U utorak su se diljem Europe igrale kvalifikacijske utakmice za odlazak u Poljsku i Ukrajinu. Navijači su mogli svjedočiti mnogim spektakularnim potezima, ali i nevjerojatnim promašajima.

7.9.2011.
15:22

Španjolska je uvjerljivom pobjedom 6:0 zadržala maksimalni učinak u skupini i sada Česima bježi nedostižnih osam bodova, te su na taj način osigurali Europsko prvenstvo. U golijadi su se sa dva pogotka istaknuli Alvaro Negredo i David Villa.

Ipak, za potez utakmice pobrinuo se Xavi koji je lijepo pogodio iz slobodnjaka sa 20 metara preko živog zida. U strijelce se još upisao i Sergio Ramos.

szólj hozzá: Spa 6-0 Lie

Stopostotni učinak ima i svjetski doprvak Nizozemska, ali njima u posljednja dva kola treba još bod kako bi i teoretski osigurali put u Poljsku i Ukrajinu. U osmom kolu pobijedili su na gostovanju u Helsinkiju Fince sa 2:0, a posebno je lijepa bila akcija za prvi pogodak u 29. minuti. Sneijder je dugom loptom odlično pronašao Kevina Strootmana, koji udarcem iz prve pogađa suprotni kut finskog vratara.

Pobjedu Oranja je u trećoj minuti sudačke nadoknade potvrdio Luuk de Jong. Matematički osigurani plasman Nizozemaca na Euro spriječila je Švedska koja je u gostima nadigrala nejaki San Marino s 5-0.

Englezi su se pobjedom protiv Walesa od 1:0 doveli u situaciju kao i Nizozemci, da im u posljednja dva kola treba jedan boda kako bi i teoretski osigurali odlazak na Euro. Do pobjede su došli pogotkom Younga u 35. minuti.

Priča zamalo nije imala sretan završetak za Gordi Albion da je napadač Walesa Rob Earnshaw u 75. minuti pokazao samo malo više prisebnosti. Sa svega nekoliko metara uspio je promašiti prazna vrata.

"Za mene osobno ovo je katastrofa. Blago rečeno, j..... sam ljut i živčan! Neću pogledati snimku promašaja. Nema šanse. Samo se nadam da ću još jednom u budućnosti dobiti priliku zaigrati na Wembleyju", rekao je nakon utakmice Velšanin.

Švicarska je pobjedom u Baselu 3-1 nad Bugarskom zadržala izglede za osvajanje drugog mjesta u skupini s Englezima, jer sada za Crnom Gorom zaostaje 3 boda. Bugari su poveli u 9. minuti pogotkom Ivanova. Junak pobjede Švicarske bio je 19-godišnji krilni napadač Basela Xherdan Shaqiri, autor hat-tricka, u drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela, te u 62. i 90. minuti.

Senzacionalnu je pobjedu ostvarila nogometna reprezentacija Armenije u skupini B kvalifikacija za Euro 2012. Armenci su u Žilini svladali Slovačku s 4-0. Sav posao u Žilini momčad Verdana Minasjana odradila je u drugom poluvremenu. Strijelci su bili Jura Movsisjan u 57. minuti, Henrik Mhitarjan u 70., Gevorg Ghazarjan u 80., te Artur Edigarjan u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u Zenici je pobijedila Bjelorusiju s 1-0 i učvrstila se na drugom mjestu u skupini D kvalifikacija za Euro 2012. Francuzi nakon remija u Rumunjskoj (0-0) imaju samo bod više od BiH.

Momčad Safeta Sušića prošli je tjedan svladala Bjeloruse u Minsku s 2-0, ali na Bilinom Polju se znatno više namučila na putu do nova tri boda. Pobjedu je našim susjedima na koncu u 87. minuti donio Zvjezdan Misimović koji je u igru ušao na početku drugog dijela.

