OGLAS

HRVATSKA JE KADETSKI PRVAK EUROPE U KOŠARCI: / Prkačin u zadnjim sekundama za veličanstvenu pobjedu!

Veličanstvena pobjeda Hrvatske u utakmici prepuno preokreta na krilima Prkačina i Tišme

18.8.2018.
20:31
FIBA

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 16 godina po četvrti put u povijesti osvojila je naslov europskog prvaka nakon što je su naši kadeti u subotnjem finalu Europskog prvenstva u Novom Sadu pobijedili Španjolsku sa 71-70 (19-14, 18-15, 18-23, 16-18).

Junakom neizvjesne završnice, u kojoj su izabranici Milana Karakaša nadoknadili pet koševa zaostatka, pokazao se Roko Prkačin koji je postigao posljednja četiri koša, ulazom i zakucavanjem za 69-67 na 21 sekundi prije kraja, te polaganjem za konačnih 71-70 tri sekunde prije kraja, nakon što je Španjolce u vodstvo tricom doveo Hector Alderete.

Španjolci su imali posljednji napad za pobjedu, ali je šut za dvicu promašio Kennedy Clement. Hrvatska je reprezentacija na poluvremenu imala osam koševa prednosti, ponajviše zahvaljujući vrlo raspoloženom Borisu Tišmi, koji je sa 24 koša bio najefikasniji igrač naše reprezentacije, a 17 ih je postigao u prve dvije četvrtine.

Čudesan pothvat

Španjolci su u drugom dijelu preokrenuli rezultat zahvaljujući prevlasti koju su imali u skoku i često iz drugih napada dolazili do koševa. Do najveće prednosti od šest poena (63-57) Španjolska je došla na četiri i pol minute prije kraja tricom Alderetea koji je sa 17 koševa bio najefikasniji igrač novih europskih doprvaka.

No, naši su pronašli način da izbrišu taj zaostatak, zahvaljujući sjajnom Prkačinu koji je u posljednje četiri minute postigao sedam od svojih 18 koševa. No, i ostali su dali svoj doprinos. Filip Paponja jednom od svoje tri trice, a Ivan Perasović pogođenim slobodnim bacanjima za izjednačenje na 67-67 kad je ostalo 54 sekunde do kraja.

Završna statistika je pokazala 24 koša najboljeg strijelca finala Borisa Tišme. Roko Prkačin je ubacio 18 poena uz 10 skokova. Filip Paponja je postigao devet koševa gađajući trice 3/5, a podijelio je i tri asistencije te oteo tri lopte. Po osam koševa postigli su Matej Bošnjak i Ivan Perasović.

Hrvatska je nakon 1995. godine, te uzastopnih naslova 2010. i 2011., po četvrti put u isto toliko finalnih nastupa osvojila zlatnu medalju.

POČETNE PETORKE

HRVATSKA: Paponja, Tišma, Perasović, Prkačin, Bošnjak

ŠPANJOLSKA: Alderte, Garuba, Godspower, Rodriguez, Sanchez

40' Španjolci vode 67:65, neviđena drama je u tijeku!

38' Hrvatska se vratila na dva razlike, 65:63, dvije minute prije kraja!

36' Odlaze Španjolci na 6 razlike, sada je 63:57!

35' Serija Španjolca 8:2 za vodstvo od 60:57!

34' Španjolci prešli u vodstvo, vode 58:55!

33' Španjolci su opet otvorili četvrtinu serijom 4:0!

31' Počela je zadnja četvrtina, Španjolci opet na jedan razlike!

30' Kraj treće četvrtine, 55:52 vodi Hrvatska!

29' Evo Španjolaca opet na samo jedan razlike, rezultat je 50:49!

27' Filip Paponja za tricu i 46:40 za Hrvatsku!

26' Sjajno su ušli Španjolci u treću četvrtinu i s 11:4 stigli na samo jedan razlike u ukupnom rezultatu!

25' I dalje vodi Hrvatska, 41:37 imaju naši mladi kadeti!

21' Počela je treća četvrtina, smanjili su Španjolci na 37:33 serijom od 0:4.

20' POLUVRIJEME

19' Evo Hrvatske na 33:27, povratak na 6 razlike.

18' Drže se Španjolci na tri razlike, 30:27 je trenutno.

16' Vratili su se Španjolci na 28:25 pa je Hrvatska pozvala time-out.

15' Hrvatska još povećava svoje vodstvo i sada je 26:18! Filip Paponja pogodio je tricu za najveću prednost na utakmici.

13' Stopostotna hrvatska trica vodi nas na 23:16, sedam razlike protiv Španjolske!

12' Smanjili su Španjolci na 19:16 i najavili povratak u utakmicu.

11' Počela je druga četvrtina.

Kraj prve četvrtine.

10' Trica, druga osobna Garube i pogođeno dodatno bacanje za 16-12 Hrvatske! Tišma je odigrao je pick and roll s Prkačinom, dignuo se na tricu i pogodio uz prekršaj!

10' Hrvatska se odvojila na četiri razlike i sada je 14:10.

8' Hrvatska opet u vodstvu, rezultat je 12:10.

6' Izjednačili su Španjolci, sada je 10:10.

4' Hrvatska je prešla u vodstvo i sada je 10:8!

3' Garuba i Prkačin zasad su jedini strijelci. 5:4 vodi Španjolska.

2' Nervozan početak s obje strane s nekoliko ishitrenih šuteva, a rezultat je 4:4.

1' Počela je utakmica!