Hrvatska slavila protiv Makedonije s 10 golova razlike, a u subotu nas čeka nova velika bitka s Francuzima

Kod Hrvatske najefikasniji strijelci bili su Slišković, Štrlek i Marić

Zarko Pesevski (C) of Macedonia is fouled by Ilija Brozovic (L) and Luka Sebetic  (R) of Croatia during the main round match of the Men's 2016 EHF European Handball Championships between Macedonia and Croatia in TAURON Arena of Krakow on January 21, 2016.    / AFP / ATTILA KISBENEDEK

U susretu 1. kola drugog kruga Europskog rukometnog prvenstva u Poljskoj, hrvatska reprezentacija je u Krakowu pobijedila Makedoniju 34-24 (17-13) ostavši u igri za plasman u polufinale.

Hrvatska je baš kao i protiv Islanda sjajno ušla u susret. Odabranici Željka Babića su nakon 10 minuta igre vodili 7-1 usmjerivši utakmicu prema našoj pobjedi i osvajanju važnih bodova u borbi za polufinale. Na polovici drugog dijela Hrvatska je prvi put na utakmici imala i deset golova prednosti (28-18), koliko je bilo i na kraju susreta.

Slišković, Štrlek i Marić najefikasniji

Izbornik Babić je izrotirao cijelu momčad, a do pobjede su nas predvodili Ivan Slišković sa šest golova, te Marino Marić i Manuel Štrlek sa po pet golova, dok je Mirko Alilović sakupio 11 obrana. Kod Makedonaca, koje vodi hrvatski stručnjak Ivica Obrvan, najefikasniji su bili Dejan Manaskov sa sedam i Filip Kuzmanovski sa četiri gola, dok njihov najbolji igrač Kiril Lazarov nije zabio niti jedan pogodak.

U drugom susretu iz ove skupine Francuska je deklasirala je Bjelorusiju 34-23 (20-15). Francuzi su sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješili u prvom poluvremenu kojeg su dobili 20-5. Bjeloruse može utješiti kako su u drugom poluvremenu bili bolji i taj dio igre su dobili 18-14 i tako barem malo ublažili poraz.

Karabatić predvodio Francuze

Aktualne olimpijske pobjednike, te svjetske i europske prvake do pobjede su predvodili Nikola Karabatić sa devet golova, te Theo Derot i Nedim Remili sa po pet pogodaka. Odlični su bili i vratari Thierry Omeyer sa 10 i Vincent Gerard s devet obrana. Kod Bjelorusa najefikasniji su bili Aleksej Kadkevič sa devet golova i Baris Puhouski sa četiri gola.

Novi ispit, možda i ključni u borbi za polufinale, hrvatski rukometaši imat će u subotu protiv Francuske.

Na ljestvici vode Poljska, Norveška, Hrvatska i Francuska sa po četiri boda, no Poljaci i Norvežani imaju susret manje. Na začelju su Makedonija i Bjelorusija bez bodova.

Tijek utakmice

Hrvatska – Makedonija 33-23

60` Gotova je utakmica, Hrvatska je pobijedila 34-24

60` Drugi gol šebetića, ušli smo u zadnjih 60 sekundi

55` Stoilov smanjuje na minus devet, uskoro ulazimo u samu završnicu

53` Slišković zabija 30. gol Hrvatske večeras

50` Babićevi igrači jako su blizu prve pobjede u drugom krugu, u zadnjih deset minuta ulaze s plus devet

45` Slišković zabija, Hrvatska ima plus deset

44` Hrvatska ima plus devet, Slišković je zabio

43` Šrlek (ponovno) zabija iz kontre, a nakon njega i Marić

42` Makedonci su imali igrača više i iskoristili ga, postigli dva gola pa su na minus 6

40` Štrlek zabija za najveću prednost Hrvatske – plus osam

38` Marić još jednom zabija, Hrvatska opet ima sedam golova prednosti

36` Mirkulovski prvo zabija iz kontre pa par sekundi poslije Karačić vraća na 6 razlike

34` Karačić odvodi Hrvatsku na plus šest

33` Štrlek zabija iz kontre za 19-14

32` Makedonci zabijaju s igračem manje i dolaze na (samo) minus tri. Duvnjak uzvraća za povratak na +4

31` Počelo je drugo poluvrijeme

Makedonac Manaskov je najučinkovitiji, postigao je šest golova.

