POTOP BARAKUDA: / Favorizirana Srbija lako se obračunala s Hrvatskom

Hrvatska vaterpolska reprezentacija otvorila je europsko prvenstvo u Beogradu porazom od Srbije 6-13 (1-3, 2-4, 1-5, 2-1).

10.1.2016.
19:00

Nažalost, bio je to najteži poraz hrvatskih vaterpolista na europskim prvenstvima i jedan od najtežih uopće u povijesti 'barakuda'. Na europskim prvenstvima do sada smo najteže stradali 1995. protiv Mađarske (5-11), dok smo rekordne poraze upisali u Svjetskoj ligi 2007. od Mađarske (6-15) i na Mediteranskim igrama 2005. od Italije (5-14).

Repriza iz Kazanja

Na otvaranju EP-a gledali smo sudar aktualnog svjetskog i europskog prvaka Srbije i olimpijskog pobjednika Hrvatske. Nažalost, bila je to i repriza iz finala SP-a u Kazanju prošle godine gdje je Srbija pobijedila Hrvatsku 11-4. Ovoga puta ponovo smo izgubili sa sedam golova razlike nakon što je Srbija početkom posljednje četvrtine imala i devet golova prednosti (13-4).

Srbiju su do pobjede predvodili DušanMandić i Andrija Prlainović sa po tri gola, dok je StefanMitrović postigao dva pogotka. U hrvatskim redovima najefikasniji je bio AnđelkoŠetka s dva pogotka, a među strijelce su se upisali i Andro Bušlje, Luka Lončar, Boris Pavlović i Antonio Petković.

Zadnji put slavili prije pet godina

Hrvatska je posljednji put pobijedila Srbiju prije više od pet godina. U polufinalu Europskog prvenstva u Zagrebu u rujnu 2010. godine. Od tada do danas poraženi smo na EP-u u Eindhovenu 2012. (12-15), u polufinalu FINA kupa u Almatiju 2014. (4-7), te prošle godine u finalu Svjetske lige u Bergamu (6-9) i finalu svjetskog prvenstva u Kazanju (4-11).

U prvom susretu iz ove skupine Francuska je pobijedila Maltu 17-7 (3–0, 7–4, 5–1, 2–2). najefikasniji igrači u francuskim redovima bili su Ugo Crousilla sa pet i Thibaou Simon s tri gola, dok je kod Malte pet pogodaka zabio Steven Camillieri.

U susretu 2. kola, 12. siječnja sastaju se Francuska - Hrvatska, te Malta i Srbija. Posljednje treće kolo je 14. siječnja kada će snage odmjeriti Hrvatska i Malta, te Srbija i Francuska. Sve četiri reprezentacije izborit će plasman u osminu finala.

SRBIJA - HRVATSKA 13:6

HRVATSKA: Pavić, Burić, Bušlje, Macan, Lončar, Pavlović, Joković, Petković, Šetka, Sukno, Bukić, Vukičević, Bijač

SRBIJA: G. Pijetlović, Mandić, Gocić, Ranđelović, Ćuk, D. Pijetlović, Nikić, Aleksić, Jakšić, Filipović, Prlainović, Mitrović, Mitrović

Kraj

6. minuta - Peterac za Hrvatsku realizirao je Petković. 13:6.

5. minuta - Pavlović je zabio za Hrvatsku s igračem više. 13:5.

3. minuta - Prlainović nije bio dobro pokriven. 13:4 za Srbiju.

1. minuta - Prvi napad ima Hrvatska. Presječeno je Burićevo dodavanje prema centru. Bijač s druge strane brani.

Četvrta četvrtina

7. minuta - Dalekometnim udarcem Gocić daje gol za 12:4.

6. minuta - Mitrović je azbio za 11:3. Šetka je smanjio na 11:4.

5. minuta - Srbija je opet zabila nakon što Hrvastka nije iskoristila napad. Mitrović za 10:3. Debakl u Beogradu.

4. minuta - Nikić je odveo Srbiju na plus šest.

3. minuta - Hrvatska je iz sedam prilika samo jednom iskoristila igrača više.

2. minuta - Hrvatska nije blokirala udarac pa je Ćuk je zabio gol za pet razlike.

1. minuta - Pavić je odmah na početku morao braniti gol.

Treća četvrtina

8. minuta - I Srbija je pogriješila u obrani, a gol je dao Joković. No on nije priznat jer je zatražen time-out.

7. minuta - Hrvatska je pogriješila u obrani što je iskoristio Jakšić.

7. minuta - Obje reprezentacije sada nisu uspjele iskoristiti svoje napade.

6. minuta - Prlainović ponovno vraća Srbiju na plus tri.

5. minuta - Pavić je obranio dalekometni udarac.

3. minuta - Lončar je izvrsno reagirao te je iz blizine prebacio loptu preko Pijetlovića

3. minuta - Prekrasan gol Mandića iz prve nakon brze akcije Srbije.

2. minuta - Nakon lijepe akcije Bušlje je zabio gol.

2. minuta - Mandić je zabio novi gol za Srbiju s igračem više. Sada je tri razlike.

1. minuta - Šetka je opet osvojio prvi napad za Hrvatsku.

Druga četvrtina

8. minuta - Pavić je prikupio još jednu obranu.

7. minuta - Mandić je iz blizine svladao Pavića za vodstvo od dva razlike.

7. minuta - Joković je tukao, obranio je Pijetlović

6. minuta - Pavić je sjajno obranio udarac iz daljine, no lopta se odbila do Rađenovića koji daje gol iz blizine.

4. minuta - Prlainović je izjednačio.

3. minuta - Nismo iskoristili igrača više.

2. minuta - Šetka je donio Hrvatskoj vodstvo udarcem sa sedam, osam metara.

1. minuta - Počela je utakmica. Prvi napad pripao je Hrvatskoj.

Prva četvrtina

20:32 - Hrvatski vaterpolisti dočekani su uz zvižduke. Isto se ponovilo i za vrijeme intoniranja Lijepe naše.

20:31 - Završila je svečana ceremonija, čeka se dolazak vaterpolista.

20:18 - Još jedan pogled na krcatu Arenu.

20:05 - Live stream utakmice možete gledati ispod.

19:54 - Pola sata prije utakmice počet će ceremonija otvaranja.

19:51 - Pogled na beogradsku Arenu gdje će za pola sata početi utakmica.