HRVATSKA - LITVA 83-84: / Nakon dramatične završnice u Osijeku gosti došli do zaslužene pobjede

Naši košarkaši u Osijeku su izgubili od Litve koja je cijelu utakmicu, iako rezultat to ne prikazuje, bila bolja momčad

14.9.2018.
20:05
Goran Kovacic/PIXSELL

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 1. kola drugog kruga kvalifikacija za Svjetsko prvenstvu koje će se sljedeće godine održati u Kini izgubila u Osijeku od Litve sa 83-84 (21-21, 15-22, 19-20, 28-21) i tako uvelike smanjila izglede za plasman na SP.

Bojan Bogdanović je sa 22 koša bio najefikasniji u sastavu Hrvatske, Dario Šarić je dodao 19, dok su Litvu predvodili Eimantas Bendzius sa 16 i Mantas Kalnietis sa 15 pogodaka.

Iako je Hrvatska u svojim redovima imala dvojicu svojih najboljih igrača Bojana Bogdanovića i Darija Šarića, a pod obručima je imala dvojicu potentnih mladih centara Ivicu Zupca i Antu Tonija Žižića, dok je Litva doputovala bez svojih dvojice najboljih visokih igrača Jonasa Valančiunasa i Domantasa Sabonisa, Hrvatska nije uspjela doći do nasušno potrebne pobjede.

Loše počeli

Tijekom većeg dijela prvog poluvremena hrvatske igrače nije služio šut, posebice Bojana Bogdanovića koji je promašio svih svojih osam prvih pokušaja, dok je Litva uspijevala održavati prednost zahvaljujući preciznom šutu za tricu, ponajprije preko Eimantasa Bendziusa i Adasa Juskevičiusa. Litva je pred kraj prvoga poluvremena vodila sa 41-29 da bi potom Bogdanović uspio postići pet poena i približiti Hrvatsku.

U trećoj četvrtini Bogdanović je bio sjajan, ubacio je 15 koševa bez promašaja, ali se u sastavu Litve probudio Mantas Kalnietis pa se litvanska prednost nije smanjivala. Kada se Hrvatska udarom 10-1 uspjela sredinom četvrte četvrtine približila na 70-71 činilo se kako bi moglo doći do preokreta, ali u sljedećem je napadu Bogdanović ishitreno promašio tricu.

Imali priliku i propustili ju

Minutu prije kraja bilo je 73-75, a Hrvatska je nakon minute odmora imala loptu ispod litvanskog koša. Nažalost, lošim dodavanjem lopta je izgubljena da bi Kalnietis odmah potom pogodio tricu kojom je Litva povela s pet razlike. U samoj završnici dvoboja Hrvatska je zabijala trice, ali Litva je bila precizna s linije slobodnih bacanja i tako održavala prednost. Četiri sekunde prije kraja Kalnietis je pogodio jedno od dva slobodna bacanja kojima je doveo Litvu u nedostižno vodstvo 84-80, pa je trica Krunoslava Simona sa zvukom sirene samo ublažila poraz.

Hrvatska tri kola prije kraja kvalifikacija ima omjer pobjeda i poraza 3-4 te još samo teoretske izglede za plasman na SP, dok je Litva s omjerom 7-0 praktički siguran sudionik svjetske smotre. Naime, druga Italija je na omjeru 5-2, a plasman u Kinu osigurat će prve dvije reprezentacije.

Hrvatska će za tri dana gostovati kod Poljske u Gdanjsku.

HRVATSKA - LITVA 83-84

HRVATSKA: Rok Stipčević, Kruno Simon, Bojan Bogdanović, Dario Šarić, Ante Žižić,

Klupa: Mate Kalajžić, Jakov Mustapić, Ivan Ramljak, Josip Bilinovac, Hrvoje Perić, Tomislav Zubčić i Ivica Zubac. Izbornik: Dražen Anzulović

LITVA: Lekas Lekavičius, Mantas Kalnietis, Edgaras Ulanovas, Mindaugas Kuzmnikas, Arturas Guadistis

Klupa: Egdaras Želionis, Eimantas Bendžius, Evaldas Kairys, Deividas Gailius, Adas Juškevčius, Rokas Giedraitis i Renaldas Seibutis. Izbornik: Dainuis Adomaitis

Kraj utakmice 83-84.

10' Trica Litve za 75-80, ovime su vjerojatno riješili utakmicu.

10' Rezultat je 75-77, prava drama igra se u Osijeku!

9' Nova trica Litve za 73-76.

8' Trica Simona za izjednačenje!

7' Lekavičius polaže za 70-73

6' Bogdanović zabio 22 koš na utakmici i doveo Hrvatsku na -1.

5' Hrvatska je na 3 razlike, sada je 68-71 za Litvu.

4' Hrvatska na 6 razlike, Bogdanović pogodio tricu za 62-68.

3' Devet razlike za Litvu, 59-68.

1' Počela je zadnja četvrtina, Litva vodi 55-66.

Kraj treće četvrtine.

10' nova trica Bogdanovića, rezultat je 55-63.

9' Litva je 8 razlike, Hrvatska potpuno nemoćna.

7' Dvije trice za Litvu i opet je plus devet.

6' Litavci su pali, ovo je sad prilika za povratak.

5' Hrvatska je na 6 razlike, rezultat je 44-50.

4' Trica Bogdanovića za -8.

2' Litva je opet na 11 razlike, ne mogu naši uhvatiti priključak.

1' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj druge četvrtine: 36-43

10' Trica Bogdanovića za pet razlike prije kraja prvog poluvremena. 36-41.

9' Smanjili su naši na devet razlike, 32-41.

8' Povećala se prednost Litve, sada je 29-41.

7' Gosti opet na 9 razlike, sada je 27-36.

6' Litva djeluje samouvjereno, Hrvatska je smanjila na pet razlike i sada je 27-32, ali gosti i dalje djeluju kao glavni na terenu.

5' Hrvatska je smanjila na osam razlike, sada je 24-32.

4' Rezultat je 23-32, Litva je pobjegla na 9 razlike.

3' Litva je trećinu otvorila sa serijom 7-0 i sada vode 21-28!

2' Loš start Hrvatske u drugu četvrtinu, Litva je na +5, 21-26 stoji na semaforu.

1' Počela je druga četvrtina, opet je Litva dobro otvorila i vode 21-24.

Kraj prve četvrtine, rezultat je izjednačen 21:21.

10' Još jednom je Bendžius ostao sam i zabio tricu za četiri razlike. Rezultat je 17:21 za Litvu.

9' Bendžius je ostao sam i pospremio tricu za 15:18.

8' Ante Žižić pogodio je uz faul i izborio bacanje za prvu hrvatsku prednost. Sada je 15-15.

7' Šarić još jednom pogađa za izjednačenje, Hrvatska 11, Litva 11.

6' Novo vodstvo Litve, 11-9 je.

5' Hrvatska je izjednačila, sada je 9-9.

4' Sjajna blokada Zubca i koš Šarića za 6-9 Litve.

3' Odgovaraju naši, 4-6 za Litvu.

2' Litva je serijom 4-0 otvorila utakmicu u Osijeku!

1' Počela je utakmica!