30` Hrvatska je loše odigrala završnicu. Prvo poluvrijeme završava 17-13

29` Makedonci s dva brza gola dolaze na minus pet. Babić zove time out

27` Horvat ulazi s krila i sligurno zabija

25` Hrvatska prelazi na obranu 6-0, a Šebetić povisuje na 7 razlike, najveću našu prednost do sada

23` Manaskov smanjuje iz sedmerca na 12-7, Štzrlek 10 sekundi nakon toga vraća Hrvatsku na 6 razlike

21` Prvo ime Makedonaca Lazarov smanjuje na 11-6, ali brzo na drugoj strani uzvraća Čupić

18` Mamić sada s deset metara pogađa za 11-5

18` Dugačak napad Hrvatske, Makedonci su se obranili

16` Mamić zabija za 10-5

15` Marić vraća na pet razlike za Hrvatsku

14` Alilović je ponovno obranio, a nakon toga Duvnjak promašio. Georgievski zbija na drugoj strani

12` Gorgievski smanjuje na 7-3, a brzo nakon toga Marić pogađa nakon asistencije Karačića

10` U strijelce se upisuje i Duvnjak, a brzo nakon njega Ristovski zabija Aliloviću

8` Kopljar pogađa za 6-1. Hrvatska igra izvrsno u ovim trenucima. U makedonskom napadu nakon toga Alilović brani Lazarovu

6` Marić pogađa za 5-1 pa makedonski izbornik Obrvan zove time out

5` Makedonija je tek u petoj minuti stigla do prvog gola, a Kopljar odmah postiže gol s truge strane za 4-1

3` Već je 3-0 za Hrvatsku. Marić je pogodio nakon asistencije Kopljara

2` Dobar početak Hrvatske, Čupić je povećao na 2-0

1` Prvi napad imala je Hrvatska, Kopljar je pogodio za 1-0

1` Počela je utakmica

20.21 Još nas malo manje od deset minuta dijeli do početka utakmice.

20.10 utakmicu između Hrvatske i Makedonije iz EHF-a su nazvali poslasticom dana.

19.45
Hrvatski rukometaši se zagrijavaju uoči utakmice.

Lino Červar, najtrofejniji hrvatski rukometni trener koji je nedavno dobio i nagradu Europskog rukometnog saveza za trenerska dostignuća, trener je makedonskog prvoligaša Metalurga. Za Telegram je najavio dvoboj.

‘Dvoboj dviju balkanskih škola rukometa’

“Ne znam kako će ispasti današnja utakmica. Makedonska reprezentacija je malo umorna, imaju manji broj igrača. No, većinu sam trenirao u Metalurgu, dokazali su se u Ligi prvaka, pogotovo u sezonama 2012./2013. i 2013./2014., kada su smo bili i najbolja momčad istoka Europe u tom natjecanju. Imaju vojničku disciplinu, znaju se natjecati. Nije im važno ostaviti što bolji dojam, već idu na rezultat,” kazao je Červar.

Kiro Lazarov je prvo ime makedonske reprezentacije i najbolji strijelac (21 pogodak u tri utakmice).

“Uspoređujući Hrvatsku u Poljskoj i Hrvatsku prije godinu dana u Kataru, ne mogu reći da je Hrvatska slabija, već manje iskusna momčad. Naša šansa u odlučujućim trenucima mogu biti njihovi mladi igrači. Ako ćemo držati izjednačen rezultat 50 minuta mislim da psihološki možemo biti u prednosti, naša srca su već naviknuta na infarktne završnice. Moramo igrati pametno, ovo je dvoboj dviju balkanskih škola rukometa. Moramo se dobro pripremiti i iznenaditi veliku reprezentaciju,” kazao je Lazarov za makedonske medije.