Skupina A: Austrija – Turska 0-0 Azerbajdžan – Kazahstan 3-2 (Alijev 53, Šukurov 62 – 11 m, Javadov 68 / Ostapenko 20, Jevstignejev 77)

Redoslijed: 1. Njemačka 24 (8), 2. Turska 14 (8), 3. Belgija 12 (8), 4. Austrija 8 (8), 5. Azerbajdžan 7 (8), 8. Kazahstan 3 (8)

Skupina B: Rusija – Irska 0-0 Makedonija – Andora 1-0 (Ivanovski 59) Slovačka – Armenija 0-4 (Movsisjan 57, Mhitarjan 70, Ghazarjan 80, Edigarjan 90+2)

Redoslijed: 1. Rusija 17 (8), 2. Irska 15 (8), 3. Armenija 14 (8), 4. Slovačka 14 (8), 5. Makedonija 7 (8), 6. Andora 0 (8)

Skupina C: Italija – Slovenija 1-0 (Pazzini 85) Srbija – Farski Otoci 3-1 (Jovanović 6, Tošić 22, Kuzmanović 69 / Benjaminsen 37) Estonija – Sjeverna Irska 4-1 (Vunk 28, Kink 32, Zenjov 60, Saag 90+3 / Piiroja 40-ag)

Redoslijed: 1. Italija 22 (8), 2. Srbija 14 (8), 3. Estonija 13 (9), 4. Slovenija 11 (9), 5. Sjeverna Irska 9 (8), 6. Farski Otoci 4 (10)

Skupina D: BiH – Bjelorusija 1:0 (Misimović 87) Rumunjska – Francuska 0-0 Luksemburg – Albanija 2-1 (Bettmer 27, Joachim 78 / Bogdani 64)

Redoslijed: 1. Francuska 17 (8), 2. BiH 16 (8), 3. Rumunjska 12 (8), 4. Bjelorusija 12 (9), 5. Albanija 8 (8), 6. Luksemburg 4 (9)

Skupina E: Finska – Nizozemska 0-2 (Strootman 29, L. de Jong 90+3) Moldavija – Mađarska 0-2 (Vanczak 7, Rudolf 83) San Marino – Švedska 0-5 (Källström 64, Wilhelmsson 70, 90+3, M. Olsson 81, Hysen 89)

Redoslijed: 1. Nizozemska 24 (8), 2. Švedska 18 (8), 3. Mađarska 18 (9), 4. Finska 9 (8), 5. Moldavija 6 (8), 6. San Marino 0 (9)

Skupina F: Hrvatska – Izrael 3-1 (Modrić 47, Eduardo 55, 57 / Hemed 44) Latvija – Grčka 1-1 (Cauņa 19 / Papadopoulos 84) Malta – Gruzija 1-1 (Mifsud 25 / Kankava 15)

Redoslijed: 1. Hrvatska 19 (8), 2. Grčka 18 (8), 3. Izrael 13 (9), 4. Gruzija 10 (9), 5. Latvija 8 (8), 6. Malta 1 (8)

Skupina G: Engleska – Wales 1-0 (Young 35) Švicarska – Bugarska 3-1 (Shaqiri 45+2, 62, 90 / Ivanov 9)

Redoslijed: 1. Engleska 17 (7), 2. Crna Gora 11 (6), 3. Švicarska 8 (6), 4. Bugarska 5 (7), 5. Wales 3 (6)

Skupina H: Danska – Norveška 2-0 (Bendtner 24, 44) Island – Cipar 1-0 (Sigthorsson 5)

Redoslijed: 1. Portugal 13 (6), 2. Danska 13 (6), 3. Norveška 13 (7), 4. Island 4 (7), 5. Cipar 2 (6)

Skupina I: Španjolska – Lihtenštajn 6-0 (Negredo 34, 37, Xavi 44, Ramos 52, Villa 60, 79) Škotska – Litva 1-0 (Naismith 50)

Redoslijed: 1. Španjolska 18 (6), 2. Češka 10 (6), 3. Škotska 8 (6), 4. Litva 5 (7), 5. Lihtenštajn 4 (7)