Držite novac na računu ili u čarapi? Novac vam gubi na vrijednosti!

Image
Image

Vjerojatno vam se čini da je vaš novac najsigurniji u vašim rukama, odnosno na vašem računu.

4.12.2020.
11:02
VOYO logo

Pandemija koronavirusa svakako je prodrmala svjetsku ekonomiju i puno se poslovanja, malih i velikih, bori za opstanak. Lockdown i razne restriktivne mjere, koliko god korisne one bile za naše zdravlje, dovele su mnoge fizičke i pravne osobe do iznemoglosti.

Zbog navedenih okolnosti, krajnje je vrijeme za zapitati se kako pametno upravljati vlastitim financijama. Ulaganje u nekretnine ili neki oblik poslovanja je poprilično riskantno jer ova pandemija utječe na sve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što onda napraviti kako bi vaš novac bio siguran? Sakriti ga ispod kreveta? Većini na pamet padne čuvanje novca na tekućem ili deviznom računu, što se možda čini kao najsigurnija opcija - no daleko je od toga. Istina, vaš novac će uvijek biti kod vas i vama dostupan, no zbog inflacije, vaš novac lagano gubi vrijednost. Taj gubitak vrijednosti nije drastičan i kratkoročno je neuočljiv, no činjenica je da iako imate istu količinu novca, on neće imati istu vrijednost kao kad ste ga ‘stavili sa strane’.

No, nije sve tako sivo. Od svih opcija čuvanja novca, najsigurnijom se pokazala oročena štednja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Image

Oročena štednja je najčešći oblik štednje, a funkcionira tako da oročite novac u banci s kamatnom stopom koju dogovorite. Pri oročenju štednje se obvezujete da novac nećete koristiti ni podići do isteka roka oročavanja. U teoriji, svoj novac možete podići i ranije, no malo tko to radi zato što se u tom slučaju isplaćuje niža kamata.

Prinosi od oročenja nisu veliki, no oročena štednja predstavlja minimalan rizik od gubitka novca. Što se rizika tiče, u svakom slučaju oročena štednja je najbolje rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za novac u oročenoj štednji se ne morate brinuti zato što je osiguran - od 2013. godine, preciznije - dana kad smo se priključili EU, država jamči isplatu za sve štednje do 100 000 €.

Ono što mnoge iznenađuje je činjenica da u Hrvatskoj, najveće i najpopularnije banke zapravo nemaju najbolje uvjete oročenja štednje. Kentbankima izvrsne uvjete za sve rokove oročenja, dok za oročenje za 60 mjeseci (5 godina) imaju kamatnu stopu od čak 0,45%, što je barem 3 puta više nego u većim bankama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako se u Hrvatskoj smatra ‘malom bankom’, KentBank je dio velike turske Suzer grupacije kojoj se u potfelju, između ostalih, nalazi i Ritz Carlton Istanbul. U KentBank sredstva možete oročiti u kunama (HRK), eurima (EUR) te u dolarima (USD).

Dodatnih 0,1% poena na sve valute, iznose i ročnosti štednje možete ostvariti ako prebacite redovna mjesečna primanja u KentBank.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
Tajne vinove loze
default_cta
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
Yu-Gi-Oh sevens
default_cta
Obiteljske tajne
San snova
Cijena strasti
VOYO logo