) +3.145 3. Daniel Ricciardo (Aus/Red Bull-TAG Heuer) 3.745 4. Valtteri Bottas (Fin/Mercedes) 5.517 5. Max Verstappen (Niz/Red Bull-TAG Heuer) 6.199 6. Carlos Sainz Jr (Špa/Toro Rosso-Renault) 12.038 7. Lewis Hamilton (VB/Mercedes) 15.801 8. Romain Grosjean (Fra/Haas-Ferrari) 18.150 9. Felipe Massa (Bra/Williams-Mercedes) 19.445 10. Kevin Magnussen (Dan/Haas-Ferrari) 21.443