Opasnosti koje vrebaju u svakom domu i kako ih izbjeći

Čim netko uđe u vlastiti dom nada se osjećaju sigurnosti, ali mnogi nisu svjesni opasnosti koje vrebaju u svakom domu.

2.7.2014.
15:00
VOYO logo

Bakterije u stroju za pranje suđa

Perilice posuđa mogu sadržavati gljivice i plijesni. Da biste to izbjegli, jednom mjesečno detaljno očistite perilicu posuđa. Uklonite košare iz perilice, operite njih i ručno operite unutrašnjost perilice koristeći toplu vodu i ocat. Vodu i bijeli ocat možete pomiješati u bocu s prskalicom da si olakšate posao. Kiselina iz octa omogućit će vam da se riješite prljavština iz perilice. Osim toga, to sprječava nastajanje plijesni i nekih bakterija. Za čišćenje nedostupnijih mjesta može vam pomoći stara četkica za zube. Perilicu posuđa možete očistiti i tako da u spremnik stavite pola šalice octa i pokrenete praznu perilicu ili pospite po donjem dijelu perilice sodu bikarbonu pa pokrenite stroj za pranje posuđa.

Escherichije coli u rublju

Prljavo rublje može sadržavati bakterije poput Escherichije coli. Ova je bakterija pronađene u oko 30 posto strojeva za pranje rublja u SAD-u i može preživjeti pranje na nižim temperaturama. Da biste se riješili bakterije, potrebna je vruća voda. Dok perete bijelo rublje na visokoj temperaturi možete koristiti i izbjeljivač, on uništava 99,9 posto patogenih bakterija za razliku od klasičnog deterdženta koji uništava 92 posto bakterija. Za ostalo rublje koristite izbjeljivače koje ne štete obojenom rublju. Slabijeg su djelovanja od klasičnih izbjeljivača ali zato imaju druge antimikrobne prednosti. Ako imate sušilicu, rublje sušite na visokim temperaturama 45 minuta. Donje rublje sadrži oko 1.000,000 fekalnih bakterija. Jednom tjedno pokrenite praznu perilicu rublja, u koju ste prethodno stavili izbjeljivač, na program pranja na visokoj temperaturu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Madraci i jastuci u spavaćoj sobi

Madraci i jastuci često sadrže grinje koje se hrani mrtvim stanicama ljudske kože. Iako grinje samo po sebi nije problem, opasan je njihov izmet koji može uzrokovati alergije, kao i prašina. Ako se budite sa začepljenim nosom, ako vas svrbe oči ili svako jutro imate potrebu kihati, vrijeme je da vrućom vodom operete vaš jastuk ili ga zamijenite novim. Redovito mijenjajte posteljinu. Poželjno je koristiti i zaštitnu navlaku za madrac, ali izaberite onu 'prozračnu', od prirodnog materijala i redovito je perite. Spavaću sobu održavajte čistom i redovito usisavajte pod i tepihe.

Skliske površine u kupaonici

Zbog materijala od kojeg su napravljene kade i tuš-kabine, njihove površine mogu biti skliske i kad su suhe. Svake godine više od 200.000 starijih od 15 godina završi na hitnoj zbog ozljeda prilikom pada u kupaonici, a 14 posto ih bude hospitalizirano. Da biste to spriječili, u kade, tuš-kabine i na pod kupaonice stavite podloge protiv klizanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kozmetika i lijekovi kojima je istekao rok trajanja

Zbog vrućine i vlage, lijekovi koje držite u kupaonici mogu postati manje učinkoviti. Pratite vrijeme trajanja kozmetičkih preparata i lijekova i riješite ih se ako im je prošao rok trajanja. Lijekove držite na hladnom i suhom mjestu, ne u kupaonici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo