RAPSODIJA U BAZENU / Hrvatski vaterpolisti srušili Srbiju, odigrali fantastičnu utakmicu i plasirali se u drugi krug olimpijskog turnira

Barakude su već u prvoj četvrtini imale prednost od četiri pogotka koju nisu ispustile sve do samog kraja

31.7.2021.
7:55

Hrvatska vaterpolo reprezentacija pobijedila je Srbiju 14:12 u 4. kolu olimpijskog turnira. Barakude su tako osigurale nastup u drugom krugu natjecanja.

Barakude su već u prvoj četvrtini imale prednost od četiri pogotka koju nisu ispustile sve do samog kraja. Najbliže što je Srbija došla bilo je sredinom treće četvrtine, kad je bilo 8:8, no brzo smo se opet vratili u veliku prednost.

Po četiri pogotka za Hrvatsku postigli su Maro Joković i Paulo Obradović, a tri gola zabio je Luka Bukić. Briljantan je bio vratar Marko Bijač s 15 obrana. Kod Srbije je najbolji bio Nikola Jakšić s tri pogotka.

BROJNE NELOGIČNOSTI /

Sandra Perković žestoko udarila po organizatorima: 'Užasno je, žalili smo se, ali...'

Fanstastičan start

Hrvatska je protiv aktualnih olimpijskih prvaka sjajno otvorila reprizu finala s prethodnih Olimpijskih igara u Rio de Janeiru. Nakon dvije i pol minute izabranici Ivice Tucka vodili su 3:0 zahvaljujući pogocima Mare Jokovića i Andre Bušlje

Na dvije i pol minute do kraja prve četvrtine prednost Hrvatske narasla je na četiri pogotka razlike (5:1) kad je Gojka Pijetlovića svladao Paulo Obradović.

Nažalost, uslijedilo je dugačko, devetminutno razdoblje napadačke neefikasnosti hrvatskih vaterpolista u kojem su propustili svih pet prilika s igračem više. Srbija je već do kraja prve četvrtine smanjila zaostatak na dva gola (5:3), golovima Duška Pijetlovića i Filipa Filipovića. Isti je igrač i na početku druge četvrtine svojim drugim pogotkom doveo srpske vaterpoliste na samo jedan gol zaostatka.

Bijač fantastičan

Srećom, iako napad nije funkcionirao, hrvatska obrana predvođena vratarom Markom Bijačem je bila na vrhunskoj razini, pogotovo u igri s igračem manje. Hrvatska se u drugoj četvrtini obranila u sve četiri takve situacije.

Napadački post je minutu i pol prije kraja druge četvrtine prekinuo Paulo Obradović i svojim drugim pogotkom donio prednost Hrvatskoj 6-4, što je bio i rezultat prvog poluvremena.

Nakon što je pogotkom Ante Vukičevića u situaciji s igračem više Hrvatska povela 7:4, hrvatski napad je ponovno postao efikasan kao na početku utakmice. No, Srbija je većinu napada u trećoj četvrtini igrala s brojčanom prednosti. Iz pet takvih situacija Srbi su postigli tri od ukupno četiri pogotka u tom dijelu utakmice i preko Mitrovića došli do prvog izjednačenja na utakmici (8:8) na 2:48 minuta prije kraja treće dionice.

Nismo pali

Odgovor Hrvatske je bio sjajan. Obradović i Bukić su golovima do kraja treće četvrtine podigli prednost na dva razlike (10:8), a na početku posljednjeg perioda Bukić je iskoristio igrača više za 11:8. Isto je učinio i Obradović minutu i pol poslije za 12:8. Hrvatska je do najvećih pet pogodaka prednosti došla 4:16 minuta prije kraja kad je Joković iskoristio kontranapad.

Srbija je do kraja utakmice uspjela samo ublažiti poraz s tri uzastopna pogotka. Hrvatska je s 14:12 osigurala drugo mjesto u skupini B, a u ponedjeljak će protiv Španjolske igrati za prvo mjesto.

U preostalim utakmicama u skupini B Španjolska je sa 16:5 nadigrala Australiju, a Crna Gora s 19-12 bila bolja od Kazahstana. Španjolska je s maksimalnih osam bodova na vrhu ljestvice skupine B. Hrvatska je druga sa šest bodova, a po četiri boda imaju Srbija i Crna Gora. Peta je Australija s dva, a zadnji Kazahstan bez bodova.

U posljednjem kolu Hrvatska će u ponedjeljak (8.30 sati po srednjoeuropskom vremenu) igrati protiv Španjolske, a preostali parovi u skupini B su: Srbija - Crna Gora i Australija - Kazahstan.

