HRVATSKA JEDVA IZBJEGLA NOVU BLAMAŽU U ZADRU: / Šakić i Krušlin ostavili košarkašima nadu u plasman na Svjetsko prvenstvo

Hrvatski košarkaši upisali su prvu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2019. godine.

26.2.2018.
21:41
Pixell

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 4. kola skupine D prvog kruga kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje će se održati u Kini ostvarila prvu pobjedu svladavši u Zadru Nizozemsku sa 82-78 (25-13, 19-21, 15-26, 23-18). Željko Šakić sa 22 i Filip Krušlin sa 17 koševa predvodili su Hrvatsku, dok je Thomas van der Mars sa 20 ubačaja predvodio Nizozemsku.

Hrvatska je pobjedom protiv Nizozemske zadržala izglede za prolazak u drugi krug kvalifikacija, no nije ispunjen i drugi cilj, a to je bila pobjeda sa sedam ili više koševa razlike s koliko je izgubila u prvom dvoboju ovih momčadi u studenome u Nizozemskoj.

HRVATSKA KOŠARKA NA POVIJESNOJ PREKRETNICI: /

Gubimo i mučimo se protiv autsajdera, ali 'od plakanja nema ništa'

Odlično otvaranje

Za razliku od susreta protiv Rumunjske prije tri dana, hrvatski su košarkaši odlično su otvorili dvoboj protiv Nizozemske i već u prvih pet minuta pogodili više trica nego u čitavoj utakmici u petak kada su imali šut za tricu 2-26. S dva dalekometna pogotka Šakića i jednim Krušlina Hrvatska je povela sa 11-4, a pred kraj prve četvrtine imala je i najveću prednost od 15 razlike (22-7). Do tog trenutka šut za tricu naših igrača bio je sjajnih 5-6.

Većim tijekom druge četvrtine Hrvatska je održavala prednost između 10 i 14 koševa te se na odmor otišlo s rezultatom 44-34. Nažalost, u trećoj četvrtini dogodio se veliki pad, kako i napadačkoj tako i u obrambenoj fazi igre. Nakon nekoliko promašenih dalekometnih šutova krenulo se u akcije za centre no pokušaji Buve, Planinića i Žorića doslovno su iscurili iz obruča. S druge strane, Nizozemci su povezali po nekoliko pogođenih šutova za tricu i brzih koševa iz protunapada zahvaljujući čemu su stigli u minimalnu 60-59 prednost uoči posljednjih 10 minuta.

Preokret gostiju

Košem Oudendaga na početku posljednjeg dijela Nizozemska je stigla do vodstva 62-59 i pojavila se bojazan kako bi se mogla ponoviti situacija otprije tri dana protiv Rumunjske kada se u drugom poluvremenu pojavila velika nervoza u hrvatskim redovima u neizvjesnoj završnici koja je na kraju rezultirala i porazom.

Ipak, ovoga puta odgovor hrvatskih igrača bio je daleko bolji, tricom Šakića, pogođenim slobodnim bacanjima Krušlina i zakucavanjem Perića poveli su sa 66-62 i preuzeli kontrolu rezultata. Nizozemci su posljednji put zaprijetili kada je Franke pogodio tri slobodna bacanja za 70-69 pet minuta prije kraja, ali tu opasnost otklonili su Šakić i Uljarević s dvije vezane trice za 76-69.

Drama na kraju

Hrvatska je 40 sekundi prije kraja imala 10 razlike (82-72) i činilo se kako će ostvariti pobjedu s više od sedam razlike s koliko je izgubila u 1. kolu u studenome u Nizozemskoj, no uslijedila je trica Kloofa uz dodatno slobodno bacanje. On je to bacanje promašio, ali je Van der Mars je poentirao za 82-77 nakon skoka u napadu. Uslijedila su dva promašena slobodna bacanja Šakića, Franke je pogodio jedno od dva bacanja za 82-78 da bi Krušlin promašio tricu s kojom je mogao podići prednost na željenih sedam razlike.

