NOVA VAR AFERA TRESE ENGLESKU, LEGENDA IZGUBILA ŽIVCE: / 'Odj*bite više s tim!'

7.1.2020.
14:03

Nastavljaju se kritike na uvođenja Video assistant referee (VAR) tehnologije u engleskom nogometu.

Posljednji sporni slučaj dogodio se u ponedjeljak u susretu 4. kola FA Kupa između Arsenala i Leeds Uniteda.

Topnici su vodeći sastav druge lige pobijedili sa 1:0, međutim nakon utakmice malo tko je pričao o igri i rezultatu, a većina o spornoj situaciji u 75. minuti.

Naime, u 75. minuti je napadač Arsenala Alexandre Lacazette nogom udario suparničkog braniča Gaetana Berardija. Sudac Anthony Taylor nije vidio Lacazettov nesportski potez, međutim njegova reakcija bila je predmet provjere VAR-a i na veliko iznenađenje Francuz je izbjegao kaznu za svoje postupke.

LOVREN I DRUŠTVO POTPISALI NOVI UGOVOR S NIKEOM: /

Liverpool će od njega zaraditi pravo bogatstvo

Reakcije stručnjaka

BBC-ev komentator Danny Murphy bio je šokiran odlukom iz VAR sobe.

"Kao da gledamo drugu utakmicu, ne znam što je sudac vidio," kazao je bivši veznjak Liverpoola i Tottenhama.

Još oštriji je bio poznati glazbenik Liam Gallagher, koji je veliki navijač Manchester Cityja.

Premiership je bio posljednja od pet velikih europskih liga koje su primijenile VAR, međutim nakon nešto manje od pola godine na Otoku je sve više mišljenja kako je implementacija VAR-a otišla u krivo. Sve je više sudačkih pogrešaka, a neke odluke su više nego zbunjujuće. Kritičari tvrde da Premier liga ne prodaje tehnologiju u svom punom potencijalu.

Nove prilagodbe

Nedavno se oglasio i Međunarodni odbor za nogometna pravila (IFAB) poručivši kako bi se VAR trebao koristiti samo kod očiglednih grešaka tijekom utakmice.

"S VAR-om vidimo neke stvari koje idu u smjeru u kojem ćemo možda trebati ponovo prilagoditi. Ovo je problem. Ljudi se trude biti previše forenzički. Ne tražimo da donesu bolju odluku, već se pokušavamo riješiti jasnih i očiglednih pogrešaka. Ako video dokazi pokazuju da je igrač bio u zaleđu, onda je bio u nedozvoljenoj poziciji. Međutim, ako nije očito, onda se odluka ne može promijeniti, ostajete pri originalnoj odluci," poručio je Lukas Brud, glavni tajnik IFAB-a.