HRVATSKA - SRBIJA  14:12 (5:3, 1:1, 4:4, 4:4)

HRVATSKA: Bijač 15 obrana; Macan, Fatović, Lončar 1, Joković 4, Bukić 3, Vukičević 1, Bušlje 1, Miloš, Vrlić, Obradović 4, Garcia

SRBIJA: G. Pijetlović 9 obrana; Mandić 1, Dedović, Ranđelović, Lazić, D. Pijetlović 1, Rašović, Aleksić, Jakšić 3, Filipović 2, Prlainović 1, Mitrović 1

Igrač više: Hrvatska 6/10, Srbija 8/19

Peterci: Hrvatska -, Srbija 1/1

Pratite Olimpijske igre na Eurosportu u sklopu PLAY Premium proširenog plana.

Hrvatska - Srbija 14:12

Četvrta četvrtina

Kraj utakmice.

2' Dva pogotka zaredom Srbije, nadajmo se samo da se nećemo raspasti do kraja ove utakmice.

5' Joković zabija još jedan gol! Kakva raspodija u bazenu u Tokiju! Rijetko tko je ovo očekivao...

5' iskoristili smo sad dva igrača više da složimo vrhunsku akciju, a Luka Bukić je zabio svoj treći pogodak.

6' Smanjuje Ranđelović na drugoj strani.

6' Obradović ponovo zabija, opet smo iskoristili igrača više i sad je to ogromnih 4 razlike.

7' Luka Bukić zabija svoj drugi pogodak. Provukao je tu loptu ispod ruke srpskog vratara. Može se ovo sad slobodno reći - Hrvatska ide prema pobjedi.

8' Počela je zadnja četvrtina.

Treća četvrtina

Kraj 3. četvrtine.

2' Poteže Luka Bukić kroz raznorazne blokove i ruke. Pronašao je nekako mrežu za povratak na +2.

2' Ali zabija Obradović! Kakav gol za novu prednost naših!

3' Uf, odsjeo je ovaj šut Mitrovića u samom kutu Bijačevog gola i Srbija je poravnala rezultat.

4' igra se gol za gol sad, Mandić na drugoj strani smanjuje hrvatsku prednost.

5' Jakšić zabija svoj treći pogodak, ali kažnjava igrača više Joković na drugoj strani. Odličnu utakmicu igra Maro.

6' Na drugoj strani uzvraća pogotkom Jakšić.

6' Poteže Ante Vukičević izvana, pronašao je neki put kroz šumu roku do srpske mreže i opet smo na +3.

8' Počelo je drugo poluvrijeme.

Druga četvrtina

1' Šteta, Bukić je promašio put na kraju druge četvrtine, ali možemo biti zadovoljni jer idemo a +2 na odmor.

2' Bum! Obradović razbija naš loš niz u napadu novim golom. kakva je to bomba bila.

3' U razdoblju bez golova dominiraju vratari. Marko Bijač upisao je svoju petu obranu, čisti šut je skinuo.

8' Počela je druga četvrtina i Filipović zabija majstorski iz daljine. Srbija je na zaostatku od -1.

Prva četvrtina

1' Za kraj prve četvrtine primili smo nevjerojatan gol. Filipović je primio loptu u jako teškoj poziciji i zabio. Nema veze, dobro igramo i možemo ovdje pobijediti.

2' Pijetlović je zabio za Srbiju i smanjio hrvatsko vodstvo, iskoristili su Srbi igrača više u napadu.

3' Obradović zabija novi gol za Hrvatsku! Provjeravao se taj njegov pogodak, no samo je potvrdila snimka da je ta lopta ušla u gol.

4' Fantastična obrambena akcija Hrvatske rezultirala je golom Lončara na drugoj stani. Dominira Hrvatska u prvoj ćevrtini.

5' Moraju i Srbi nešto zabiti. Jakšić je iz blizine pogodio nakon lijepog dodavanja.

5' Što je ovo, ljudi moji!? Andro Bušlje zabija za 3:0, pogodio je maestralno i Srbi su sad u velikim problemima.

6' Fantastičan start Hrvatske! Joković provlači loptu u srpsku mrežu za 2:0!

8' Počela je utakmica i već vodi Hrvatska1 Maro Joković pogađa nakon 25 sekundi za naše rano vodstvo.

8:25 - Intoniraju se himne Hrvatske i Srbije, uskoro počinje utakmica.

8:00 - Hrvatska vaterpolo reprezentacija u svojoj četvrtoj utakmici na Olimpijskim igrama u Tokiju igrat će protiv Srbije. Barakude i Delfini odigrat će još jedan vaterpolski klasik.

Hrvatskoj bi eventualna pobjeda protiv Srbije osigurala prolazak u drugi krug, također i remi. Trenutno je Hrvatska treća na ljestvici naše skupine, dok je Srbija na drugom mjestu s jednakim brojem bodova.

Kiksali smo protiv Australije

U susretu 3. kola B skupine olimpijskog vaterpolskog turnira, reprezentacija Hrvatske je pobijedila Crnu Goru sa 13:8 osvojivši važne bodove u borbi za plasman u četvrtfinale.

Hrvatska je otvorila turnir uvjerljivom pobjedom protiv Kazahstana (23:7), no u drugom kolu je doživjela neugodan 8:11 poraz od Australije. Stoga je bilo sasvim jasno kako bi novi kiks ugrozio plasman u četvrtfinale.