U drugom susretu ove skupine igranom u ponedjeljak Italija je u Cluju deklasirala Rumunjsku sa 101-50 (35-12, 12-13, 29-11, 25-14) i time je osigurala prvo mjesto s omjerom pobjeda i poraza 4-0. Rumunjska je druga sa 2-2, a Nizozemska i Hrvatska imaju omjer 1-3.

Hrvatska će u preostala dva susreta u skupini igrati tijekom ljeta, 28. lipnja na gostovanju u Italiji, a 1. srpnja također na gostovanju u Rumunjskoj. Sada je jasno da mora pobijediti u barem jednoj od te dvije utakmice kako bi izborila prolazak u drugi krug u koji će se plasirati tri prvoplasirane reprezentacije.

UŽIVO

Hrvatska - Nizozemska 82-78

Hrvatska: Karlo Uljarević, Hrvoje Perić, Dominik Mavra, Filip Krušlin, Fran Pilepić, Luka Žorić, Darko Planinić, Domagoj Bošnjak, Ivan Buva, Luka Babić, Ivan Ramljak i Željko Šakić.

Nizozemska: Yannick Franke, Leon Williams, Worthy de Jong, Charlon Kloof, Shane Hammink, Thomas van der Mars, Roeland Schaftenaar, Nick Oudendag, Terrence Bieshaar, Jessey Voorn, Jito Kok, ArvinSlagter

Kraj

10' Kloof je zabio tricu za 82-75.

8' Hrvatska je otišla na +7 i može mirno privesti utakmicu kraju.

7' Uljarević je zabio 13. tricu za Hrvatsku, 76-69.

6' Šakić je zabio svoju četvrtu tricu!

6' Frankie je pogodio tri bacanja, za 70-69.

5' Planinić je zabio jedno od dva pokušaja iz slobodnih bacanja.

4' Nizozemci se ne predaju. Čeka nas tijesna završnica.

3' Krušlin je došao do brojke od 17 poena, Hrvatska vodi 66-62.

2' Šakić je s novom tricom i svojim 16. poenom vratio Hrvatsku u egal.

1' Nizozemska je pobjegla na +3.

Četvrta četvrtina

10' Treća četvrtina završila je rezutatom 60-59 za Nizozemsku nakon što je Slagter zabio sa zvukom sirene.

10' Slagter je zabio tricu za vodstvo gostiju 58-57!

9' Hammink je dao tricu za 55-55. Nevjerojatno, Hrvatska je imala +13.

7' Oudendag je zadio za minus tri Nizozemske.

7' Krušlin je zabio tricu na sjano proigravanje Perića.

6' Time-out je zatražila Hrvatska. Gosti su stigli na samo četiri razlike, 52-48.

4' Nizozemci su smanjili na minus osam.

3' Deveta trica Hrvatske. Uljarević je bio precizan za +13.

Treća četvrtina

Kraj prvog poluvremena

10' Lijepa akcija Hrvatske, Perić je zakucao na asistenciju Žorića.

8' Babić je dao osmu tricu iz 12 pokušaja za Hrvatsku.

7' Krušlin je dao sedmu tricu za Hrvatsku, 37-23.

5' Nizozemci su zabili prvu tricu, Pilepić je uzvratio. Bila je to šesta trica Hrvatske.

4' Krušlin je zabio nakon duljeg vremena.

2' Nizozemci su ušli u mini seriju i smanjili na 25-18.

Druga četvrtina

8' Babić je dao petu tricu za Hrvatsku.

7' Hrvatska vodi 18:7. Nizozemci su pozvali time-out. Šakić je za sada najučinkovitiji s osam poena.

7' Perić je dao četvrtu tricu za Hrvatsku.

6' Šakić je dao još jednu tricu, Hrvatske je povela 8:4. Sada je i Krušlin dao novu tricu za 11:4.

4' Šakić je zabio tricu.

3' Dosta je nesigurniosti s obje strane.

1' Počela je utakmica.