Na svakih nekoliko meseci bude uhapšen po jedan nastavnik diler droge, otkriven neki novi narkoman, pa i pedofil, prenosi B92.
Tek kada im stave lisice, ispostavi se da su svi sve znali, ali da javnu tajnu ne prijavljuju ni đaci, ni kolege iz zbornice, ali ni roditelji.
Poslednji slučaj, nastavnika fizičkog Srećka Ćirića, koji je u Padinskoj Skeli skončao sa metkom u potiljku, šokirao je javnost, a još više vest da je odranije poznat policiji kao član narko-klana. I kao takav držao je časove, jer ništa nije moglo da se dokaže.
Tokom prošle školske godine zbog teških prekršaja bez posla je ostao 51 nastavnik, ali je broj prestupnika, po svemu sudeći, daleko veći.
"Osim privremene suspenzije, ne možemo da učinimo ništa dok se pravosnažno ne dokaže da je neko kriv ", objašnjava za Novosti Velimir Tmušić, načelnik republičke prosvetne inspekcije.
"Reagujemo po konkretnim prijavama, kojih je ove godine duplo više nego prethodne, po svim osnovama, ali da bismo nekome dali otkaz, moramo da čekamo sud. Isto je i sa oduzimanjem licence za rad u nastavi".
Tmušić objašnjava da je bilo slučajeva kada inspektori oduzmu licencu jer je neko zlostavljao decu, a onda sud naloži vraćanje licence i još isplatu zaostalih zarada i kamata.
Tako su, kaže, jednom nastavniku koji je nepristojno dodirivao učenice oduzeli licencu, a sud je vratio. Jer, kaže on, sud traži sitne propuste u proceduri, a ne gleda suštinu problema.
Kontrole koje prolaze nastavnici i vaspitači trebalo bi da budu znatno rigoroznije, smatra Dragana Soćanin, predsednik udruženja "Roditelj".
A sa druge strane, i kada problem postoji, dodaje, svi koji ga vide trebalo bi da alarmiraju nadležne.
"Nemoguće je da se u školskom dvorištu diluje droga ili da nastavnik dolazi na čas alkoholisan, a da to niko ne vidi", smatra Dragana Soćanin.
"I deca i roditelji i nastavnici trebalo bi da prijave svaki sumnjiv slučaj, da bi bio ispitan". "Važno je da za svaku sumnju na bilo kakva prekršaj direktor pokrene postupak. Ukoliko je reč o narkomaniji, mora da obavesti i policiju, da bi oni radili svoj posao", naglašava Tmušić.
"Nastavnici kada se zapošljavaju, osim na obični lekarskim pregled, idu i na posebnu proveru da li su pogodni za rad sa decom, koju vrši Nacionalna služba zapošljavanja. Naravno, i onaj ko je zdrav na početku može da se razboli, pa direktor u svakom trenutku može zaposlenog da pošalje na vanredni pregled, ako ima bilo kakvu sumnju. I to se često dešava, ukoliko je reč o alkoholizmu i narkomaniji. Takvi ljudi obično odbijaju da idu na preglede, posle čega dobiju otkaz. To je predviđeno zakonom".
A dok stvar dođe do direktora, deca su, po pravilu, već bila ugrožena duži period. To potvrđuje i slučaj iz Devete beogradske gimnazije, gde je nastavnik Radomir M. uhapšen u januaru zbog dilovanja droge. Pre hapšenja, potvrđuje direktor škole Dejan Josipović, protiv njega nije bilo prijava.
"Kolega je udaljen sa posla, ali ne možemo da vodimo disciplinski postupak protiv njega, jer još nije na slobodi", kaže Josipović. "Nismo mogli da reagujemo ranije, u ovom slučaju, jer na kolegu nije bilo čak ni usmenih prigovora đaka, niti prijave roditelja ili drugih nastavnika".
Ovo je samo jedan od slučajeva u kojima je cela javnost bila zapanjena ponašanjem prosvetara. Bez posla je ostala i niška nastavnica biologije Aleksandra M. koja je na suđenju priznala da je heroinski zavisnik sa stažom dugim 15 godina. Ona je uhvaćena kada je u blizini škole kupovala drogu.
Među pedofilima koji su otkriveni, osuđeni i isterani s posla poslednjih godina je i nastavnik fizičkog Jefta Jeftić, koji je po dobijanju presude još i pucao u direktora Poljoprivredno-veterinarske škole u Rekovcu!
Još brutalniji je slučaj Ivana Miovića Štasnija, nastavnika geografije u dve novosadske osnovne škole.
On je osuđen na 15 godina zatvora zbog seksualnog zlostavljanja dečaka uzrasta od 11 do 15 godina. Rad u školi zabranjen mu je samo na deset godina, ali će, kada izađe već biti penzioner, pa na sreću neće moći da se vrati u učionicu, pišu Novosti.