VELIKI USPJEH / Hrvatska slavi zlato na Europskom prvenstvu

HRVATSKA karatistica Maša Martinović nova je europska prvakinja u teškoj kategoriji iznad 68 kilograma.

21.3.2015.
14:58

Na 50. Europskom prvenstvu u "Sinan Erdem areni" u Istanbulu Maša je u finalnoj borbi svladala domaću predstavnicu Meltem Hocaoglu. Do završnice borbe 26-godišnja hrvatska karatistica postupno je povećavala prednost i bila pred uvjerljivim trijumfom.

U posljednjih desetak sekundi ušlo se s rezultatom 4-1, ali s obzirom da su obje natjecateljice imale tri kazne tijekom borbe, postojala je opasnost sasvim drugačijeg krajnjeg ishoda.

Popustila je ipak Hocaoglu, čija je četvrta kazna ujedno značila i diskvalifikaciju, pa je konačan rezultat 8-0 za Mašu Martinović, koja je time osvojila zlatnu medalju.

Drugu subotnju medalju potvrdila je Ana Lenard u kategoriji do 61 kg. U finalnom nastupu 23-godišnja Samborka nije ponovila prošlogodišnji pothvat iz Tamperea. Nakon zlata u Finskoj, kolekciju medalja upotpunila je srebrom u Istanbulu, izgubivši u finalu od Francuskinje Lucie Ignace sa 6-0.

Jelena Kovačević nije uspjela u borbi za broncu (-55 kg), Uspješnija je bila Španjolka Cristina Ferrer (2-0).

Kasnije u subotu još su četiri hrvatska nastupa za odličje. U katama pojedinačno za broncu će se boriti Vlatka Kiuk, u borbama Danil Domdjoni (-67 kg) i Monika Berulec (-50 kg), a u 18 sati za naslov ekipnog europskog prvaka hrvatske karatistice sastaju se s reprezentacijom Rusije. U nedjeljnom dvoboju za broncu nastupit će i obje hrvatske selekcije u katama.

Jubilarno, 50. EP u karateu u Istanbulu, na kojem nastupa 495 natjecatelja iz 47 zemalja završava u nedjelju.

Hrvatski reprezentativac u karateu Danil Domdjoni osvojio je brončanu medalju u kategoriji do 67 kilograma na Europskom prvenstvu u Istanbulu, te tako stigao do prve medalje nakon tri godine.

U susretu za treće mjesto Domdjoni je nadvisio mađarskog predstavnika Yvesa Martiala Tadissija sa 2-1. Domdjoni je poveo, mađarski natjecatelj izjednačio jedanaest sekundi prije kraja, ali je tri sekunde prije završetka ostvario završni udarac vrijedan brončane medalje.

Jelena Kovačević nije uspjela u borbi za broncu (-55 kg), uspješnija je bila Španjolka Cristina Ferrer (2-0). Do 50 kg osamnaestogodišnja Monika Berulec minimalno je izgubila od znatno iskusnije Njemice Duygu Bugur (1-0). Susret za broncu u katama porazom je završila Vlatka Kiuk, izgubivši od Čehinje Veronike Miškove (5-0).

Večeras još za naslov ekipnog europskog prvaka hrvatske karatistice sastaju se s reprezentacijom Rusije.

Ranije u subotu Maša Martinović postala je europska prvakinja u teškoj kategoriji iznad 68 kilograma, ona je u finalnoj borbi svladala domaću predstavnicu Meltem Hocaoglu, dok je Ana Lenard u kategoriji do 61kg osvojila srebro.